• Sobota, 20 kwietnia 2019
  • Godz. 18:22
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Mariana
  • Czytających: 4986
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Misja seniorów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 grudnia 2018, 6:10
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 7:24
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Grupa pań z Zespołu Kompetencji Seniorów, w tym Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach spotkała się wczoraj (13.12) z przedszkolakami jeleniogórskiej niepublicznej „Piątki”, by przekazać im świąteczne tradycje. Było wspólne kolędowanie, robienie ozdób i dekoracji świątecznych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu aktywizującego osoby starsze, a realizowanego przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Spotkanie z przedszkolakami z „Piątki” było tylko jednym z wielu działań dwuletniego projektu „Aktywizacja seniorów na pograniczu polsko – niemieckim”, kończącego się w lipcu 2019 roku.

- Moim zdaniem, ten projekt to strzał w dziesiątkę, bo jest to aktywizacja ludzi starszych, którzy posiadają doświadczenie, potencjał, wiedzę i przede wszystkim mają czas i chęć działania – mówiła Barbara Janic, kierownik Zespołu Kompetencji Seniorów Jeleniej Górze. - Takich pomysłów powinno być więcej na angażowanie seniorów w życie społeczne. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy komputery i laptopy to lepienie łańcucha czy własnoręczne robienie gwiazdek na choinkę jest dla dzieci niesamowitą atrakcją. Natomiast dla seniorów to wielkie szczęście, że możemy się pochwalić tym, co umieją, a czego nie umieją lub nie mają czasu robić ich rodzice siedzący w komputerach – dodaje Barbara Janic.

Te słowa potwierdzały również zapytane przez nas dzieci, które nie ukrywały, że w ich domach częściej kupuje się gotowe ozdoby, niż je samodzielnie robi.

- Mam już w domu ubraną choinkę, która ma dużo kolorowych bombek i łańcuchów, ale są one ze sklepu – mówiła Maja. – Mama i tata nie mają za dużo czasu na robienie takich rzeczy, bo pracują – dodała Emilka.

Maria Patejuk – Stenzel z Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach przypominała, że każdy naród ma swoje tradycje i zwyczaje, które należy kultywować.

- Dlatego dzisiaj będziemy robiły z dziećmi tradycyjne łańcuchy klejone z kolorowych pasków papieru, gwiazdki i inne ozdoby – mówiła Maria Patejuk – Stenzel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach. - Będziemy też przypominać o tym, co u nas w domu było tradycją. Przykładem z mojego domu było zbieranie kolorowych papierków po cukierkach i później zawijanie w nie orzechów. Na choince nie mogło zabraknąć też jabłek. A z tradycji kulinarnych - w moim domu nie było czerwonego barszczu, ani żadnej zupy, ale był smażony śledź. Moczyło się śledzia z dużej beczki, i w związku z tym, że nie było karpi, to w zamian było to dodatkowe danie oprócz tradycyjnego śledzia w occie czy oleju i śmietanie. Poza tym była postna kapusta z grzybami, tylko na oleju i z cebulką. Moi rodzice wywodzą się z Podlasia i takie tradycje stamtąd przywieźli – dodała Maria Patejuk – Stenzel.

Jak mówiła wicedyrektor przedszkola Marta Skulska, takie spotkania są dla najmłodszych niezwykle cenne, ponieważ rodzice są w dzisiejszych czasach mocno zabiegani i często nie mają czasu na przekazywania m.in. świątecznych tradycji.

- A ta tradycja dla małych dzieci jest bardzo ważna, dlatego w naszym przedszkolu co roku organizujemy też warsztaty z rodzicami i dziadkami, podczas których zapraszamy do nas całe rodziny i wspólnie takie ozdoby świąteczne robimy. Staramy się aktywizować dziadków naszych dzieci do wspólnego działania i oni bardzo chętnie się włączają – dodała Marta Skulska.

Natomiast Karina Pastuszka z KARR przypominała, że takie programy łączenia pokoleń są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych.

- Chcemy zatem przenieść ten zwyczaj do Polski i takimi spotkaniami łączyć nasze pokolenia – mówiła Karina Pastuszka. - Kiedyś fundamentem każdej rodziny byli dziadkowie, którzy przekazywali rodzinne tradycje i uczyli przystosowania do życia, natomiast w ostatnich latach zaczęło to zanikać. Spotkanie w przedszkolu to tylko jedno z wielu działań na rzecz aktywizacji seniorów. W najbliższym czasie mamy zaplanowane inne liczne działania – dodała.

W projekcie „Aktywizacja seniorów na pograniczu polsko – niemieckim” bierze udział 200 seniorów, po 100 osób z Polski i Niemiec.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 14-12-2018 12:13
Czy dyrekcja przedszkola nie mogłaby bez pośrednictwa zaprosić panie z zespołu. Czy potrzebny jest do tego KARR?
~ 14-12-2018 13:09
BARDZO wartościowa inicjatywa - przybliżająca przedszkolakom staropolskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Gratulacje dla seniorek z Koła Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach, którym szefuje Pani Maria Patejuk-Stenzel. Warto upowszechnić tą formę aktywności osób starszch pod hasłem "Wielopokoleniowe spotkania". Wsród uczestników-seniorów nie widzę mężczyzn. Zatem poprawny tytuł tej publikacji to "Misja seniorek".
~devil 15-12-2018 0:18
do: ~ (13:09)
A jedna jakaś-taka gdzieś w Polsce zażądała aby w szkole organizować ateistyczne opłatki!!!
~Jan 14-12-2018 15:52
Tak trzymać! Oby takich inicjatyw było coraz więcej.
~Pimki 14-12-2018 19:26
Bardzo wspaniała inicjatywa! KARR S. A GRATULUJĘ że pomimo tak ogromnego wsparcia dla otoczenia biznesu wspieracie też seniorów!!, Gratulacje dla Prezesa za tak dynamiczny rozwój!!
użytkownik facebook 14-12-2018 22:22
Gratulacje i najlepsze życzenia na dalsze lata działalności
użytkownik facebook 14-12-2018 22:27
Brawo dziewczynki.. <3

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
170
Tak
69%
Nie
28%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group