Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 11607
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Sobota, 8 stycznia 2022, 10:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie
Fot. Przemek Kaczałko
Młodzieżówka partii "Nowoczesna" zorganizowała konferencje prasową, podczas której była mowa o skutkach tzw. Polskiego ładu, czyli szeregu zmian podatkowych wprowadzonych przez większość sejmową.
„Polski Ład” to wyższe podatki, tony nowych przepisów, chaos prawny. Dokument wprowadzono w pośpiechu, na kolanie, z masą błędów, na ostatnią chwilę, liczy ponad 700 stron, a im bliżej jego wejścia w życie, tym więcej ujawniało się w nim niejasności, które potęgują chaos. Skutki tego mogliśmy zobaczyć przy okazji doniesień o znacząco niższych wynagrodzeniach nauczycieli czy funkcjonariuszy policji za styczeń - mówił Robert Kozłowski z Młodych Nowoczesnych.

1 stycznia 2022 roku wszyscy Polacy stanęli przed wielką niewiadomą - jak się rozliczać, jaki płacić podatek. Nie wprowadza się takich zmian pod koniec roku, gdy firmy i samorządy muszą planować swoje budżety. „Polski Ład” to przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej – w dodatku dziurawej. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian z Polskiego Ładu dotyczy sposobu naliczania składki zdrowotnej. Składka wynosi 9 proc. dochodu, jednak 7,75 proc. można było odliczyć od podatku. Przegłosowane zmiany to odliczenie eliminują - zaznaczyli młodzi politycy.

Jak podkreślili przedstawiciele Młodych Nowoczesnych, „Polski Ład” uderzy finansowo w samorządy - odbiera im 13,5 mld zł rocznie, a w zamian daje 7,2 mld zł. Jelenia Góra ma stracić 28,5 mln zł, Kamienna Góra ponad 4 mln zł, a Karpacz 1,5 mln zł.

To są konkretne inwestycje, których nie będzie. Nowe obwodnice, nowe drogi, nowe tunele pod torami kolejowymi. Trzeba sobie jasno powiedzieć: jeśli państwo polskie dąży do osłabienia samorządu, to świadomie pogarsza warunki życia każdego obywatela. PiS odbierze samorządom część przychodów, a zrekompensuje je rządowymi subwencjami, o których przeznaczeniu sam będzie decydował. Eksperci twierdzą, że "Polski ład" to droga do wielkiej centralizacji. To tak jakby pracownikowi obniżyć wynagrodzenie, ale zaproponować jego wyrównanie dodatkiem, pod warunkiem, że pieniądze zostaną wydana na to, na co się zgodzi pracodawca. W takim systemie spowszechnieje klientelizm – zastępowanie autonomii samorządów wpędzaniem ich w rolę klienta centralnej i wojewódzkiej administracji rządowej - dodał R. Kozłowski.

Młodzież mówiła również o uldze dla klasy średniej, sytuacji emerytów, czy przedsiębiorców.

Również największą zmianą jest zmiana składki zdrowotnej. Obecnie mniejsi przedsiębiorcy płacą zryczałtowaną składkę zdrowotną bez względu na to, ile zarobią. W 2021 roku było to 381,81 zł. Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym zapłacą składkę proporcjonalną do faktycznego dochodu, podatek efektywnie
wzrośnie z 19% na 23,9%. Przedsiębiorcy rozliczający się wg stawki podatku liniowego nie będą mogli skorzystać z podwyższonej
kwoty wolnej od podatku. Rozliczający się ryczałtowo zapłacą składkę zdrowotną w zależności od dochodów, ustalono trzy podstawy
wymiaru: 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli roczne przychody firmy nie przekroczą kwoty 60 000 zł, 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli jego roczne przychody przekroczą 60 000 zł, ale nie więcej niż 300 000 zł, 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli jego roczne przychody przekroczą 300 000 zł. Wymiary te zastępują starą stawkę ryczałtową 381,81 zł. Wszyscy przedsiębiorcy notujący przychody ponad 60 tys. zł, zatem stracą na składce zdrowotnej - mówiła Zuzanna Kostrzewska, która dodała, że przedsiębiorcy, których obciążenia podatkowe wzrosną będą musieli podnieść ceny aby utrzymać opłacalność działalności.
Firmy, których pracownicy stracą na „Polskim Ładzie” również proponują pracownikom podwyżki, biorąc nijako wyższe podatki na siebie. Te firmy tez będą czuły presję podnoszenia cen, żeby utrzymać rentowność, a to doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji - dodała.

Twoja reakcja na artykuł?

14
21%
Cieszy
22
32%
Hahaha
9
13%
Nudzi
2
3%
Smuci
2
3%
Złości
19
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (75)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
557
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group