Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2992
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mesmeryczne tańce w kręgu dwóch pokoleń

Piątek, 29 grudnia 2017, 6:39
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Mesmeryczne tańce w kręgu dwóch pokoleń
Fot. Przystań Twórcza
Taniec Nocy Świętojańskiej, taniec Indian, „mycie księżyca”, heks a nawet „Makarena” to niektóre z tańców, których nauczyli się seniorzy wraz z dziećmi podczas międzypokoleniowych warsztatów z projektu „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie”. Kolejne spotkanie odbędzie się 2 lutego 2018r. o godz. 13.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).

Grudzień rozpoczął się od szczypty historii tańca na podstawie malarstwa. Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi przenieśli się do jaskini Almaden na terenie Hiszpanii, do starożytnego Egiptu oraz do kraju Azteków w Ameryce Środkowej, gdzie powstawały pierwsze malowidła związane z tańcem. Agata Szmigrodzka prowadząca spotkanie opowiedziała o historii tańca na podstawie dawnych fresków oraz o dziewięciu muzach m.in. o Terpsychorze, opiekunce tej najwspanialszej ze sztuk, jaką jest taniec. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że już w starożytnych czasach taniec był metodą skutecznego wychowania młodych, kreowania ich duszy i ciała oraz wspomagał proces myślowy. Na koniec nasi tancerze przeobrazili się w artystów, którzy kredą oraz węglem wyczarowali na arkuszach papieru własne tańczące muzy. Prace zostały wyeksponowane w Przystaniowej Galerii.

Na kolejnych warsztatach uczestnicy udali się wraz z instruktorką w magiczną podróż do Ameryki Południowej. W Peru nauczyli się tańca związanego z „myciem księżyca”. Wiele radości przyniósł również taniec Indian, szczególnie wodzowi stojącemu w środku kręgu. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, nauki imion oraz piosenki w „kręgu siedzącym” ćwiczącej pamięć i koordynację ruchową. Na koniec wszystkich porwały gorące rytmy „Makareny”.

Podczas ostatniego spotkania w tym roku uczestnicy projektu przenieśli się do Peru, w którym poznali kroki tańca kondorów. Podczas tańca Indian dwóch szamanów siedzących w środku celebrowało wspólne spotkanie gwiżdżąc relaksacyjną melodię. Nasi tancerze nauczyli się także tańca heks, w którym łączyli się z duszami przodków. Agata Szmigrodzka zaprezentowała również rodzimą wersję tańca „Siała baba mak” z fragmentami polki. Mali tancerze prezentowali zabawę integracyjną „Mój kask” oraz ćwiczyli zapamiętywanie imion. W „kręgu siedzącym” wymieniali się komplementami na swój temat, zgłębiając również wiedzę o współtowarzyszach warsztatów. Na koniec wspólnie zatańczono taniec Nocy Świętojańskiej z pięknie wykonanym wiankiem z krepiny (włoskiej bibuły). Bowiem 31 stycznia 2018r. (środa) o godz. 16.00 na spotkaniu Klubu Seniora „Młodzi Duchem” Teresa Desput poprowadzi warsztaty wyplatania barwnych wianków z krepiny (włoskiej bibuły). Wstęp jest wolny.

Więcej informacji można uzyskać w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze pod nr tel. 75 – 71 – 22 – 892.

Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group