Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5923
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkania za jeden procent – emocje na sesji

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 października 2015, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 15 października 2015, 7:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (13.10) na sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry zawrzało. Liczna grupa mieszkańców oczekująca na decyzję radnych ws. wykupu mieszkań za jeden procent doczekała się pomyślnej dla siebie decyzji, ale nie obyło się bez kontrowersji.

Mamy świadomość, że ta uchwała też nie jest idealna, pewnie nie rozwiązuje wszystkich problemów – mówił przedstawiciel grupy radnych Oliwer Kubicki. - Natomiast mamy na uwadze, że problem, który staramy się rozwiązać jest problemem, z którym Rada Miejska mierzy się od trzech lat – dodał radny PiS-u. - Chcemy rozwiązać też inny problem, czyli dotyczący tzw. nowszych mieszkań na Zabobrzu. Mieszkańcy płacili przez wiele lat bardzo wysokie czynsze i to właśnie tym mieszkańcom obiecywano wielokrotnie możliwość wykupu. Kolejna zmiana to wydłużenie terminu możliwości wykupu na dotychczas obowiązujących zasadach do 31 grudnia – mówił Oliwer Kubicki, któremu wtórował Rafał Szymański mówiąc, że najwyższa pora zająć się tym problemem.

Z kolei radny Piotr Miedziński apelował do radnych, którzy wahają się jak zagłosować, żeby wyjść naprzeciw mieszkańcom. - Uważam argumentację pana Zawiły na dziwną i pokrętną – mówił Krzysztof Mróz stwierdzając, że nie ma czegoś takiego jak nadzór wojewody przed uchwaleniem uchwały. - Jest to projekt uchwały, który uwzględnia wszystkie wnioski mieszkańców, a my jesteśmy od tego, żeby służyć mieszkańcom – podkreślił Piotr Iwaniec.

Jako przedstawiciel mieszkańców, na sesji wystąpił Zdzisław Kąpa argumentując, że droga od możliwości wykupu do wykupu jest w Jeleniej Górze daleka i decyzja radnych wcale nie musi oznaczać, że mieszkańcy wykupią mieszkania, bo procedura trwa niekiedy 6 lat. - Dla mnie podstawowym problemem jest czynsz. Dla lokali socjalnych jest to 1,50 zł za mkw., a ja mam 9,06 zł. Wasza uchwała nie spowoduje sprzedaży żadnego mieszkania – mówił Zdzisław Kąpa, który podziękował wszystkim radnym, którzy pochylili się nad problemem mieszkańców.

Głosowało 21 radnych (2 nieobecnych: Wojciech Łużniak, Anna Bałkowska). Za przyjęciem uchwały było 14 głosów, przeciwko uchwale zagłosował Stanisław Dziedzic, a 5 osób wstrzymało się od decyzji (Konrad Sikora, Bożena Wachowicz-Makieła, Alicja Szklarska, Krzysztof Kroczak, Anna Ragiel). Głosu mimo obecności na sesji nie oddał Józef Kusiak.

Prezydent Marcin Zawiła krytycznie odniósł się do decyzji radnych mówiąc, że do tej pory za jeden procent były sprzedawane mieszkania stare, a w tej chwili zaproponowano, żeby sprzedawać wszystkie – łącznie z tymi, które zostały wybudowane ok. roku 2000. - Moja prośba była taka, żeby nie spowodować sytuacji takiej, że np. źle przygotowana uchwała uchyli obowiązującą uchwałę, co wstrzyma w ogóle sprzedaż mieszkań. Proponowałem, żeby najpierw projekt uchwały przesłać nadzorowi prawnemu wojewody i skonsultować to z nimi. Rada zdecydowała się procedować i efekt jest taki, że atrakcyjne mieszkania na Zabobrzu i przy Zielonej będą mogły być sprzedane za 1 procent wartości. Majątek ten szacujemy na 15 milionów zł. - mówił Marcin Zawiła.

