Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 4566
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Minister środowiska w Jeleniej Górze

Sobota, 23 czerwca 2018, 9:28
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 czerwca 2018, 6:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Minister środowiska w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Minister środowiska Henryk Kowalczyk gościł wczoraj (22.06) w Jeleniej Górze i okolicach. Najpierw spotkał się w Karkonoskim Parku Narodowym ze swoim odpowiednikiem z Czech, a następnie – na zaproszenie senatora Krzysztofa Mroza – odpowiadał na pytania zgromadzonych w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej.

W trakcie spotkania z ministrem środowiska Republiki Czeskiej, Henryk Kowalczyk rozmawiał ze swoim odpowiednikiem zza południowej granicy o wspólnych zadaniach dotyczących ochrony środowiska, zadaniach transgranicznych, tj. czyste powietrze, ochrona wód oraz funkcjonowanie Karkonoskiego Parku Narodowego po obu stronach granicy.

- Park Narodowy ma zobowiązania ustawowe, chroni przyrodę, ale ważna jest też funkcja ekologiczna, edukacyjna i turystyczna - podkreślił H. Kowalczyk, który odniósł się także do kwestii wniosku Jeleniej Góry na odwiert geotermalny w Cieplicach. - Tu powinna być przede wszystkim ocena ekonomiczna, bo odwierty geotermalne powinno się zawsze oceniać pod względem ich wydajności ekonomicznej. Jeśli nie będzie zapewnionego zbytu, opłacalności, to nie ma ekonomicznego sensu, ale mam nadzieję, że w tym przypadku będzie to wniosek pozytywny, czego nie przesądzam na obecną chwilę - powiedział minister środowiska.

Zapytaliśmy też o program dofinansowania wymiany pieców, w kontekście ewentualnych preferencji dla gmin uzdrowiskowych.

- Wymiana pieców będzie dotyczyła wszystkich. Jeśli na początku będzie duże zainteresowanie, to będzie można ustawić hierarchię - będziemy zbierać wnioski od wszystkich zainteresowanych. Jeżeli będzie ich bardzo dużo, będziemy decydować o kolejności, a pomysł z gminami uzdrowiskowymi jest takim, od którego można zacząć - odpowiedział Henryk Kowalczyk, który zapowiedział, że nabory wniosków rozpoczną się od lipca.

W sprawie pożarów na wysypiskach śmieci minister zapowiedział szereg zmian w przepisach, które mają pomóc w zatrzymaniu tego procederu. Chodzi m.in. o wydawanie zgody na gospodarowanie odpadów tylko dla tych, którzy mają teren na własność, użytkowanie wieczyste. Nie będzie wydawana zgoda jeśli teren jest dzierżawiony. Mówi się też o systemie monitorowania odpadów czy kaucjach.

W trakcie spotkania wiele pytań dotyczyło spraw rolników czy szkodliwych emisji w Głogowie. Po opuszczeniu sali przez ministra, zgromadzeni mogli jeszcze porozmawiać z wiceminister edukacji Marzeną Machałek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
441
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group