Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7206
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Masz psa? Więcej zapłacisz

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 listopada 2008, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
Fot. TEJO
Na najbliższej środowej sesji rady miejskiej dowiemy się, czy jeleniogórskie czworonogi będą nas więcej kosztować. Planowana jest bowiem podwyżka podatku za posiadanie psa w wysokości dwóch złotych. Jeśli zostanie ona zatwierdzona przez radnych kwota podatku będzie wynosiła 52 złote.

Propozycji podwyżek opłat za posiadanie psów było wiele. Ta, którą proponuje prezydent miasta Marek Obrębalski, wynosi 2 złote. Jednak o tym czy zostanie ona wdrożona w życie, zadecydują radni na środowej sesji (12.11).

Pojawiły się bowiem różne zdania na ten temat. Część radnych chce by podwyżka była znacznie wyższa, inni są za pozostaniu przy obecnej stawce 50 złotych.
– Nie możemy jak razie mówić o żadnej kwocie, bo za dużo jest jeszcze niewiadomych – powiedziała Mariola Szelinger, kierownik wydziału Finansowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

To, co może natomiast cieszyć pracowników wydziału finansowego, to efekty ich pracy w kwestii skuteczności pobierania opłat. Jak pokazują statystyki w porównaniu do lat poprzednich, w tym roku z tytułu podatku od posiadania psa, wpłynęło znacznie więcej pieniędzy.

– Włożyliśmy ogromną pracę w to, żeby ustalić ilu posiadaczy psów mieszka w Jeleniej Górze i ilu z nich nie płaci za psa podatku – mówi Mariola Szelinger. –Do około 2 tysięcy mieszkańców posiadających czworonogi wysłaliśmy zawiadomienia z wezwaniem do zapłaty.

W porównaniu do roku poprzedniego przyniosło to widoczne efekty. Mamy już zarejestrowanych 1300 posiadaczy psów z czego 400 osób jest zwolnionych z podatku a 900 osób go zapłaciło.
Kwota, jaką udało się zgromadzić dzięki tym opłatom, to blisko 47 tysięcy złotych. Pieniądze powędrują do budżetu miasta, a stamtąd zostaną przeznaczone m.in. na schronisko dla małych zwierząt w Jeleniej Górze, bezpłatne czipowanie zwierząt i czyszczenie po nich chodników.

