Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6827
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/REGION: Militarnie – ekstremalnie. Po pikniku w Łomnicy

Niedziela, 12 czerwca 2011, 10:03
Aktualizacja: 10:56
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA/REGION: Militarnie – ekstremalnie. Po pikniku w Łomnicy
Fot. Agrafka
Wczoraj, 11 czerwca na wystawie sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy odbyła się trzecia edycja Pikniku Militarnego, który został zorganizowany przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Jeleniogórskie Stowarzyszenie Radiotechników RADAR. Każdy zainteresowany starym i nowoczesnym uzbrojeniem Wojska Polskiego mógł zapoznać się z szerokim wachlarzem broni, pojazdów wojskowych, a nawet wsiąść do armato–haubicy, czy też postrzelać z karabinu.

Militarny Piknik rozpoczął się od występu Orkiestry Dętej Sił Powietrznych, która zagrała również znaną pieśń „My pierwsza brygada”. Wręczone zostały odznaczenia i dyplomy z okazji 30-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

- Nasz związek powstał równe 30 lat temu. Z okazji tej rocznicy, zarząd główny z Warszawy nadał wyróżnienia, czyli medale w formie krzyża, za działalność na rzecz związku oraz medale 30-lecia dla wszystkich zasłużonych działaczy, a przede wszystkim dla tych, którzy ten związek tworzyli od samego początku – powiedział Tadeusz Smoliński, prezes zarządu rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na stanowiskach straży pożarnej i policji przybyli goście mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt stosowany w groźnych sytuacjach, a także wsiąść do wozu strażackiego, czy radiowozu policyjnego i zapoznać się z ich wyposażeniem, a nawet włączyć syrenę.

- W tym roku przyjechało do nas najwięcej wystawców w historii Pikniku Militarnego, a mianowicie jednostki Wojska Polskiego ze Świętoszowa, z Bytomia, Bolesławca i Wrocławia. Można było obejrzeć pojazdy wojskowe od środka, np. armato-haubicę Dana ważąca 20 ton, która wykorzystywana jest obecnie w Afganistanie jako wsparcie ogniowe, helikopter wojskowy, czy też nowoczesną stację radiolokacyjną, dostarczoną przez trzecią brygadę radiotechniczną – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

W ramach pikniku odbył się również pokaz rekonstrukcji historycznej, dotyczącej uzbrojenia i umundurowania żołnierzy polskich z września 1939 roku. Grupa pasjonatów odtwarzała 40 pułk piechoty z międzywojnia. Pokazali jak działa armata przeciwpancerna z tamtych lat.

- Odtwarzamy pododdział inżynieryjny Wojska Polskiego, dlatego przedstawiamy specjalistyczny sprzęt pionierski. Prezentujemy pełne wyposażenie żołnierza z okresu międzywojennego, czyli również rzeczy osobiste, takie jak chlebak, manierka, woreczki na herbatę i suchary, czy też brzytwę do golenia. Niektóre z tych eksponatów są bardzo klimatyczne, na przykład skrzynka z butelkami po piwie Lwowskim, czy też zapałki z etykietą z 1939 roku – powiedział Wiesław Olczak, prezes stowarzyszenia historycznego Pionierzy 40 Pułku Piechoty imienia Dzieci Lwowskich.

Po dniu pełnym militarnych wrażeń uczestnicy pikniku mięli okazje skosztować prawdziwej, wojskowej grochówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group