Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 9332
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy narzekają na „korekty” MZK

Środa, 20 listopada 2013, 7:22
Aktualizacja: Czwartek, 21 listopada 2013, 8:37
Autor: Mea
Jelenia Góra: Mieszkańcy narzekają na „korekty” MZK
Fot. Mea
– Miasto zlikwidowało połączenia autobusowe, którymi jeździło wielu pasażerów i teraz są nawet godzinne przerwy w kursach linii nr 6 – alarmuje mieszkanka Zabobrza. – Jeżeli mieszkańcy chcą powrotu zlikwidowanych lub przesuniętych kursów, mogą o tym napisać do nas i będziemy robić korekty – mówi Jerzy Wrona, zastępca prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze.

- Podam przykład „wyciętego” autobusu linii 6 z godz. 10.33 przy Kiepury. Wiele osób, w tym starszych jeździło nim do centrum w różnych sprawach. Teraz wszyscy próbują wsiąść do „siódemki” i co się w niej dzieje , łatwo sobie wyobrazić. Takich przykładów jest więcej. To skandal – twierdzi.

MZK zmieniło rozkłady jazdy na zlecenie Urzędu Miasta Jelenia Góra. – Otrzymaliśmy wytyczne, by zmniejszyć liczbę kursów, szczególnie poza godzinami szczytu. Przeprowadziliśmy analizy, którymi autobusami jeździ mało osób, które z nich jeżdżą na pewnych odcinkach jeden za drugim oraz czy kierowcy stoją zbyt długo na pętli. Dlatego część kursów zostało zlikwidowanych, a część przesuniętych. Jednak można zgłaszać do nas informacje, gdzie potrzebne są dodatkowe kursy lub, które z kursów przydałoby się przywrócić – podkreśla Jerzy Wrona.

- W przyszłym roku, gdy wprowadzimy bilety elektroniczne łatwiej będzie liczyć pasażerów. Dzięki nim dowiemy się konkretnie ile osób wsiadło i wysiadło na konkretnych przystankach, wtedy przystosowanie rozkładów jazdy do potrzeb mieszkańców będzie prostsze – dodaje.

Decyzja Urzędu Miasta o likwidacji kursów i korektach rozkładów jazdy wynika z oszczędności. – Wprowadzamy program racjonalizacji ilości wozokilometrów na terenie miasta. Realizowany jest na podstawie badań, które prowadzone były, by ustalić liczbę osób korzystających z poszczególnych połączeń. Staramy się racjonalnie ułożyć rozkład jazdy, by zapewnić dojazd do pracy i szkoły oraz powrót. Niestety wiele autobusów jeździło pustych – wyjaśnia Dorota Wiącek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze.

- Trwa jeszcze zbieranie opinii od mieszkańców, które będziemy uwzględniać i na ich podstawie regulować kursy. Proszę o zgłaszanie uwag do naszego wydziału – dodała.

Tymczasem już od 22 listopada zostaną wprowadzone kolejne zmiany w rozkładach jazdy autobusów, tym razem linii nr 1, 2 i 25. Na linii nr 1 zostaną uruchomione dodatkowe kursy na odcinku Orzeszkowej – Podchorążych o godz. 09:30 i 17:35 w dni robocze oraz o godz. 09:42 w soboty, niedziele i święta. Kurs powrotny z ul. Podchorążych do Orzeszkowej będzie odpowiednio o godz. 10:00 i 18:05 w dni robocze oraz o godz. 10:05 w soboty, niedziele i święta. Kursy zjazdowe z Orzeszkowej do Zajezdni zostaną opóźnione odpowiednio z godz. 8:50 i 17:12 na godz. 10:22 i 18:26. Kursy linii nr 1 do Podchorążych oraz kursy linii nr 12, kończą i rozpoczynają swój bieg na przystanku „Podchorążych” w kierunku do Jeżowa Sudeckiego, położonym naprzeciw bramy wjazdowej na teren dawnych koszar CSR (po tej samej stronie co stadion).

Na linii nr 2 w niedziele i święta zostaną uruchomione dodatkowe kursy: Zajezdnia - Trzcińska – o godz. 04:42, Trzcińska – Spółdzielcza Pętla - o godz. 05:06, Spółdzielcza Pętla – Zajezdnia – o godz. 5:45.
Na linii nr 25 odjazd autobusu z przystanku początkowego Osiedle Czarne zostanie przyspieszony z godz. 05:05 na godz. 05:00.

Przypomnijmy, że od 16 listopada zmienione są rozkłady jazdy linii nr 6,7,9,13,15 i 17. W soboty obowiązuje na tych liniach taki sam rozkład jazdy jak w niedziele i święta. Zmniejszona została liczba kursów linii nr 6 i 7 oraz zmieniona częstotliwość ich kursowania, na co najbardziej skarżą się mieszkańcy Zabobrza.

Na linii nr 9 zlikwidowano kurs o godz. 10:55 z Dworca PKP w Jeleniej Górze do Piechowic Górnych oraz kurs powrotny z Piechowic Górnych o godz. 12:13. Kursy z Jeleniej Góry o godz. 04:15 i 10:00 zamiast do Górzyńca, wykonywane są bezpośrednio do Piechowic Górnych z pominięciem przystanków: „Górzyniec Huta” i „Górzyniec”. Powrót z Piechowic Górnych jest odpowiednio o godz. 04:40 i 11:26. Kurs o godz. 05:55 z Dworca PKP w Jeleniej Górze zamiast przez Piastów poprowadzony jest bezpośrednio do Piechowic Górnych z pominięciem przystanków: „Pakoszów Papiernia”, „Pakoszów”, „Piastów”, „Piechowice Cmentarz”. Kurs o godz. 06:01 z Piechowic Górnych zamiast przez Piastów wykonywany będzie bezpośrednio do Jeleniej Góry z pominięciem przystanków: „Piechowice Cmentarz”, „Piastów”, „Pakoszów”, „Pakoszów Papiernia’.
W linii nr 13 zlikwidowano kurs o godz. 10:02 z Michałowic przez Górzyniec do SP nr 2 w Piechowicach oraz kurs powrotny do Michałowic o godz. 11:45. Kurs z Zajezdni do Michałowic został opóźniony z godz. 09:22 na godz. 11:22.

Na linii nr 15: kursy o godz. 4:51 i 16:25 z Dworca PKP w Jeleniej Górze do Michałowic są skrócone o odcinek Dom Hauptmanna – Michałowice – Dom Hauptmanna i kończą oraz rozpoczynają swój bieg na przystanku Dom Hauptmanna. Odjazd z przystanku Dom Hauptmanna do Dworca PKP odpowiednio o godz. 05:51 i 17:18.
Na linii nr 17 nastąpiła korekta kursów z jednoczesnym przedłużeniem kursu o godz. 15:54 z Osiedla Orle do Kiepury, skąd o godz. 16:41 zjedzie do Zajezdni.

Ponadto w październiku całkowicie zlikwidowano linię nr 27, wprowadzono też zmiany w kursach autobusów linii 1,17, 26 i 3. Na linii nr 3 kurs szkolny z Karola Miarki do Bukowca przez Mysłakowice Szkoła został opóźniony z godz. 12:28 na godz.12:35 (odjazd spod Szkoły w Mysłakowicach z godz. 13:08 na godz. 13:12), a kurs szkolny z Bukowca do Karola Miarki został opóźniony z godz. 13:30 na godz. 13:35.

Nowe rozkłady jazdy można znaleźć na stronie internetowej MZK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (76)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
277
Tak
61%
Nie
39%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group