Ze sporymi konsekwencjami muszą się liczyć natomiast ci, którzy podatku za posiadanie psa płacić nie zamierzają. Wobec nich zostanie bowiem zastosowane postępowanie egzekucyjne przez urząd skarbowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~milkiway 11-11-2008 9:29
Jeżeli psa nie zgłosi właściciel albo dobry sąsiad nie zakapuje, to nie ma szans na wyegzekfowanie podatku od psa, na osiedlu zabobrzańskim jest masa osób które nie płacą a mają i więcej niż jednego psa, ja raz zapłaciłem i bulic muszę do końca czyli aż pies z...hnie a i to nie przekona urzędu żeby nie przysyłali powiadomień o opłacie, no chyba że odpis aktu zgonu czyt jak...????????
~gren 11-11-2008 9:50
Niesamowite, pani Szelinger się naprawcowała? łał.... !!
HankaOdRumcajsa 11-11-2008 10:18
...a od kotka?... to też coś trzeba płacić...?
~jelgór 11-11-2008 10:18
Świetnie, że miasto przyjmuje wyższe opłaty, ale niech zorganizuje za te pieniądze - niemałe za każdego psa żyjącego ok. 10 lat- jakieś badania bezpłatne, możliwość pochówku (a nie w kartonie pod płotem- nas studnią sąsiada), możliwość wybiegu i toalety. Wtedy opłata niech kosztuje i więcej, a brak niech będzie surowo karany przez patrole SM.
~i co za to??? 11-11-2008 11:10
Za psy należy płacić podatek od kilogramów. Taki pies mniej oddycha, więc jest mniej uciążliwy dla środowiska. Lekarz weterynarii podaje leki w przeliczeniu na kg wagi, a pies sra też podobnie. Czasem taki buldog, czy wilczur nawali na chodnik jak średni koń, a małe pieseczki wypuszczają jak orzeszki. Gdzie tu sprawiedliwość?
~ktosiowy 11-11-2008 11:39
Powinni brac nawet i 10 zl :) Skoro psy sraja wlasciciele po nich nie sprzataja to ktos musi to wysprzatac za przyzwoita sumke ;> naprawd enie milo isc po ulicy i wdepnac w odchody waszych przyjacieli. Szkoda ze nia ma jak w niemczech ze ludzie sprzataja za pieskami.... hmmmbylo by o niebo lepiej.
~podaj łapę 11-11-2008 11:56
ile kosztowała praca urzędników i wezwania z wydziału finansowego żeby własciciel zapłacił za psa?? wezwania mogą trafić do tych mieszkańców którzy kiedykolwiek zapłacili za pieska, ten kto ma psa jako przyjaciela zawsze płaci, wiem po sobie i moich znajomych, natomist ten kto nie placił - płacić nie będzie i Pani Szelinger będzie w budżecie musiała zaplanować więcej pieniążków na schtronisko, bo porzucą czworonogi. Proszę popatrzeć na ulicy widać że za każdym zbieraczem złomu,szperaczem na śmietniku czy bezdomnym zawsze idzie pies, który lepiej wyglada niż ten człowiek.Ta Pani to chyba nie lubi zwierząt??
~s. 11-11-2008 12:03
Dziewięćset osób zapłaciło - chyba jakieś jaja. Lekką ręką licząc w mieście jest około 40 tys. psów, które mają na smyczy właściela.
piipi 11-11-2008 12:08
..moja sasiadka ma 10 kotkow,ktore "przetrzymuje" na dzialce. ...ma jeszcze jednego "kotka",ale ten juz nie podlega podatkowi.....
piipi 11-11-2008 13:11
..Starsze Panie...lubia mniec kotka...
~toja 11-11-2008 13:14
co to kryzys finansowy żeby opłaty podnośić ? a co w zamian...? tak SM ma dostać nowy budynek to trzeba to sfinansować no i oczywiście kupa roboty już nie tylko blokady na koła ale jeszcze sprawdzić kto ma psa i kto pali liście i " wykrycie " sprawców nocnych wyczynów na placu ratuszowym........
~velvet acid christ 11-11-2008 13:16
Postępowanie egzekucyjne przez urząd skarbowy ???? Na podstawie jakich przepisów ??? Trzeba by było ustalić właściciela psa, udowodnić że to jego pies, wystawić wezwanie do zapłaty itd. – Z tego co wiem nie jest to łatwe a UM wysyła wezwania zwykłym listem – a na tej podstawie nie można wystawi tytułu egzekucyjnego
~ 11-11-2008 14:28
Radni wymyślaja coraz większe podatki, a potem samo ich ściąganie będą znowu zwalać na urząd skarbowy. A SAMI JE SOBIE ŚCIĄGAJCIE od spokojnych obywateli, JAK TO WYMYŚLILIŚCIE. A podnoszenie podatków od psów skończy się tym, że psy będą podrzucane do schroniska. A za to już nikt nie zapłaci.
~Pies Klajster 11-11-2008 14:39
My psy praworządne popieramy płacenie podatków za nas. Nawt kosztem smacznej kości. Porządek musi być. I równość też, co to koty lepsze? Pogonić im kota podwójnym podatkiem!
~bel 11-11-2008 15:05
