Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7422
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Międzynarodowy maraton filmowy w „Marysieńce”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 19 lutego 2009, 20:21
Aktualizacja: 22:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dwieście pięćdziesiąt filmów z kilkunastu krajów zobaczą jurorzy rozpoczętej dziś oficjalnie kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia. Areną zmagań jest kino Marysieńka. Choć w ciągu kilku lat istnienia festiwal awansował z rangi "podwórkowej" imprezy do międzynarodowych salonów twórców i krytyków niezależnej kinematografii, tłumu na otwarciu nie było.

Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektorka Osiedlowego Domu Kultury, głównego organizatora festiwalu ZOOM, powitała dziś oficjalnie jurorów, twórców filmów, uczestników imprezy oraz publiczność. Robert Gonera, aktor teatralny i filmowy, szef jury, nie mógł dziś pojawić się na ceremonii otwarcia. Wśród jurorów zasiadł za to sławny reżyser filmowy Stanisław Lenartowicz oraz Marjan Rhiali z Iranu.

Co prawda oficjalne otwarcie odbyło się dopiero dziś, ale festiwal zaczął się w miniony wtorek od warsztatów filmowych, w których uczestniczą młodzi Czesi oraz Polacy. W tym roku ZOOM-owi towarzyszą także warsztaty krytyki filmowej prowadzone w Książnicy Karkonoskie przez Andrzeja Kołdyńskiego, redaktora naczelnego miesięcznika "Kino".

Przed jurorami jeszcze mnóstwo oglądania: dziś obejrzeli zaledwie cząstkę z zakwalifikowanych do imprezy dzieł. Trzy filmy, które można było obejrzeć tuż po ceremonii, nie zachwyciły. Z głośników płynęły wulgaryzmy, a z ekranu wiało nudą i przypadkowością. Jedynie dzieło Przemysława Filipowicza „Klej” miało w sobie głębszy przekaz przez pokazanie ciekawej wizji kryzysu małżeńskiego.

Jednak pozycji jest znacznie więcej, w tym na pewno wiele bardzo wartościowych. Filmy nadesłano, między innymi, z USA, Włoch oraz egzotycznego Iranu. O tym, który tytuł wygra, przekonać się będzie można w niedzielę. Wówczas także, podczas festiwalowej gali, będzie można obejrzeć na ekranie filmy nakręcone podczas festiwalowych warsztatów. Prowadzi je znany twórca kina niezależnego Piotr Matwiejczuk. A festiwalowi, wielkiemu świętu amatorów filmowania, towarzyszą też koncerty oraz projekcje kasowych tytułów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Anna 19-02-2009 21:36
czy każdy może pójść do kina i obejrzeć te filmy, czy to impreza zamknięta ?
~grr 19-02-2009 21:49
a czy w marysience nadal smierdzi stechlizna? ja tam nie bywam od dawna, wlasnie ze wzgledu na smrod i bezwzgledna koniecznosc prania calosci ubioru wlaczajac w to samego siebie po kazdym seansie... :)
~Dag 19-02-2009 22:27
Każdy może, Anno, wystarczy bilecik lub karnet kupić - niedrogo, z tego co pamiętam bilet na 1 dzień 5 zł, karnet po 10. Szkoda tylko, że organizatorzy nie zadbali o odpowiednią informację - chodzi mi tu o wyszczególnienie, jakie filmy zakwalifikowane do konkursu jakiego dnia będą wyświetlane. Zależy mi na jednym konkretnym filmie, a nie mam możliwości być w kinie przez cały festiwal. Tak więc jestem w kropce.
~x.o.x.o. 19-02-2009 22:56
Nie 250 filmów a 71 filmów konkursowych, 3 z 'salonu odrzuconych', 3 pokazy specjalne + filmy zrobione w czasie warsztatów - sporo, ale to nawet nie 100 :) Warto wspomnieć też, że pokaz filmów konkursowych rozpoczął się już dzisiaj rano (19.02).
~dawny widz 19-02-2009 23:24
marysienka zawsze kojarzy mi sie z zapachem moczu.
~jelgór 20-02-2009 13:22
maryśka to popkornowy kicz, tylko klaps pozostał wolny od ostentacyjnej, lukrowanej komerchy
~Dag 20-02-2009 20:05
Tjaaa... Klaps o cudownym repertuarze i niemniej cudownej frekwencji xD
~fanka zoomu 27-02-2009 9:22
był katalog i wyszczególnione bloki konkursowe, podane godziny, tylko wystarczyło zapytać, sprawdzić.. a nie pisać, że organizatorzy znów zawalili coś....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group