Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2537
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA REGION: Matematyczna wiosna z teorią liczb

Poniedziałek, 9 maja 2011, 9:41
Aktualizacja: 15:34
Autor: RED
JELENIA GÓRA REGION: Matematyczna wiosna z teorią liczb
Fot. Organizatorzy
W Przesiece zakończyła się w miniony weekend czwarta edycja Wiosennej Szkoły Matematycznej, której organizatorami – tradycyjnie – są Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze oraz Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechnika Wrocławska.

W trakcie pięciodniowych warsztatów matematycznych gimnazjaliści z Jeleniej Góry, powiatu jeleniogórskiego a także z Lwówka, Porajowa czy też Węglińca, którzy są uzdolnieni matematycznie i z tą dziedziną wiążą swoją przyszłość, zajmowali się teorią liczb oraz kodowaniem.

Jak podkreśla Marcin Preisner, pracownik naukowo dydaktyczny Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego a zarazem absolwent I LO im. Żeromskiego, który prowadził z uczniami zajęcia, była okazja, aby poznać wiele podstawowych twierdzeń, faktów oraz cech podzielności. – Nauczyli się jak je wykorzystać przy rozwiązywaniu problemów i zadań konkursowych. Dowiedzieli się również jak matematykę można zastosować w kodowaniu, m.in. w szyfrze XOR oraz powszechnie stosowanym współcześnie RSA – mówi M. Preisner.

Ale nie tylko matematyką żyli uczestnicy wydarzenia. Pobyt w Przesiece służył integracji uczniów oraz wykładowców, którzy – wieczorami – uczestniczyli w różnych konkursach i zabawach. Rywalizowano w poszukiwaniach skarbów ukrytych w ośrodku. Grano także w kalambury. Tradycyjnie odbyły się także rozgrywki w Mafię. Jak zaznaczają organizatorzy, IV Wiosenną Szkołę Matematyczną wspomogła także trójka licealistów z „Żeroma”, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie ciekawych zadań oraz poprowadzili „Wieczór eksperymentów i zagadek fizycznych”. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała także wycieczkom po malowniczych okolicach Przesieki.

– Chciałbym podkreślić, że gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z takiej formy pracy i wypoczynku w ośrodku Markus w Przesiece. Przez cały czas trwania WSM dopisywały im humory. Całe przedsięwzięcie miało szanse powodzenia dzięki zaangażowaniu wspomnianego Marcina Preisnera, naszego absolwenta, który jest “ambasadorem” naszej szkoły na Uniwersytecie Wrocławskim i każdego roku pozyskuje coraz to nowych studentów - pasjonatów matematycznych do pracy z gimnazjalistami – tłumaczy Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Finansowo w organizacji IV WSM pomogła Rada Rodziców, która wspiera wszystkie podobne przedsięwzięcia w ZSO nr 1. Warto bowiem wiedzieć, że – oprócz szkoły matematycznej – są także Warsztaty Astronomiczne, Warsztaty Geograficzne, szereg konkursów wiedzy i imprez sportowych dotyczących tak gimnazjalistów jak i licealistów.

Warsztaty koordynowali nauczyciele matematyki z popularnego „Żeroma”: Iwona Hajder, Jolanta Zaborska oraz Sławomir Wiśniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group