Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2327
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miejsca pracy dla młodych prymusów

Wtorek, 25 czerwca 2013, 6:57
Aktualizacja: Środa, 26 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela
Jelenia Góra: Miejsca pracy dla młodych prymusów
Fot. Angela
Pięćdziesiąt miejsc pracy dla młodych prymusów powstanie w ramach nowego programu „Jelenia Góra – Moja Pierwsza Praca”, który wczoraj (24.06) zainaugurował prezydent miasta Marcin Zawiła wraz z Ryszardem Grotem, prezesem Simetu i przewodniczącym Rady Gospodarczej.

- Do tej pory słyszałem dwie strony: młodych ludzi, którzy powtarzali, że w Jeleniej Górze nie ma pracy, a z drugiej strony pracodawców, którzy mówili „dajcie nam młodych, zdolnych, a my damy im rozwojową pracę”. Z tych opinii wziął się właśnie pomysł stworzenia programu „Jelenia Góra – moja pierwsza praca” – wyjaśniał Marcin Zawiła.

Program będzie realizowany przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy, który sfinansuje staże dla młodych zdolnych. Obecnie dziewięciu pracodawców, którzy włączyli się do programu zgłosiło zapotrzebowanie na 50 osób, PUP deklaruje sfinansowanie 20. staży.

- Jeśli znajdą się młodzi ludzie chętni do pracy, to i w urzędzie pracy zapewne pojawią się dodatkowe pieniądze – zapewniał prezydent Marcin Zawiła.

Kto może liczyć na staż? Każdy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej, który dobrze zda egzamin zawodowy.

- Informacja o miejscach pracy będzie trafiała do szkół, które będą z kolei proponowały pracę swoim absolwentom – wyjaśniał wczoraj Marcin Zawiła. – Kolejne kroki będą już realizowane między pracodawcą, pracownikiem, a urzędem pracy. Z pewnością będzie to motywacja dla tych młodych ludzi do nauki i pozostanie w rodzinnym mieście – dodał prezydent.

Korzyści płynące dla pracodawców podkreślał natomiast Ryszard Grot. - Przede wszystkim jest to obniżenie kosztów – mówił – w czasie tzw. sprawdzenia pracownika. – Gros młodych ludzi ma oczekiwania oderwane od rzeczywistości, dlatego rotacja jest duża, a ten okres trzymiesięcznego stażu, będzie czasem zarówno dla pracodawcy na sprawdzenie pracownika, ale też dla pracownika, który w tym czasie pozna specyfikę pracy i będzie mógł się do niej przygotować. Warunki finansowe na początku nie będą najwyższe, ale za dobrych pracowników, którzy się sprawdzą, pracodawcy naprawdę są skłonni dobrze zapłacić – podkreślał Ryszard Grot.

Do programu włączyli się: Code two (8 miejsc), Simet (3 miejsca), Draexlmaier (6 miejsc), Opso (6 miejsc), ZD Dobiegniew (4 miejsca), FHUM „MD” (2 miejsca), Quest (3 miejsca), Tauron Dystrybucja (2 miejsca), Muzeum Karkonoskie (1 miejsce). Dodatkowo około 15 miejsc zgłosili przedstawiciele branży hotelarskiej.

Miejsca pracy dotyczą m.in. takich zawodów: technik mechanik, technik mechatronik, technik budownictwa, mechanik, monter maszyn i urządzeń, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, monter elektronik, elektryk, filolog ze specjalnością filologia angielska i germańska z uprawnieniami do nauki języka, stolarz, murarz, technik technologii drewna, technik obsługi turystycznej i in.

- Zachęcamy kolejnych pracodawców do zgłaszania się do programu – mówił Ryszard Grot. – Liczymy na to, że ten program będzie się rozwijał i tych miejsc pracy będzie coraz więcej – dodał prezydent Marcin Zawiła.

Pierwsze miejsca pracy w ramach programu mają być po wakacjach, we wrześniu br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group