Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4798
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi artyści: Wiwat Moniuszko!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 kwietnia 2018, 8:04
Aktualizacja: 9:18
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W Filharmonii Dolnośląskiej odbył się koncert pn. „Wiwat Moniuszko”. Na scenie zaprezentowali się najzdolniejsi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. z Jeleniej Góry.

Wiwat Moniuszko to koncert organizowany ku czci wielkiego polskiego kompozytora i patrona miejscowej szkoły muzycznej - Stanisława Moniuszki. Na pomysł organizacji tego wydarzenia przed kilkoma laty wpadła jedna z nauczycielek, krytyk muzyczny Elżbieta Terlega-Stachów.

- Skoro mamy twórcę polskiej opery narodowej z „Halką” i „Strasznym dworem” na czele i ta postać jest patronem szkoły w Jeleniej Górze, trudno nie urządzać mu urodzin i wydarzeń na jego cześć – tłumaczy E. Terlega-Stachów.

W ten sposób co roku jeleniogórska publiczność może zobaczyć na dużej scenie najlepszych adeptów sztuki muzycznej z naszego regionu. Pierwsze edycje Wiwat Moniuszko były koncertami, z czasem ich formułę rozwijano. Dzisiaj to już spektakl muzyczny składający się z dwóch części.

- Dla całej społeczności naszej szkoły jest to bardzo ważne wydarzenie. Stąd długotrwałe przygotowania i oprawa. W pierwszej części wystąpi wydział instrumentalny oraz chór, a po przerwie będzie nas czekać nie lada gratka. Zaprezentuje się wydział wokalny z przedstawieniem muzycznym. Wszystko przygotowali nauczyciele z uczniami – mówi Irena Maciejewska dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze.

- Druga część to nie tyle koncert co niezwykły spektakl – potwierdza Dominika Łukasiewicz prowadząca koncert – pierwsza będzie opera singspiel Wolfganga Amadeusza Mozarta, która została przygotowana przez uczniów wydziału wokalnego, przy ogromnym wsparciu nauczycieli: Aleksandry Lemiszki, Marty Mokrzyckiej-Myrlak oraz nauczycieli wydziału instrumentalnego.

Kto nie był obecny na koncercie „Wiwat Moniuszko” ma czego żałować. Wszystko zostało przygotowane z wyjątkową starannością, a młodych artystów publiczność nagradzała gromkimi brawami. Kolejna szansa zobaczenia tego muzycznego spektaklu dopiero za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group