- Nie twierdzę, że tych mieszkań nie można sprzedawać, ale na pewno nie można sprzedawać na tych samych zasadach nowych mieszkań, jak się sprzedaje pojedyncze mieszkania w starej substancji mieszkaniowej, bo to jest różnica wartości – dodał włodarz miasta. - Koniec końców to decyzja moja, które mieszkania zostaną wystawione do sprzedaży i będę musiał bardzo poważnie zastanowić się nad tym. Miasto można rozdać za darmo, tylko pytanie, jak będzie spełniało swoje obowiązki (szkoły, żłobki, przedszkola, opieka nad ludźmi starszymi) – stwierdził M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~SARBLE 14-10-2015 9:30
W tym przypadku popieram Prezydenta, ponieważ kupując za 1% stare komunalne mieszkanie, kupujący musi wydać jeszcze kupę kasy na remont tego mieszkania, ponieważ ZGKiM przez wiele lat nic w tych mieszkaniach nie robił (pomimo bardzo wysokich czynszów) i w tej chwili w tych mieszkaniach wszystko się "sypie". Więc dlaczego ktoś kto ma nowe mieszkanie i nie musi wydawać kasę na remonty ratujące stan techniczny mieszkania, ma mieć taką samą ulgę? Chyba jest to logiczne, że jednak wszyscy nie mogą być traktowani jednakowo.
~Duch 14-10-2015 9:40
A Kroczak się wstrzymał bo nie zrozumiał po podsawówce ciężko rozumieć
~ 14-10-2015 9:46
Nie myslałam, że do tego dojdzie ale prezydent ma również moje poparcie
~Mi też dajcie 14-10-2015 10:14
Kolejne rozdawnictwo...
Dzidek 14-10-2015 10:35
Proponuję pierw zapoznać się z całością procedowania (a najlepiej od 2013go roku). W określonych przypadkach mieszkanie za 1% (60m20 Realnie może kosztować ponad 40 000 zł . Czyli 100% mieszkania wyniesie 4 000 000 zł. Jeżeli do tego dodacie że 90% mieszkańców prawnie została przeniesiona na zasadzie lokali zamiennych (budowa obwodnicy, Bankowa) , gdzie zmuszono ich do opuszczenie poprzednich mieszkań. To można uznać że wielu już dawno spłaciło w 100% mieszkanie. Możecie komentować Państwo nie znając realiów, ale decyzja Radnych (trzeba tylko wysłuchać) jest jak najbardziej prawidłowa i wyraża to stosunek głosów 14:1. :)
~poGROMCA 14-10-2015 10:45
ZGKiM to najbardziej PO prl-owska instytucja tam czas się zatrzymał liczą się układy i koneksje czyli znajomości czas to zlikwidować umyslowych setki a fizycznych garstka dla umysłowych są etaty dla fizycznych nie ma -chyba że znajomy to już ma etacik !!!
~STACH 14-10-2015 11:27
Wydaje mi się że Prezydent ma rację. Też jestem członkiem wspólnoty której lokatorzy wykupili mieszkania. Budynek był w opłakanym stanie. Zrobiliśmy ocieplenie elewacje rynny i nowy dach. Koszt był wysoki. Zadłużyliśmy się na 20 lat dlatego też nie jest to ani sprawiedliwe ani mo...lne przejmować nowe budynki za 1% wartości. Myślę , że Wojewoda w ramach nadzoru taką uchwałę zakwestionuje.
Dzidek 14-10-2015 11:44
To wypowiedź Prezydenta Zawiły! http://www.nowyprojekt.dami.pl/czynsz/kazdyzajedenprocent.swf
~K_asia1 14-10-2015 11:53
Zawiła ma 100% RACJI. Nowe mieszkanie za 1% wartości? Ja też tak chcę!
~wandap 14-10-2015 12:04
popieram p.Prezydenta !!!
