Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5805
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Męka na drodze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. DOB
Korki paraliżują ruch samochodów kierujących się z centrum miasta w stronę Zabobrza.

Wprawdzie tłok na ulicy Grunwaldzkiej, przed skrzyżowaniem z ul. Jana Pawła II, to codzienność, jednak przed świętami samochodów jest jeszcze więcej niż zwykle. Kierowcy jadący tą trasą muszą odstać swoje, zanim pokonają to skrzyżowanie.

– Jeżdżę tędy kilka razy dziennie, w korkach tracę ok. godziny – wylicza Łukasz Stępień. – Trzeba coś z tym zrobić, bo to praktycznie jedyny normalny dojazd na Zabobrze.
Problem ma też MZK, bo spóźniają się autobusy i trudno dostosować rozkład jazdy. W godzinach szczytu korek zaczyna się już przy placu Kardynała Wyszyńskiego.

Inną drogą, od strony ul. Wojska Polskiego przez Złotniczą, też przejechać nie jest łatwo. Dzisiaj już przed godziną 10 rano przy skrzyżowaniu było kilkadziesiąt aut. Korek zaczynał się już na wiadukcie kolejowym na ul. Wojska Polskiego.

Niestety, przynajmniej w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Radni jednak coraz głośniej mówią o potrzebie przebudowy skrzyżowania przy ul. Jana Pawła II. – Być może budowa ronda w tym miejscu usprawniłaby ruch – mówi radny Ireneusz Łojek. – Trzeba też pomyśleć o poszerzeniu mostu przy ul. Mostowej.
Na to jednak pieniędzy nie ma.

