Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6915
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miecze Piastowskie do renowacji

Poniedziałek, 10 lipca 2017, 13:51
Aktualizacja: Wtorek, 11 lipca 2017, 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miecze Piastowskie do renowacji
Fot. Przemek Kaczałko
Na początku czerwca radna Anna Bałkowska poprzez interpelację do Prezydenta Jeleniej Góry apelowała o poprawę stanu pomnika upamiętniającego historię piastowską naszych ziem i wydarzeń II wojny światowej oraz kilku innych elementów w Cieplicach. W ostatnich dniach pracownicy MPGK przystąpili do prac i efekty już są widoczne.

Miecze Piastowskie w Parku Zdrojowym mają swoje początki w roku 1967. Stylizowane na miecze grunwaldzkie - ozdobione płaskorzeźbami – prezentują historię. Pierwszy nawiązuje do piastowskiej historii tych ziem, a drugi do scen z II wojny światowej. Praca została wykonana przez T. Szymaniaka oraz przez ówczesnych uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Każdego roku (we wrześniu), odbywają się tam uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej,

- Od czasu powstania, te miecze nie były konserwowane – podkreślił Zbigniew Rzońca, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza Parkiem Zdrojowym, dbając o jego atrakcyjność i estetykę. Początkowo rozważano pomysł przekazania pomnika do ZSRArt. do renowacji, jednak obawiano się, że po rozkręceniu ulegną uszkodzeniu, więc MPGK postanowiło wyczyścić je na miejscu. - Teraz czekamy aż wyschną i po tym zostaną zakonserwowane na kolejne kilkadziesiąt lat – dodał rzecznik miejskiej spółki.

Poprawie uległ też pobliski Liczyrzepa, który stoi przy ul. Cervi na skwerku, poświęconym jubileuszowi partnerstwa Jeleniej Góry i włoskiego miasta Cervia, a nasadzenia w Parku Zdrojowym sprawiają, że ten uzdrowiskowy zakątek stolicy Karkonoszy jest niezwykle piękny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group