Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5144
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

HEIDELBERG, JELENIA GÓRA: Młodzi Polacy i Niemcy o demokracji i przyjaźni

Czwartek, 6 maja 2010, 13:01
Aktualizacja: 13:02
Autor: Organizatorzy
HEIDELBERG, JELENIA GÓRA: Młodzi Polacy i Niemcy o demokracji i przyjaźni
Fot. Organizatorzy
Szósta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stała się okazją do zorganizowania kolejnej, czwartej już międzynarodowej wymiany młodzieży między licealistami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i uczniami St. Raphael Gymnasium w Heidelbergu.

Młodzi jeleniogórzanie udali się do zaprzyjaźnionego z Jelenią Góra miasta, aby wraz z niemieckimi kolegami poszukać odpowiedzi na pytanie – W jaki sposób współtworzyć nowoczesne społeczeństwo w warunkach rozwijającej się demokracji europejskiej.

Bogaty program wizyty przygotowany przez niemieckich nauczycieli i uczniów dał możliwość poznania przez polskich gości zarówno szkoły St. Raphael-Gymnasium, jak i historii i atrakcji Heidelbergu. Jeleniogórzanie odwiedzili, między innymi, obserwatorium astronomiczne na wzgórzu Königstuhl, na które można dostać się za pomocą kolejki szynowo-linowej poprowadzonej w wykutym w piaskowcowej skale kanionie. Nie obyło się bez wizyty na światowej sławy uniwersytecie.

Kolejną atrakcją pobytu „żeromszczaków” była pouczająca wizyta w Muzeum - Friedrich Ebert Haus. Muzeum utworzone w budynku, w którym w 1871r. urodził się w pierwszy prezydent Niemiec, pokazuje drogę życiowej kariery patrona placówki, który – choć pochodził z ubogiej rodziny – został powołany do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie.

Tam uczestnicy wymiany zostali zaproszeni do dyskusji na temat „Historii polsko-niemieckiej w XX w.” Podczas swoistego forum polityczno-historycznego poprowadzonego przez pochodzącego z Polski studenta nauk politycznych, młodzież poruszyła nurtujące ją tematy dotyczące współczesnego wizerunku Polski i Niemiec w odniesieniu do najistotniejszych wspólnych wydarzeń historycznych.

Bogaty we wrażenia dzień zakończyła wizyta w ratuszu, gdzie uczniowie zasiedli na miejscach członków Rady Miasta Heidelberg. Podczas krótkiego spotkania z radnym p. Gundem, uczniowie poznali strukturę funkcjonowania urzędu miejskiego oraz otrzymali informacje o planowanych inwestycjach.

Na koniec spotkania uczniowie I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze przekazali na ręce przedstawiciela niemieckiej Rady Miasta pamiątkową książkę oraz list prezydenta Marka Obrębalskiego do burmistrza Heidelbergu.

Nie zabrakło czasu na nieformalne spotkania młodzieży, odpoczynek na basenie, czy wizytę w laboratorium fizyki doświadczalnej - EXPLO, w którym przygotowano zestaw doświadczeń dla młodzieży. Nauczyciele i uczniowie z I LO zamieszkali w gościnnych domach rodzin niemieckich. Zakończenie pobytu w gościnnej Badenii – Wirtembergii przypadło na 1 maja, czyli dzień szóstej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Podsumowaniem tygodniowej pracy uczniów była całodniowa wycieczka do pobliskiego Strasburga (Francja). Pierwszym i najważniejszym wyjazdu była wizyta w budynku Parlamentu Europejskiego, gdzie uczniowie poznali historię integracji Polski z Unią Europejską oraz zakres działania wybranych instytucji europejskich. Po zwiedzeniu katedry Strasburskiej oraz zabytkowej dzielnicy „La Petit France” młodzież mogła podziwiać miasto z poziomu rzeki Ill podczas wycieczki statkiem spacerowym.

Kontynuacją programu będzie również pobyt uczniów niemieckich w Jeleniej Górze już w październiku tego roku. Niemieckie rodziny, tak jak każdego roku, przekazały także za pośrednictwem polskiej młodzieży dary rzeczowe zebrane na potrzeby mieszkańców Schroniska Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze, które może liczyć na pomoc i wsparcie naszych przyjaciół z Heidelbergu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group