Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6049
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miejskie oświetlenie pod lupą – na początek

Poniedziałek, 8 lutego 2016, 8:20
Aktualizacja: Wtorek, 9 lutego 2016, 8:02
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Miejskie oświetlenie pod lupą – na początek
Fot. Archiwum Jelonki.com
Miasto szuka wykonawcy audytu efektywności oświetlenia ulicznego w Jeleniej Górze. Ma on być gotowy do końca kwietnia br. – Jest to pierwszy krok do wymiany oświetlenia na takie, które jak najlepiej będzie służyło kierowcom i pieszym, a do tego będzie energooszczędne – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Do zadań wykonawcy będzie należało zarówno wykonanie inwentaryzacji i ewidencji własności infrastruktury oświetleniowej, jak i wdrożenie aplikacji internetowej. Przygotuje on również trzy warianty modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy Jelenia Góra.

- Wymianę oświetlenia w mieście planujemy w latach 2017 – 2018 – mówi wiceprezydent Jerzy Łużniak. – Raz wydamy konkretne pieniądze, ale zwrócą się one w niższych kosztach utrzymania. Tę inwestycję chcemy sfinansować m.in. z pieniędzy zewnętrznych, w tym z Regionalnego Programu Operacyjnego na wymianę oświetlenia w mieście, z funduszy ochrony środowiska na ograniczenie niskiej emisji spalin czy projektów na obniżenie kosztów utrzymania oświetlenia w miastach – wymienia Jerzy Łużniak.

Obecnie w Jeleniej Górze jest 8.725 punktów świetlnych (oprawy wraz ze słupami) oraz 190 punktów poboru energii elektrycznej. – Przedstawiciel jednej z firm zajmujących się oświetleniem powiedział mi, że Jelenia Góra – jako jedno z najdłuższych miast w Polsce - ma bardzo podobną liczbę punktów świetlnych jak Kraków. Tym bardziej musimy zadbać o to, by oświetlenie było energooszczędne – dodaje Jerzy Łużniak.
Nowe oświetlenie będzie ledowe. Zamontowano go już m.in. przy remontowanej w minionym roku ul. Łomnickiej oraz przy nowo wybudowanym rondzie w Cieplicach przy ul. Rataja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group