~DJ 14-10-2015 12:11
Nie piszcie głupot. Większość tych ludzi została wysiedlona ze swoich wcześniejszych mieszkań, ktore później zburzono albo wyremontowano i miasto sprzedało je na wolnym rynku, pozbawiając tym samym mieszkanców możliwości na ewentualny ich wykup. Nikt się ich o zdanie nie pytał czy im taka sytuacja odpowiada. Mieszkania może i były nowopostawione, ale tak zpartaczone, że już w pierwszym roku pojawiła się wilgoć oraz grzyb. O czynszach nie wspomnę bo były i są w tych mieszkaniach najwyższe w mieście. Więc zanim ktoś sie wypowie na ten temat to niech się zorientuje w szczegółach zamiast sapać coś o niesprawiedliwości społecznej.
~zabobrzanka 1% 14-10-2015 12:15
A ja podzielę się z Państwem wykazem remontów w nieruchomości z 1964 na Zabobrzu : termomodernizacja, docieplenie stropodachu, nowy dach,wymiana instalacji elektrycznej, pionów wodnoka...lizacyjnych, wymiana rur wodnych na poziomie piwnic i stolarki drzwiowej ile musimy dołożyć do 1%
~eco 14-10-2015 12:19
Tylko stare, poniemieckie domy i kamienice powinny podlegać sprzedazy na preferencyjnych warunkach i z określonym terminem dokonania remontu głównego. Tak było w Niemczech. Trzypiętrową kamienicę w centrum mozna było kupić za 1 (jeden) euro. Do tego kredyt "remontowy" na 20 lat na 0 (zero) procent.
~jeżozwierz1 14-10-2015 12:35
Panie Prezydencie Zawiła. Jeszcze nie wszystkie tereny zostały sprzedane krezusom. Liczy Pan przecież na ściąganie z bogatych właścicieli ziemskich godnych podatków. Tu grosz, tam grosz i zasili się kasę miasta. Tylko czy wiemy jak te "grosze" podzielić? Nie od dzisiaj wiemy, że socjal w Jeleniej to zgryzota, opieka społeczna od lat boryka się z dziurami we własnym budżecie, nieuleczalnie chorzy nie mają co liczyć na profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny, w niektórych szkołach wnętrza i wyposażenie pamiętają lata 70-te ubiegłego wieku, komunalne budynki istnieją jeszcze dzięki strefie bezhuraganowej. A Pan ciągle zasłania się społecznymi potrzebami. Nie zna Pan tych potrzeb. Każdą ilość pieniędzy wpływających do kasy miasta wydaje się bezmyślnie. ...Niech kupują za 1%.
Dzidek 14-10-2015 12:58
Ale przecież Radni uchwalili zgodnie z zaleceniem Prezydenta! W czym problem, jak Pan prezydent jasno mówi, kto ma wykupować(?): http://www.nowyprojekt.dami.pl/czynsz/kazdyzajedenprocent.swf
~fghj 14-10-2015 13:27
Jak to jest że jeden dostaje za 1% a drugi spłaca całe życie mieszkanie to tylko możliwe w złodziejskim państwie polska.
~RZ 14-10-2015 14:35
To jest chore, darmozjady dostaną za darmo nowe mieszkania a inni 30 lat kredyt spłacają !!!
~ 14-10-2015 14:46
Popieram Prezydenta !!! Wiele lat mieszkałam w komunalce i czynsze były strasznie śmiesznie małe , dopiero do kilku lat są na jakimś poziomie , duże czynsze sa dopiero od 2015 r. Teraz mam swoje mieszkanie w JSM i też płacę czysz , wprawdzie nie taki duży jak w tej chwili w komunalce , ale ja za swoje mieszkanie musiałam słono zapłacić a komunalnicy dostali swoje lokum za darmochę i co teraz znowu chcą darmochy !!!!
~sadosiek 14-10-2015 14:50
Mieszkam na tej ulicy w kawalerce od 2000 roku. Czynsz wynosi 500 zł. Przez 15 lat zapłaciłem do miasta prawie 90tyś. Cena tego mieszkania na wolnym rynku 90-120tyś. Mój budynek z którego zostałem wysiedlony miasto sprzedało deweloperowi. Nikt mi nic za darmo nie dał.pzdr
Leszek Wrotniewski 14-10-2015 16:30
Ładnie napisane... Ci co przeciw i się wytrzymali wymienieni... tzn. Wstyd było głosować za?
