Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7904
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miej serce, podziel się krwią!

Wtorek, 7 października 2008, 7:38
Aktualizacja: 7:38
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Miej serce, podziel się krwią!
Fot. Archiwum
„I ty możesz jej potrzebować” – mowa o krwi, którą pod takim hasłem w tym roku zbiera organizacja Krewniacy Club nr 115. W szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze trwa do środy akcja oddawania krwi. Chętni mogą oddać życiodajny płyn w godz.: 8 – 13.

Akcja poboru krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jeleniej Górze przy ulicy Ogińskiego 6 odbywa się w ramach kampanii społecznej Krewniacy. Dzięki niej, osoby dorosłe i zdrowe pomagają tym, którzy tej krwi potrzebują.

- Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest ona niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie – mówią organizatorzy tegorocznej akcji.

Dorosły człowiek posiada około 5 - 6 litrów krwi. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni – mogą oddać jej 450 ml, czyli mniej niż 10 procent swojej krwi. Jak zapewniają lekarze, pobieranie krwi jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, a organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość krwi, która została oddana a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Kto może oddać krew?

- Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała i nie były poddawane badaniom diagnostycznym i zabiegom endoskopowym, gastroskopii, panendoskopii, artroskopii czy laparoskopii – mówi Aleksander Wrona, ambasador Clubu Krewniacy nr 115 w Jeleniej Górze.

Idąc oddać krew należy być więc zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku. Nie można zapomnieć też o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.
W Jeleniej Górze Krewniacy Club zbierają krew już drugi rok z rzędu. W roku ubiegłym udało im się zebrać około 150 litrów tego życiodajnego płynu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group