Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8429
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mocne uderzenie na początek Września

Niedziela, 3 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Mocne uderzenie na początek Września
Fot. Arkadiusz Piekarz
Tłumy, ponad dwie i pół godziny muzyki i fajerwerki: tak oficjalnie została otwarta w sobotę XLVIII edycja Września Jeleniogórskiego. Otwarcie z pompą: na placu Ratuszowym wystąpiło kilka chórów, orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej i soliści. Jeleniogórzanie i goście usłyszeli przebój ostatnich miesięcy: oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika.

Centrum miasta szczelnie wypełnili miłośnicy hitowej kompozycji Rubika. Mimo inwazji ściąganych z internetu nagrań w formacie MP3, płyta CD ze wspomnianym oratorium w ciągu sześciu miesięcy sprzedała się w 60 tysiącach egzemlarzy, a DVD – w 20 tysiącach.

W sobotę całości dzieła, którego fragmentem jest „Niech mówią, że to nie jest miłość” (zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu piosenki w Sopocie), można było usłyszeć (i obejrzeć) na starówce i w okolicznych ulicach.
Śledzenie przebiegu wykonania miały ułatwić zainteresowanym trzy telebimy.

„Tu es Petrus” zabrzmiało nie tylko na otwarcie Września Jeleniogórskiego, lecz także jako inauguracyjny koncert IX Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia sonans”, którego główną sceną będzie kościół garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Jak powiedział organizator imprezy ks. prałat pułkownik Andrzej Bokiej, w ubiegłym roku zainteresowanie wykonaniem częścią dzieła Rubika było tak duże, że świątynia nie pomieściła wszystkich chętnych.
Dlatego teraz na wspólne rozpoczęcie wrześniowych imprez wybrano plac Ratuszowy.

Inauguracja z rozmachem: imponująca. Ale i nie najtańsza. Za występ artystów trzeba było zapłacić około 250 tysięcy złotych. Miasto wspomogli sponsorzy.
Na koniec rynek i jego okolice rozświetlił pokaz ogni sztucznych, widocznych i słyszalnych z oddalonych punktów Jeleniej Góry.

Oratorium nazwą formy nawiązuje do podobnych dzieł, które powstały w okresie baroku – choćby „Mesjasz” Haendla – zostało dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II. Treścią nawiązuje do tajemnicy stworzenia oraz problemów współczesnego świata: głodu, wojen i nienawiści.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1295
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group