~Kryniu 14-10-2015 17:11
Znowu wykup mieszkań za 1%?! Podpisujesz umowę najmu, płacisz czynsz, a po 20 latach mieszkanie jest już właściwie twoje, a właściciel jest w plecy. Umowa najmu, zawarta X lat wcześniej, cichaczem, w magiczny sposób, zamienia się w zakupy na raty... kpina i złodziejstwo.
~były PO 14-10-2015 17:53
i Prezydent ma rację a radni niech przestaną szkodzić
~grejs 14-10-2015 17:57
Panie Stachu i inni którzy myślą że te nowe budynki są w idealnym stanie technicznym. A więc nie jeden stary budynek jest w lepszym stanie technicznym niż nasze budynki . Od 2000 roku zaraz po wprowadzeniu zaczęło się zgłaszanie wad i usterek (bardzo poważnych) bo nadzór budowlany odebrał te buble. Między innym odchodziły klatki schodowe od ścian ,co groziło zawaleniem ,przez ściany zewnętrzne przeciekała woda jak padał deszcz, nie było wentylacji i td. To my musieliśmy zwalniać się z pracy po ciągle były komisje, nie wspomnę o brudzie po ciągłych naprawach tego co firma sfuszerowała. Ja w swoim mieszkaniu musiałam wszystko wymienić bo było poza gatunkiem . Do dzisiaj sufity pękają nic nie pomaga, grzyb na ścianach. Więc niby nowy a jak stary.
kazimierzp 14-10-2015 18:51
Najpierw niech radni określą co ma wchodzić "mieszkaniowy zasób gminy" - czyli co nie może być sprzedawane i ma służyć zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych tych najbardziej potrzebujących. Teraz przez swoiste "rozdawnictwo" mieszkań nie ma lokali aby można było je przydzielać rodzinom będącym w najgorszej życiowej sytuacji. Za jakiś czas ci co tak chętnie rozdawaliby cudze mienie będą atakować władze miasta że ta czy inna rodzina... To zresztą jest temat na pogłębioną dyskusję a nie na tabloidowy opis.
~Cuchnie z daleka 14-10-2015 18:59
Cała sprawa ze sprzedażą mieszkań komunalnych śmierdzi z daleka. Na mieście mówi się o tym, że na sprzedaż szczególnie naciskał jeden z prominentnych, obecnych członków PO. Ma w tym osobisty interes.
~qwerty11 14-10-2015 19:56
Jeżeli niektórzy tak bardzo popierają prezydenta to ja z tymi z chęcią się zamienię na mieszkania. Weźcie ode mnie kawalerkę z Paderewskiego i dajcie mi kawalerkę z taki metrażem w starym budownictwie. Z przyjemnością się zamienię! Zapraszam czynsz mojej kawalerki wynosi ponad 500 zł i do tego łazienkę trzeba zrobić bo to co zrobili jak te bloki stawiali nie nadaję się do niczego. Drzwi wszystkie do wymiany bo tragedia, okna tak samo nie wspominając o "bardzo" równej podłodze i ścianach. Elektryka też jest tak zrobiona że co jakiś czas coś się dymi. Tak wygląda nowe komunalne mieszkanie. Zapraszam do zamiany!
~Milena 14-10-2015 20:10
mi udało się wykupić mieszkanie po 2 latach!!!!!! przy tym ostatnie półtora roku płaciłam podwyższony czynsz w wysokości 800zł... tak, mam mieszkanie, w starej kamienicy, zaniedbane mieszkanie, bez łazienki i wc na półpiętrze, ze starą wszelką instalacją, piecami kaflowymi, dziurawym oknem, odpadającymi tynkami: Wsadzić w nie muszę, bardzo dużo, owszem, wykupiłam je za przysłowiowy 1%, ale ile jeszcze muszę w nie wpakować? Dlatego uważam, że nowsze mieszkania, nie powinny iść za tą samą uchwałą 1%.
