Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7559
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi Polacy i Niemcy o demokracji i przyjaźni

Wiadomości: HEIDELBERG, JELENIA GÓRA
Czwartek, 6 maja 2010, 13:01
Aktualizacja: 13:02
Autor: Organizatorzy
Fot. Organizatorzy
Szósta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stała się okazją do zorganizowania kolejnej, czwartej już międzynarodowej wymiany młodzieży między licealistami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i uczniami St. Raphael Gymnasium w Heidelbergu.

Młodzi jeleniogórzanie udali się do zaprzyjaźnionego z Jelenią Góra miasta, aby wraz z niemieckimi kolegami poszukać odpowiedzi na pytanie – W jaki sposób współtworzyć nowoczesne społeczeństwo w warunkach rozwijającej się demokracji europejskiej.

Bogaty program wizyty przygotowany przez niemieckich nauczycieli i uczniów dał możliwość poznania przez polskich gości zarówno szkoły St. Raphael-Gymnasium, jak i historii i atrakcji Heidelbergu. Jeleniogórzanie odwiedzili, między innymi, obserwatorium astronomiczne na wzgórzu Königstuhl, na które można dostać się za pomocą kolejki szynowo-linowej poprowadzonej w wykutym w piaskowcowej skale kanionie. Nie obyło się bez wizyty na światowej sławy uniwersytecie.

Kolejną atrakcją pobytu „żeromszczaków” była pouczająca wizyta w Muzeum - Friedrich Ebert Haus. Muzeum utworzone w budynku, w którym w 1871r. urodził się w pierwszy prezydent Niemiec, pokazuje drogę życiowej kariery patrona placówki, który – choć pochodził z ubogiej rodziny – został powołany do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie.

Tam uczestnicy wymiany zostali zaproszeni do dyskusji na temat „Historii polsko-niemieckiej w XX w.” Podczas swoistego forum polityczno-historycznego poprowadzonego przez pochodzącego z Polski studenta nauk politycznych, młodzież poruszyła nurtujące ją tematy dotyczące współczesnego wizerunku Polski i Niemiec w odniesieniu do najistotniejszych wspólnych wydarzeń historycznych.

Bogaty we wrażenia dzień zakończyła wizyta w ratuszu, gdzie uczniowie zasiedli na miejscach członków Rady Miasta Heidelberg. Podczas krótkiego spotkania z radnym p. Gundem, uczniowie poznali strukturę funkcjonowania urzędu miejskiego oraz otrzymali informacje o planowanych inwestycjach.

Na koniec spotkania uczniowie I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze przekazali na ręce przedstawiciela niemieckiej Rady Miasta pamiątkową książkę oraz list prezydenta Marka Obrębalskiego do burmistrza Heidelbergu.

Nie zabrakło czasu na nieformalne spotkania młodzieży, odpoczynek na basenie, czy wizytę w laboratorium fizyki doświadczalnej - EXPLO, w którym przygotowano zestaw doświadczeń dla młodzieży. Nauczyciele i uczniowie z I LO zamieszkali w gościnnych domach rodzin niemieckich. Zakończenie pobytu w gościnnej Badenii – Wirtembergii przypadło na 1 maja, czyli dzień szóstej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Podsumowaniem tygodniowej pracy uczniów była całodniowa wycieczka do pobliskiego Strasburga (Francja). Pierwszym i najważniejszym wyjazdu była wizyta w budynku Parlamentu Europejskiego, gdzie uczniowie poznali historię integracji Polski z Unią Europejską oraz zakres działania wybranych instytucji europejskich. Po zwiedzeniu katedry Strasburskiej oraz zabytkowej dzielnicy „La Petit France” młodzież mogła podziwiać miasto z poziomu rzeki Ill podczas wycieczki statkiem spacerowym.

Kontynuacją programu będzie również pobyt uczniów niemieckich w Jeleniej Górze już w październiku tego roku. Niemieckie rodziny, tak jak każdego roku, przekazały także za pośrednictwem polskiej młodzieży dary rzeczowe zebrane na potrzeby mieszkańców Schroniska Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze, które może liczyć na pomoc i wsparcie naszych przyjaciół z Heidelbergu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~korek 6-05-2010 15:21
przyjaźń polsko-niemiecka,śmiech na sali
~Polskie Stowarzyszenie Monarchistyczne 6-05-2010 15:37
Serce mi się kraja ;( Polska straciła nieświadomie suwerenność wchodząc do Unii Europejskiej, a Ci się bawią na wymianach :( I kto powiedział, że demokracja jest najlepszym ustrojem? Wcale tak nie jest! Najlepsza jest monarchia absolutna z konstytucją gwarantującą wolność człowiekowi, ale nie mam zamiaru tu z nikim dyskutować na temat przekonań politycznych. Jak możecie tak być za tym okupantem (UE)? Wstydźcie się! Nie jesteście Polakami tylko Targowiczanami XXI wieku!
~wrocławski_student 6-05-2010 17:13
o tak tak zwłaszcza gdy zamiast wojny mamy teraz prywatyzację i znaczna część polskiego Zachodu jest w rekach niemieckich inwestorów - ale to wciąż tylko "prywatyzacja" - ja pier.... dyrektorzy szkół to chyba jacyś platformowcy bo zamiast myśleć od lat te sama dyrdymały jaka to unia jest kochana
~ 6-05-2010 19:15
DOLNOŚLĄZAK.Współcześnie na temat międzynarodowej wymiany młodzieży mógłby wypowiedzieć się autorytatywnie p. poseł Zawiła,gdyż zajmował się tą problematyką W stosunkach z naszym zachodnim sąsiadem sprawa nie jest prosta. Historyczne uwarunkowania oraz resentymenty nie są bez znaczenia. Problem jest delikatny, niczym bańka mydlana. Jednak od czegoś należy zacząć. Spontaniczność Polaków wśród Niemców postrzegana jest jako dziwactwo Słowian. Uczniowskie spotkania warto podtrzymać. Na tym etapie takich spotkań nie określałbym jeszcze jako "frundschafts treffen" lepszym określeniem będzie "jugend-treffen" lub "schüller-treffen Za klikadziesiąt lat bezkolizyjnego współdziałania można ewent. przejść na: Ferien bei Freunden", "treffen zwischen Kameraden". Funkcjonowałem wśród tej nacjii i to nie jako Gästarbeiter ale urzędnik państwowy. Polacy - to szczególny naród. Francuzi i Niemcy realizują podobny program. Wychodzi im to o wiele lepiej. Swoim doświadczeniem gotów byłbym się podzielić ze współczesnymi. Ale na takich jak ja nie ma dziś zapotrzebowania. Przeto ograniczę się wyłącznie do tego koment-u, nie rozwijając go.
~ACHORN 6-05-2010 20:37
Z tekstów dyskutantów wyraźnie widać, że niektórych porąbało i to nieźle.
~ 7-05-2010 8:27
To sa naciagane dyskusje. Spotkala sie grupa mlodziezy z sasiadujacych krajow-nie mniej i nie wiecej. To bylo spotkanie na szczeblu towarzyskim! A wy co? robicie z tego tania polityke! Do UE po pieniadze sie w Polsce tak chetnie raczke wyciaga....a kontakty mlodziezowe z jednym z krajow EU sa dla was przedmiotem kpin. To takie niekonsekwentne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group