Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7139
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Międzynarodowe warsztaty teatralne w Żeromie

Niedziela, 3 grudnia 2017, 9:24
Aktualizacja: 21:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Międzynarodowe warsztaty teatralne w Żeromie
Fot. Przemek Kaczałko
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 jest jedną z trzech, które uczestniczą w międzynarodowych warsztatach teatralnych. Uczniowie z Jeleniej Góry, Liberca oraz Zittau do maja przyszłego roku będą szlifować swoje umiejętności aktorskie, a następnie w każdym z tych miast zaprezentują spektakl będący podsumowaniem projektu pod nazwą J–O–Ś.

To druga edycja projektu, którego nazwa pochodzi od trzech szczytów (Jestěd -Oybin-Śnieżka) uczestniczących w nim regionów. Wspólne działania podjęły w tym zakresie: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (Polska), Teatr im. Gerharta Hauptmanna w Zittau/Görlitz (Niemcy) oraz Teatr im. Františka Xavera Šaldy w Libercu (Czechy). - Angażujemy do tego projektu młodych ludzi, którzy działają w ramach młodzieżowych scen dramatycznych tych teatrów - powiedziała Joanna Skórecka, nauczycielka języka polskiego, a jednocześnie instruktorka zajęć teatralnych w ZSO Nr 1, która wraz z Jackiem Poruszyńskim opiekuje się grupą odbywającą warsztaty w naszym mieście.

Młodzież przygotowuje spektakl w trzech językach, który zobaczymy w maju 2018 roku w Libercu, Zittau i Jeleniej Górze. Aktualnie uczestnicy przygotowują kolejne sceny pod okiem aktora prowadzącego - Grzegorza Stosza z Zittau, a także choreografką z Wrocławia - Angeliką Pytel.

Sztuka pod roboczym tytułem "Crossroads" (skrzyżowania) będzie opowiadać m.in. o barierach komunikacyjnych trzech kultur z terenu Euroregionu Nysa. W projekcie bierze udział około 50 osób, w tym 15 z jeleniogórskiego "Żeroma". - Nie prowadziliśmy żadnych castingów, kto miał ochotę wziąć udział - ten bierze - dodała J. Skórecka, która podkreśla, że oprócz działalności artystycznej bardzo ważna jest dla nich integracja i możliwość poznania rówieśników z Czech i Niemiec. Młodzi aktorzy mają od 15 do 17 lat i chętnie działają w różnych inicjatywach szkolnych, jak i pozaszkolnych. - Nasza młodzież jest fantastyczna. Wykorzystujemy ich naturalne predyspozycje - ruchowe, muzyczne, umiejętność improwizacji. Są inteligentni i chcą się rozwijać, więc efekt będzie bardzo dobry - stwierdziła nauczycielka z ZSO Nr 1.

Na początku przyszłego roku podobne warsztaty odbędą się w Libercu, a następnie w Zittau - to właśnie w Niemczech odbędzie się premiera spektaklu, a okoliczność nie będzie przypadkowa, bowiem przewidziana jest w ramach Festiwalu Trzech Kultur, gdzie oprócz teatrów młodzieżowych zaprezentują się także profesjonaliści.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group