Nie ma też na budowę tzw. obwodnicy południowej, która miałaby przebiegać od ul. Wincentego Pola do Sudeckiej. Odciążyłaby ona znacznie ruch na ul. Wojska Polskiego. O pieniądze na budowę obwodnicy południowej bezskutecznie zabiegały poprzednie władze miasta. Nawet jeśli uda się to obecnym, zanim obwodnica powstanie minie przynajmniej rok. Kierowcom pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Do redakcji 6-04-2007 11:18
I znowu tab. rej. na widoku. Lubicie chyba kłaść kłody zmot. czytelnikom pod nogi. niektórzy przez wasze zdjęcia mogą mieć kłopoty akurat na święta.
~cosik nie bardzo 6-04-2007 12:35
Bzdura. Jechałem dzisiaj parę razy Wojska Polskiego i pomimo zwężenia na wysokości WUP-u ruch odbywał się płynnie (wczoraj i przedwczoraj nawet w godzinach szczytu także). A co do skrzyżowania na Grundwaldzkiej/Jana Pawła to tłok robią głównie jadący do Tesco. Jeżeli zaś chodzi o obwodnicę, to już widzę jak rozwiąże ona problemy komunikacyjne. Przecież nikt żeby dojechać do Centrum z Zabobrza nie pojedzie do Grabarowa, żeby wyskoczyć na Sudeckiej i zjechać na dół. Chyba tylko kompletny k...n. Tylko turyści będą mieli trochę łatwiej, natomiast my, mieszkańcy ani ciut ciut. Do Łojka - co da poszerzenie mostu na Mostowej jeżeli dalej jest jeden pas ruchu? Trzeba całą ul. Podwale i całą Mostową poszerzyć. A przecież dopiero w ubiegłym roku był kapitalny remont. Gratuluję. "Radni coraz głośniej mówią (...)". Droga została wybudowana przy udziale ze środków UE. I teraz trzeba byłoby się wytłumaczyć, że projekt był zrobiony do niczego, bo nie przewidywał zwiększenia ruchu (zresztą problem powstał następnego dnia po oddaniu drogi do użytku, a nasilił się po uruchomieniu Tesco; dzisiaj mówi się, żeby wybudować tam jeszcze Castoramę - to dopiero będzie tłok, którego żadne rondo nie rozładuje). Jak można nie przewidzieć ruchu na kilka lat do przodu? Przecież są studia komunikacyjne za które miasto wydało ciężkie pieniądze. Wcale nie wszyscy radni tak mówią. Tylko ci, którzy na komunikacji zupełnie się nie znają. Dla wszystkich krytykujących korki. Jedźcie do Wrocławia. Tam się dopiero nastoicie. Po powrocie uznacie, że nasze to "pikuś". Nie twierdzę, że u nas jest dobrze. Ale rozwiązania nie są takie proste jak głoszą ci, którzy chcą się mieszkańcom przypodobać. Budowa obwodnicy nie jest i nie będzie remedium na korki. Mamy mało ulic wewnętrznych, które mogłyby rozładować tłok na trasie Centrum-Zabobrze. A dodatkowo lokalizowanie handlu w centrum miasta jeszcze nikomu na zdrowie nie wyszło. Dla niewierzących (w to co piszę) proponuję przejechać się choćby do Niemiec. I poszukać "dużego handlu" w środku miasta. Wszystko wyprowadzone jest poza i to drogami szybkiego ruchu. Ludzie po to mają samochody, żeby jeździć. Ale miasto powinno prowadzić taką politykę komunikacyjną i urbanistyczną, żeby problemy z przemieszczaniem i z potrzebą samego przemieszczania się były jak najmniejsze.
~taaa 6-04-2007 13:15
a niby czemu mieliby miec kłopoty ??
~Kierowca z Zabobrza 6-04-2007 17:49
De..l jakiś kazał tak pomalować pasy po ,,remoncie,, asfaltu na ul Mostowej koło Lidla. Przed remontem były dwa pasy w stronę Zabobrza, teraz jest jeden. Zamiast wolnym pasem jechać na Zabobrze, trzeba stawać w korku, bo wszyscy jadący do Tesko, zamiast stać bliżej lewej strony ulicy stoją na samym środku pasa i blokują samochody, które chcą jechać na skrzyżowaniu w prawo. Czy przed ,,remontem,, były źle namalowane pasy? Trzeba być naprawdę de...m, aby takie ułatwienie dla kierowców WYMYŚLIĆ. Malowanie pasów w J.G. to wielka pomyłka. Nie tylko tutaj są źle namalowane. Zobaczcie jak wygląda wyjazd z Tesko w stronę ul. J.Pawła II, tak jest co każde większe święto. To cała nasza MYŚL TECHNICZNA inżynierów z Jeleniej Góry.
~dora 6-04-2007 18:30
I pieniądze nie pomogą jeżeli urbaniści są do d.....Radni to już ;POLITYCY; a poliytyk to myśli tylko o własnej kasie.
~ustawcie Policję na Złotniczej i dojeździe do Tesco, bo ludz 6-04-2007 21:13
Ustawcie Policję na Złotniczej i dojeździe do Tesco, bo ludzie w koncu nie wytrzymają!!! Normalnie o 15-stej nie da rady przejechać!!!
~wiem 6-04-2007 21:56
Umiecie tylko narzekać ale wystarczy trochę kultury i wyrozumiałości i byłoby lepiej np. na ulicy Podwale i Osiedle Robotnicze kierowcy wjezdzają na skrzyzwanie bez możliwości opuszczenia go blokują w ten sposób ruch dla wjeżdżających na Podwale oraz skręcającym w lewo na Osiedle Robotnicze To samo dzieje się w kilku innych miejscach. Myslec +panowie+ kierowcy innym też się czasami spieszy.
~badyl 17 6-04-2007 22:20
Przez lata nasi włodarze palcem nie kiwnęli aby sytuacj adrogowa sie poprawiła. Ni było mądrych aby planować z wyprzedzeniem i mamy to ca mamy. A wystarczyło pojechać na szkolenie do Zielonej Góry, która wspaniale rozwiązała problem. Systematycznie, małymi kroczkami, przez kolejne kadencje, nie patrząc na układy polityczne, budowano drogi i obwodnice. Dzisiaj jadąc na wybrzeże nawet nie wiesz kiedy Zielona Góra została za Tobą. Niedługo tak będzie także z Nową Solą. W Jeleniej Górze, zamiast budować Mac-Donalda i stacje benzynowe trzeba było zrobić wielopoziomowe skrzyżowanie, które by problem rozwiązało, niestety naszym włodarzom takie pomysły w głowach sie nie mieszczą - rondo w tym przypadku nic nie pomoże a wręcz pogorszy - po prostu nasi kierujący nie posiadają umiejętności prawidłowego pokonywania skrzyżowań o ruchu okrężnym.
~lagunart 7-04-2007 12:04
co za idiota sadzi ze tablice na wierzchu moga przyspozyc klopotow,totalna bzdura hehe...
~Do ,,wiem,, - Zibij 7-04-2007 16:44
A pomyśl kolego, jakby przy okazji remontu mostu koło Lidla, wybudować dodatkową kładkę dla pieszych, (a jest miejsce) potem zlikwidować chodnik na moście, a w miejsce chodnika dołożyć dodatkowy pas ruchu dla samochodów tylko dla mieszkańców Zabobrza lub klientów Lidla. Nie było by lepiej. Nikt by nie blokował tego twojego pasa, a i ruch byłby płynniejszy. Most wybudowano w czasach gdy w Jeleniej Górze jeździły tylko tramwaje i dorożki. A nasi super INŻYNIEROWIE O PLANOWANIA remontów żyją jeszcze właśnie w tamtej epoce, a mamy już XXI wiek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group