~Pi 14-10-2015 22:12
Jeszcze drodzy radni uchwalcie 99% dopłaty / zwrotu dla kupujących stare mieszkania prywatnie. Czemu oni maja być gorsi tylko dla tego, że nie mieli chodów i nie załatwili sobie mieszkania komunalnego. p.s. Jak ktoś 20 lat dojeżdżał do pracy autobusem i płacił bilety to teraz powinien dostać autobus za darmo (lub za 1 % wartości), Komusza logika z PRL radnych nie opuszcza. Żeby komuś coś dać to trzeba innym zabrać. Miasto rozda mieszkania za darmo to będzie musiało kupować/budować nowe na mieszkania socjalne i na sfinansowanie potrzbne będą pieniądze z podatków od wszystkich..
~Anonimek 14-10-2015 22:14
Brawo zgkim. Najemca czynsz jak za apartament a mieszaknie w ruderze. Zero remontow. Jak już się budynki sypia i wymagają remontow to siebie je wykupcie. Wtedy remont wasza sprawa wasza kieszeń. Gdyby chociaż jakiś kawalek czynszu był faktycznie przeznaczony na remonty. Ale nie. .po co? Najlepsze dostaje się po znajomosci a ty jak coś chcesz to dostaniesz lokal do remontu. Bez scian z dziurą w dachu. Z Pijakami w sąsiedztwie i klejąca się woda od lat na ziemie. ..ale kochany zgkim mieszkania daje. Mieszkania! ?swinie mają lepsze warunki od tego co ładnie nazywają "lokale do remontu, " Mieszkanie za 1%tak chętnie ale ale połowa tych lokali nie jest warta tego 1%bo tak kosztowny będzie remont.
~PIlo 14-10-2015 22:17
Tak Radni dbają o nasz wspólny majątek.Nie powierzył bym im zarządzania w mojej Firmie.
~Aleks 15-10-2015 0:24
Kazimierzup, 'mieszkaniowy zasób gminy" nie jest cudzym mieniem, ale - posługując się komunistycznym słownictwem - jest tzw. mieniem społecznym. Zatem radni decydują o sposobie zagospodarowania tego społecznego mienia, a prezydent, jako zarządca majątku społecznego jest obowiązany decyzję radnych wykonywać. Dobrze byłoby, gdyby radni - podejmując określone decyzje - kierowali się rachunkiem ekonomicznym. Niestety komunistyczne myślenie tkwi nadal w umysłach wielu , pozostając w sprzeczności z gospodarką rynkową. Zdrowy rozsądek przemawia za tym aby wesprzeć prezydenta.
~do anonimek 15-10-2015 7:39
Racja ja tez sie wpakowalem w taka ruinę przy 70 tys skonczylem liczyć a babsztyl w zgkim pyta czy będę mial luksus zesrania sie w domu bo to w tedy wyższy czynsz trzeba uiścić smiech na sali
~Czytam i nie wierzę 15-10-2015 7:40
Chcecie napisać że czternastu radnych znających temat się myli, przy jednym glosie sprzeciwu? Demokracja ma to do siebie że tak działają legalnie wybrane władze. Tak - dawać darmowy transport itp. - ja tak radni ustalą. Posłów na sejm tez chcecie wybrać. To zrobić system prezydencki.
~niemieckie ziemie 15-10-2015 7:49
Przecież z 90% budynków komunalnych to poniemieckie domy. Jakim prawem ZGKiM czynsz pobiera? Rozwalić ZGKiM i czynsz wszystkim spadnie gdzieś o 75% i ludzie nie będą musieli uciekać w wykup mieszkań. Sąsiadka za 90m mieszkanie wpłaca do ZGKiM ponad 1000 zl. Gdyby wiedziała to 20 lat temu kredyt by wzięła i uciekła od tej firmy.
Dzidek 15-10-2015 7:54
http://www.nowyprojekt.dami.pl/czynsz/kazdyzajedenprocent.swf Brawo Prezydent za słuszną decyzję.
