Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9830
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Militarnie – ekstremalnie. Po pikniku w Łomnicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA/REGION
Niedziela, 12 czerwca 2011, 10:03
Aktualizacja: 10:56
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj, 11 czerwca na wystawie sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy odbyła się trzecia edycja Pikniku Militarnego, który został zorganizowany przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Jeleniogórskie Stowarzyszenie Radiotechników RADAR. Każdy zainteresowany starym i nowoczesnym uzbrojeniem Wojska Polskiego mógł zapoznać się z szerokim wachlarzem broni, pojazdów wojskowych, a nawet wsiąść do armato–haubicy, czy też postrzelać z karabinu.

Militarny Piknik rozpoczął się od występu Orkiestry Dętej Sił Powietrznych, która zagrała również znaną pieśń „My pierwsza brygada”. Wręczone zostały odznaczenia i dyplomy z okazji 30-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

- Nasz związek powstał równe 30 lat temu. Z okazji tej rocznicy, zarząd główny z Warszawy nadał wyróżnienia, czyli medale w formie krzyża, za działalność na rzecz związku oraz medale 30-lecia dla wszystkich zasłużonych działaczy, a przede wszystkim dla tych, którzy ten związek tworzyli od samego początku – powiedział Tadeusz Smoliński, prezes zarządu rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na stanowiskach straży pożarnej i policji przybyli goście mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt stosowany w groźnych sytuacjach, a także wsiąść do wozu strażackiego, czy radiowozu policyjnego i zapoznać się z ich wyposażeniem, a nawet włączyć syrenę.

- W tym roku przyjechało do nas najwięcej wystawców w historii Pikniku Militarnego, a mianowicie jednostki Wojska Polskiego ze Świętoszowa, z Bytomia, Bolesławca i Wrocławia. Można było obejrzeć pojazdy wojskowe od środka, np. armato-haubicę Dana ważąca 20 ton, która wykorzystywana jest obecnie w Afganistanie jako wsparcie ogniowe, helikopter wojskowy, czy też nowoczesną stację radiolokacyjną, dostarczoną przez trzecią brygadę radiotechniczną – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

W ramach pikniku odbył się również pokaz rekonstrukcji historycznej, dotyczącej uzbrojenia i umundurowania żołnierzy polskich z września 1939 roku. Grupa pasjonatów odtwarzała 40 pułk piechoty z międzywojnia. Pokazali jak działa armata przeciwpancerna z tamtych lat.

- Odtwarzamy pododdział inżynieryjny Wojska Polskiego, dlatego przedstawiamy specjalistyczny sprzęt pionierski. Prezentujemy pełne wyposażenie żołnierza z okresu międzywojennego, czyli również rzeczy osobiste, takie jak chlebak, manierka, woreczki na herbatę i suchary, czy też brzytwę do golenia. Niektóre z tych eksponatów są bardzo klimatyczne, na przykład skrzynka z butelkami po piwie Lwowskim, czy też zapałki z etykietą z 1939 roku – powiedział Wiesław Olczak, prezes stowarzyszenia historycznego Pionierzy 40 Pułku Piechoty imienia Dzieci Lwowskich.

Po dniu pełnym militarnych wrażeń uczestnicy pikniku mięli okazje skosztować prawdziwej, wojskowej grochówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~mm 12-06-2011 12:45
Dzieciom się na pewno podobało, tylko czy ktoś im uzmysławia że to wszystko słuzy do zabijania ludzi i niszczenia?
~hm 12-06-2011 15:21
No niby do zabijania tak, ale to zależy od punktu widzenia, bo do obrony też, chyba nie sądzisz że rzucanie kwiatkami i rzyganie tęczą na agresora uratuje Ci życie.
~bren 12-06-2011 16:42
Olbrzymie uznanie dla panów Peikerta i Wilka, którzy z ogromną determinacją doprowadzili do trzeciego pikniku obronnego. Szkoda, że nie ma w Jeleniej Górze miejsca na tego rodzaju imprezy. Prezentacje grup rekonstrukcyjnych wymagają dużej przestrzeni. Tak samo jest z nowoczesną ekspozycja sprzętu wojskowego. Najlepiej gdyby był pokazany tak jak to jest na polu walki. To prawda, że służy uzbrojenie do zabijania, stąd należy prowadzić wychowanie dla pokoju, ale też nie zaniedbywać gotowości do obrony narodu. Czy jest szansa na połączenie obu ekspozycji? Czy dojdą inne eksponaty związane z radiolokacją? O ile wiem w Polsce był produkowany taki sprzęt, a jest tego niewiele w skansenie. Radiolokacja służy głownie sprawom cywilnego ruchu lotniczego i to trzeba pokazywać w Jeleniej Górze.
~kombatant 12-06-2011 17:55
@hm: Dokładnie! Niech się dzieci uczą zabijać, bo przyjdzie wojna i kto nas będzie bronił? Znowu będzie tak jak w czasie II wojny światowej, że Niemcy wystawią V2 i czołgi, a my kawalerię z szablami na koniach i chłopów z widłami. Współczesny sprzęt wojskowy jest zaawansowany technicznie i same gry komputerowe mogą nie wystarczyć do edukacji.
~olo 12-06-2011 20:33
A na jakiej podstawie Peikert przekazał wojskowy sprzęt radiolokacyjny prywatnemu przedsiebiorcy
~peteete 12-06-2011 21:22
Kombatant - a nie ma pojęcia o obronności. Brawo dla rodziców, którzy wychowują swoje dzieci na patriotów.
Piipi Jelonkowa 12-06-2011 21:50
~FAJNIE .. byc żołnierzem ! ... bo można w pracy* pic piwo ! (..patrz.zdj.nr.09]
~brbr 12-06-2011 22:34
Olo, jakiemu prywatnemu przedsiębiorcy. Wystawa należy do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Trzeba najpierw podjechać i zobaczyć, albo doczytać, a nie bzdury opowiadać!
bartek2303 12-06-2011 23:57
^^ gdyby nie te bzdury to ludzie nie mieli by o czym pisać a tak przynajmniej jest z kogo się śmiać ^^
~Jakisk 13-06-2011 9:26
Fajny pomysl-tylko kiedy policja wezmie sie za dekli na motorach szalejacych po okolicznych lasach-jak zobaczycie dzwoncie i zglaszajcie
rymcycymcy 13-06-2011 13:16
Radiolokacja to bardzo szerokie pojęcie ...ja używam CB, aby zlokalizować stanowiska miśków z suszarkami ! ;)
~olo 13-06-2011 13:59
Do 12-06-2011 22:34 | ~brbr | No tak teren stacji też należy do Muzeum Karkonoskiego :-))))))))
~do Olo 14-06-2011 11:18
A jak swój samochód postawisz na osiedlowym parkingu, to staje się on własnością osiedla??? W swoim poście z 20:33 piszesz o własności sprzętu a nie terenu stacji. Sprzęt jest własnością Muzeum Karkonoskiego. Teren do eksponowania jest tylko użyczany przez prywatnego przedsiębiorce. Nie ma to jak sobie ponarzekać i poszukać sensacji, nie??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group