Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9208
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Mistrzowie batuty” z udziałem Rafała Kwiatkowskiego

Poniedziałek, 26 stycznia 2015, 8:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Mistrzowie batuty” z udziałem Rafała Kwiatkowskiego
Fot. Organizator
W piątek (30.01) w sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej o godz. 19.00 odbędzie się koncert “Mistrzowie batuty” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Solistą będzie znakomity wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, laureat czterech Fryderyków, Paszportu “Polityki” i nagrody Małe Berło, zwycięzca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Ljubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach. Cena biletu: 30 zł lub 20 zł (w zależności od sektora).

W programie utwory Antonína Dvořáka – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 oraz IX Symfonia e-moll “Z Nowego Świata” op. 95.

Rafał Kwiatkowski koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji - w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej w Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie recitalowym w Y Hall oraz koncercie kameralnym w Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbył tournee koncertowe po USA. Występował na renomowanych festiwalach w Polsce, Puerto Rico, Chile, Niemczech, Czechach, Finlandii i Rosji. Występował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami - m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie oraz z Filharmonią Monachijską.

W kraju regularnie koncertuje i nagrywa z takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. Stanisława Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN oraz nagraniem CD z Koncertem wiolonczelowym Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita, które prócz polskich Fryderyków otrzymało wiele europejskich wyróżnień. Jego kolejna płyta z koncertami wiolonczelowymi Szostakowicza również otrzymała nominację do nagrody Fryderyka.

Rafał Kwiatkowski był solistą w koncertach symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze (Tivoli Hall), Helsinkach i Bazylei. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Penderecki regularnie zaprasza młodego wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.

Od roku 2005 prowadzi działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – występował na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym w 2009 r. zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Wielokrotnie koncertował w trio z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim (m.in. w Wiedniu i Kopenhadze) oraz wspólnie z Konstantym Kulką, Krzysztofem Bąkowskim i Krzysztofem Jabłońskim został członkiem Kwintetu Warszawskiego reaktywowanego po dwudziestu latach przez Stefana Kamasę (zespół zdobył niegdyś światową renomę występując z Władysławem Szpilmanem na czele). Wiolonczelista doświadczył również nieco innego wymiaru kameralistyki koncertując i nagrywając CD z Anną Marią Jopek u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba czy Krzysztof Herdzin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group