Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8251
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra, TdP: Miasto podpisało umowę z Tour de Pologne

Czwartek, 23 lutego 2012, 12:00
Aktualizacja: Piątek, 24 lutego 2012, 1:20
Autor: Przemo
Jelenia Góra, TdP: Miasto podpisało umowę z Tour de Pologne
Fot. Przemo
W jeleniogórskim Ratuszu doszło w dniu dzisiejszym (23. lutego) do uroczystego podpisania umowy na organizację pierwszego etapu 69. Tour de Pologne UCI World Tour. W obecności mediów podpisy złożyli Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz Czesław Lang – Dyrektor Generalny Wyścigu.

Jedna z 13 największych na świecie etapowych imprez kolarskich rozpocznię się 10 lipca 2012 r.,a zakończy 16. lipca w Krakowie. Zawodowcy wystartują w Karpaczu, zaś metę pierwszego etapu zlokalizowano w Jeleniej Górze przy hotelu Mercury. Do naszego kraju przyjedzie 18 najlepszych zespołów, organizatorzy mają również 5 dzikich kart do przyznania, jedną z nich otrzyma reprezentacja Polski. W 2012 odbędą się dwie wielkie imprezy (Euro2012 oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie). Początkowo wyścig miał odbyć się w terminie olimpijskim, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym udało się przusunąć datę na 10-16 lipca. TdP odbędzie się w trakcie drugiego tygodnia zmagań w Tour de France, ale Czesław Lang nie obawia się o brak gwiazd na starcie:
- Każda z zawodowych grup liczy ponad 25 znakomitych zawodników, tylko dziewięciu z nich pojedzie we Francji, a więc - rzecz jasna - w Polsce można spodziewać się wielu gwiazd, zwłaszcza tych kolarzy, którzy uznają, że trzytygodniowy Tour de France może być zbyt dużą dawką kilometrów przed Igrzyskami Olimpijskimi.

Miasto poniesie koszt organizacji startu TdP w naszym mieście w 2012 roku w wysokości ponad 300 tysięcy złotych, ale jak podkreślają Czesław Lang i Marcin Zawiła, panowie mają dżentelmeńską umowę na lata kolejne:
- Jeżeli nazwa Jelenia Góra - stolica rowerowa Polski dotrze do 56 krajów w 20 wersjach językowych poprzez media to jest to chyba najważniejsze wydarzenie promujące Jelenią Górę. Nie ma lepszego miejsca w Polsce do tego, by uprawiać kolarstwo, nie ma innego miejsca, by uczestniczyć w starcie Tour de Pologne. Serdecznie zapraszamy do Jeleniej Góry - powiedział prezydent Marcin Zawiła.

Ostatni raz Tour de Pologne w Jeleniej Górze gościł w 2006 roku. Wtedy startujący z jeleniogórskiego Rynku kolarze kończyli cały wyścig podjazdem pod Orlinek w Karpaczu. Po 6. latach wyścig wraca do stolicy Karkonoszy, uznawanej przez wielu za rowerową stolicę Polski:
- Mamy sentyment do Jeleniej Góry, były też głosy kibiców o zapotrzebowaniu na powrót w Karkonosze, aby góra Orlinek stała się znowu górą, na której będziemy obserwować walkę zawodników z całego świata - mówił Czesław Lang.

Przy TdP rozgrywane będą jeszcze dwie imprezy: Nutella Mini Tour de Polgne oraz Tour de Pologne amatorów, który będzie podzielony na 2 etapy - pierwszy w naszym mieście, w którym amatorzy przejadą jedną rundę z Jeleniej Góry przez Orlinek (w sumie ok. 40 km), a drugi w Bukowinie.

Transmisje z wyścigu TdP pokażą m.in. TVP oraz Eurosport, w sumie obraz z Jeleniej Góry, a także pozostałych miast na trasie 69. Tour de Pologne dotrze do 56 krajów. W programie "Kawa czy herbata" (TVP 1) w dniach 10-16 lipca będą prezentowane miasta startowe oraz kulisy wyścigu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group