Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6936
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miasto pomaga potrzebującym rodzinom

Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:52
Autor: RED
Około dwustu rodzin, które spełniają kryteria otrzymania dodatku mieszkaniowego, przybywa ostatnio corocznie w Jeleniej Górze. Objętych tą formą pomocy jest ponad tysiąc rodzin.

– To bywa dla wielu rodzin bardzo wydatna pomoc dla wyjścia z trudnej sytuacji finansowej – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Obserwujemy, że niektóre z nich po okresie szczególnych kłopotów nie korzystają już z takiej pomocy, niemniej dla większości jest to w miarę trwałe wspomaganie domowych budżetów.

W przesłanym do nas komunikacie Urząd Miasta w Jeleniej Górze precyzuje kryteria, które określają możliwości otrzymania dodatku. Są one ustawowo sprecyzowane. Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to dochód brutto nie wyższy niż 1.274,32 zł, dla wieloosobowego – 910,23 zł na osobę. Jest też drugie kryterium (powierzchni mieszkania), nieco bardziej skomplikowane, bo uzależnione od liczby osób w rodzinie.

Dla jednej osoby powierzchnia mieszkania nie może przekraczać powierzchni 45,5 m kwadr., dla dwóch 52, dla trzech – 58,5, dla czterech – 71,5 m kwadr, itd. Te kryteria obejmują niemałą liczbę jeleniogórzan, bo wystarczy sobie wyliczyć, że gdy dochód łączny brutto w 4-osobowej rodzinie nie przekracza 3.600 zł, to można wystąpić do dodatek.

Jego wysokość jest różna, nie sięga z zasady pełnych kosztów czynszu, ale dodatkowi towarzyszą niekiedy inne świadczenia. – Dla przykładu, jeśli ktoś zajmuje lokal bez c.o., to może wystąpić również o – dodatkowo – dopłatę do zakupu opału.

Decyzja o dodatkach jest ważna na sześć miesięcy, stąd zachodzi konieczność jej odnowienia co pół roku, ale nie zdarza się często, że rodzina na tyle poprawia swój byt, że nie spełnia już kryteriów dochodowych. Co miesiąc magistrat wydaje ok. 150 takich decyzji, dotyczących zarówno takich rodzin, które już otrzymywały dodatki, jak i nowych. Ze statystyki „średniorocznej” wynika, że rodzin objętych dodatkami przybywa w sporym tempie – czytamy w komunikacie UM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group