~userp 15-10-2015 8:01
do sadosiek 14:50 - trzeba było wziąć kredyt 15 lat temu, a nie płacić za wynajem i teraz się żalić. Płaciłeś za wynajem bo chciałeś więc nie traktuj tego mieszkania jakby było Twoje. WYkup za 1% to zwykłe złodziejstwo i nieuczciwość w stosunku do większości spłacającej kredyty przez lata.
~userp 15-10-2015 8:03
do qwerty11 - nikt Cię nie zmusza żebyś wynajmował od miasta mieszkanie. Kup sobie własne
~poniemieckie mienie 15-10-2015 8:33
Kali ukraść krowę. Najlepsze budynki z ziem niemieckich wykupiono w większości za tzw. złotówkę. I dziwnym trafem trafiały do prominentów (także grunty). Czemu nie do Niemiec, To Oni wybudowali? Teraz wielu boli, że Prezydent będzie np oceniał czy mieszkaniec zasłużył po 30 latach regularnych wpłat czynszu, przenoszony nie z własnej woli (ale urzędu) z mieszkania do mieszkania dostanie możliwość wykupu. Boli ludzi że radni zauważyli że reguły gry dla wielu osób były nieuczciwe i zlecili Prezydentowi by w sprawach nieuczciwych podjął decyzję? Kto z piszących wie ile lat problem się ciągnie? W wielu przypadkach od ponad 30 lat! Jak by Ci ludzie 30 lat temu znali te reguły - tez by kredyt wzięli . (bo kredyt w postaci czynszu w dziwny sposób znika)
~userp 15-10-2015 10:07
Czynsz nie jest spłatą własnego zadłużenia tylko opłatą za wynajem (zaznaczę, że sporo mniejszą niż opłaty ekploatacyjne wraz z ratą kredytu ponoszone przez właścicieli mieszkań). Wszystko w temacie.
Dzidek 15-10-2015 10:14
Zajrzeć do ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o ochronie praw lokatorów i wyjdzie że czynsz opłacany jest "samemu sobie". Prawo jest prawo. Jeżeli ktoś uważa że podwyższony czynsz z 700 zł na 1200 zł (to z wyroku sądu JG z 08.05.2014) jest mniejszy niż tzw. opłaty eksploatacyjne - to nie ma o czym dyskutować. Wszystko w tym temacie.
~Nie ma kogo wybierać 15-10-2015 10:38
Sprzedaż mieszkań za 1% to przedwyborcza hucpa PO i PiS a także osobisty interes jednego lub dwóch radnych. Nie liczy sie onteres wszystkich mieszkańców Jeleniej Gory. Liczą się wybory i to, czy kandydat zostanie wybrany. Meto na mieszkanie za 1% to forma przekupstwa politycznego. O nic więcej! Za cwaniactwo radnych my zapłacimy, z własnej kieszeni. Bo to naszym kosztem radni zabezpieczają pewność wygranej. Moim zdaniem ani PO ani PiS nie są partiami odpowiedzialnymi. To partie, których myślenie zamyka się na poziomie przedszkolaka. Jeden drugiego tłucze łopatką po głowie lub wyrywa mu zabawki. Przepraszam przedszkolaków. One są mądrzejsze.
~ 15-10-2015 10:56
do mieszkańca kawalerki na ul. Paderewskiego ! Po co płacisz tak dużo za wynajmowanie mieszkania od Miasta , wynajmij sobie od prywatnej osoby. Ciekawe ile musiałeś zapłacić żeby dostać tą kawalerkę do zamieszkania. Czy wziołeś kredyt i będziesz go spłacał przez 25-30 lat z ratą w wysokości twojego czynszu a oprócz tego inne opłaty ??? NIE ROZDAWAĆ MIENIA PUBLICZNEGO ZA DARMO !!!!
~DDD 15-10-2015 10:59
SPoko, jedni wzieli kredyty na całe życie a drudy dostają te mieszkania za friko. TO JEST K POLSKA PARANOJA!
~sadosiek 15-10-2015 12:01
do ~userp i | ~ Ja nikomu się nie żale. Jak miasto prowadzi takę politykę mieszkaniową i daje możliwośc wykupu za 1% to żal nie skorzystać. Przecież Zabobrze I (komunalne lokale) już zostało sprzedane więc o co wam chodzi? A jak braliście kredyt we frankach to wasz problem. Miejcie pretensje do polityków , a rozdawnictwo funkcjonuje w tym mieście i kraju na o wiele większa skalę. "Polskie piekiełko" pzdr
~userp 15-10-2015 12:46
Frankowiczów nie bronię. Każdy ma mózg i działa na własną odpowiedzialność więc potem niech nie oczekuje pomocy Państwa (pozostałych podatników) bo to nie sytuacja losowa tylko własny wybór i to nie pochopny - kredytu na pół życia chyba nikt nie brał pochopnie. Dzidek - nie wiem o co Ci chodzi - czynsz jest opłatą za wynajem mającą uwzględniać ekploatację i godziwy zarobek właściciela więc jak "samemu sobie"? Co do drugiej części Twojej wypowiedzi - nie znajdziesz lokalu komunalnego, w którym czynsz jest większy niż opłaty ekploatacyjne (w tym za zarządzanie) razem z ratą kredytu jaką właściciel by spłacał za takie samo mieszkanie (przy średnim okresie np 25 lat spłaty).
~fgfgh 15-10-2015 12:53
Miasto WYNAJMUJE mieszkania - więc czy płacisz 100 czy 500 to nadal jest NAJEM a nie wykup... Idź jeden z drugim na prywatny najem i powiedz właścicielowi po dziesięciu latach, że spłaciłeś kawalerkę i będziesz w niej mieszkał... Śmiechem cię zabije... Mnie nikt za 1% mieszkania nie dał...
~aaa 15-10-2015 13:28
Ja nie mam, to i tobie się nie należy!!!Skandal!! Często rodziny tych osób skorzystały z 1%, ale tego już się nie pamięta! A szkoda! Dlaczego ludzie, którzy mieli mniej szczęścia (dostali mieszkania w nowszym budownictwie albo ze względu na zły stan techniczny budynku zostali wykwatetowani) nie mogli do tej pory wykupić mieszkan, skoro Miasto wszystkim innym mieszkania rozdawalo? Gdzie w tym sprawiedliwość!Cieszę się,że w końcu w tej kwestii nastąpił przełom.
~ 15-10-2015 13:47
50 -70 lat płacenia czynszu - opłaty za wynajem - skutkowało niczym! Tzw. "administracja" przez ten czas nie zainwestowała ani grosika w budynek! Doprowadziła go w ten sposób do ruiny. Mieszkańcy ratowali chałupę na swój własny koszt. Bo chcieli mieszkać jak ludzie. Wymienili instalacje wodne, ka...lizę, prąd. Naprawili (wymienili) poszycie dachowe.Cały czas placili "czynsz" i modernizacje-remonty odbywały się z wieczną udręką, bo "administracja" rzucała kłody.W końcu się skończyło. Dom można było wykupić. Nikt nie pytał o zwrot poniesionych kosztów. Pieprzyć 'administrację"! Jesteśmy na swoim i o wiele taniej.
~do młodych 15-10-2015 14:20
Młodzi kredytobiorcy rodziców nie mieli? Taki rodzic w komunalce np 30 lat walił czynsz do miasta, a miasto to przecież i on. Administracja go przejadała! I co? Miasto jego, licząc obecne ceny - już dawno by nowszy kredyt spłacił - to młode wilczki mówią mu (czyli rodzicowi) wyłudzacz. Tylko dlatego ze urodził się później , sam sobie mieszkanie wybrał (a starym miasto narzuciło) i robi to samo pod pretekstem kredytu . Czyli kilkadziesiąt lat później będzie miał na własność (jak spłaci). Czyli stary nie może nic , a młody na tej samej zasadzie może mieć na finał. Po drugie -to Prezydent wytypuje możliwe mieszkania. Nie wstyd Wam przed rodzicami? Bo rodzicom na pewno wstyd za Was.
~userp 15-10-2015 16:10
Mój rodzic akurat spłacał kredyt na zakup mieszkania spółdzielczego. Rozumiem, że dawniej nie było wyboru i każdy dostawał mieszkanie jakie akurat było ale ta sytuacja zmieniła się jakieś 25 lat temu.... Od tego czasu każdy miał wybór - albo wykupić od miasta mieszkanie (bez takich bonifikat 99% jak teraz - dużo osób chyba to zrobiło i w stosunku do nich obecne działania są niesprawiedliwe), albo dalej mieskzać w komunalnym i płacić niski czynsz za wynajem albo wziąć kredyt i kupić własne inne mieszkanie. Dziwicie się, że "administracja" nic nie robiła przez lata? Czynsze były tak niskie, że ciężko było za to cokolwiek zrobić. Niech każdy porówna ile w Jeleniej jeszcze kilka lat temu płaciło się za mieszkanie komunalne, a ile za takie samo na rynku komercyjnym...
Dzidek 15-10-2015 17:33
http://mekk.waw.pl/mk/mk/mieszkanie/mieszkanie_premia_tabela |Sytuacja się zmieniła równo ze zmianami ustrojowymi. Tylko że z 80% ludzi zostało wykluczone z tych zmian. Przykład z BiP JG . Czynsz w mieszkaniu komercyjnym (czyli już zapewne umeblowane itp, za wszystko odpowiada wynajmujący) z nazwy o wysokim standardzie w atrakcyjnym miejscu i full media, budynek wybudowany po 2002 roku = 3,61 zł. Czynsz w komunalnym , budynek starszy można założyć że standard podobny (ale zapewne niższy, i trzeba samemu umeblować) = 6,58 zł. To wszystko jest w BiP i podpisany dokument przez Prezydenta.
Dzidek 15-10-2015 17:54
http://mekk.waw.pl/mk/mk/mieszkanie/mieszkanie_premia_tabela |Sytuacja się zmieniła równo ze zmianami ustrojowymi. Tylko że z 80% ludzi zostało wykluczone z tych zmian. Przykład z BiP JG . Czynsz w mieszkaniu komercyjnym (czyli już zapewne umeblowane itp, za wszystko odpowiada wynajmujący) z nazwy o wysokim standardzie w atrakcyjnym miejscu i full media, budynek wybudowany po 2002 roku = 3,61 zł. Czynsz w komunalnym , budynek starszy można założyć że standard podobny (ale zapewne niższy, i trzeba samemu umeblować) = 6,58 zł. To wszystko jest w BiP i podpisany dokument przez Prezydenta.
~userp 16-10-2015 7:49
Nie wiem co jest w BIP ale 3,61 (domniemam, że za m2/miesiąc) to chyba jednak mało realna stawka... 180 zł za 50 metrowe mieszkanie? Chyba, że jest to tylko czysty zysk właściciela nie uwzględniając opłat za zarz. i eksp., które ponosi. Ceny rynkowe jakie są widać np. na OLX i wśród znajomych, którzy wynajmują. Za mieszkanie 2-pok. (ok. 50m) jest to srednio 900-1000 zl. Nie znam i nie znalem nikogo, kto placilby tyle za komunalne - moæe nie umeblowane ale za to nikt Cie z niego nie wywali z miesiaca na miesiac
~TT 4-11-2015 9:30
Mieszkam od 60 lat w mieszkaniu komunalnym.Trzy lata temu zamieniłam mieszkanie na mniejsze na Zabobrzu- tez komunalne i okazało się, że tez nie mogę wykupić za 1 %. bo się przepisy zmieniły..moi znajomi którzy tez mieszkają na Zabobrzu mogli wykupić za 1 % .Gdzie tu sprawiedliwość?? Przez 60 lat płaciłam bardzo duży czynsz,nawet teraz płace o ponad 200 zł wiecej od innych..Uwazam ,że jezeli ktos tyle lat płaci za mieszkanie komunalne to wykup za 1% jest sprawiedliwy !!!! Na wiecej mnie nie stać bo mam mała emeryturę...
~ 9-11-2015 22:16
A Zwila ma swoje prywatne w bloku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group