powinni płacic 50 zł miesiecznie zatrudnic za te pieniadze ekipe co beda sprzatac kupy po panskich psach moze wtedy Paniusie nauczą sie sprzatac po swoich pupilach a nie piesek sra a Paniusia udaje ze tego nie widzi to Zabobrze to jedne wielkie gnojowisko
~krytyk 11-11-2008 15:19
utrzymanie zwierzęcia jest wystarczająco drogie, po co dodatkowo obciążać ludzi podatkami z tego tytułu?! chyba lepiej, że są ludzie, którzy chcą się opiekować zwierzakami, taka polityka może spowodować, że więcej psów znajdzie się na ulicy lub w schroniskach :/
~a. 11-11-2008 15:20
~ale jaja..... 11-11-2008 15:47
Pies nie daje w lapę , ale podaje łapę ...........rebus dla inteligentnych.
~Rolnik z Zabobrza 11-11-2008 17:34
Cóś mi tu cuchnie operatywnościa Radnego Lenarta - bo najczęściej tej wazeliniarz ma takie głupie piomyusły.. Przypomne jego bataliie o podwyższecie cen biletów autobudowych, czy tez wyjątkowo głupi pomusł zorganizowania Dzni Dozynkowych Działkowca na terenie Jekleniej Góry.Kompromitacja. Szkoda, ze do wyboprów jeszcze tak daleko...
mieszkancy 11-11-2008 18:03
"Włożyliśmy ogromną pracę w to, żeby ustalić ilu posiadaczy psów mieszka w Jeleniej Górze i ilu z nich nie płaci za psa podatku". Szanowna Pani proszę podpisać się z imienia i nazwiska i dokładnie i szczegółowo przedłożyć społeczeństwu publiczną informację na czym polegała "ta" praca:)Czekamy z niecierpliwością:)
~abade3 11-11-2008 18:58
juz niedulgo bedziemy placic zato ze odychamy
~german sheppard 11-11-2008 19:09
My Germann Shepard Society wyrażamy zgodę na opłaty pod warunkiem ze kwota będzie podana w Euro i nie wyniesie więcej niż max 15EUR, a jednocześnie żądamy dostępu do torebek i łopatek w każdym kiosku i sklepie. W przeciwnym razie będziem na dowolnym trawniku walić kupy jak leci, w ilościach takich, że kolega kuń zarży się na śmierć ze śmiechu i trzeba bedzie sprzątać po nas i kolegę lub kolegów. Hau !!
~Właściciel psa 11-11-2008 19:11
Budżet miasta przeznaczy pieniądze z podatków za psy- schronisku dla zwierząt na czipowanie i czyszczenie odchodów z chodników ulic. Czipowanie,wiadomo przeprowadzi weterynarz ze schroniska. Pytanie zasadnicze: kto będzie sprzątał odchody psie z ulic,skwerów,parków w miejscach placów zabaw dla dzieci itp?. Wszelkie rozwiązania tej kwestii wymagają kontroli Schroniska dla Małych Zwierząt przez Wydz.Finasowy UM/lub inną ,uprawniną komórkę kontrolną/.Również należy powiadomić społeczeństwo kto odpowiada za sprzatanie psich odchodów z ulic-skoro na ten cel są pieniądze .Nie usprawiedliwiam tu właścicieli zwierząt unikających sprzątania odchodów .W tym przypadku widzę bardziej rygorystyczne podejście Straży Miejskiej.Podobnie jak w komentarzu z godz.12,03/od s/,uważam,że w naszym mieście jest dużo więcej niż 900 właścicieli psów.Warto potrudzić się i poczynić właściwe ustalenia w tej kwestii.
~miss@ 11-11-2008 19:23
Podaję sposób na nie płacenie podatku od psa: Zaprowadza sie pieska do schroniska dla małych zwierząt wieczorem w piątek a w sobotę/na drugi dzień/ bierze się pieska tego swojego ze schroniska płacąc 20zł. Na podstawie kwitu/jak wystawią/mamy rok zwolnienia z podatku i tak w "koło Macieju dokóki piesek żyje. Należy się 5 zł tantiemów za sztukę. Konto podam na żądanie.
~o tak,tak.... 11-11-2008 19:31
Logiczne !!! W schronisku nie podwyższą opłat za branie pieska ,bo im by nikt nie wziął tych chorych, umierających zwierząt . 20 zł. jeszcze ktoś tam da. I tym sposobem radna Ragiel gotuje się we własnym...... wrzątku / oooooo........ja brzydko nie piszę /. Z wyrazami szacunku do czytających internautów.
~do Rolnik z Zabobrza 11-11-2008 19:45
Drogi Rolniku ! Rozumiem Twoje rozgoryczenie, bo czytając Jelonka.com dowiedziałeś się jak Ciebie wycwikał prezes KRUSS Romano Kwaśnicki . Dzięki rolniczym składkom wpakował w swoją dupcie jeszcze wiecej niż mogł. Ciekawe z kim się podzieli z tymi 8 bańkami???? Przysięgam,że nie ze mną .Teraz biją Ciebie Drogi Rolniku, za Twoją miłośc do zwierząt domowych np: psa. No cóż w agencji towarzyskiej czyli potocznie BURDELU też się płaci za miłość !!!!!
~hmmm 11-11-2008 20:16
a dlaczego takiego podatku nie płacą właściciele kotów, ktore zostają puszczane na całą noc i najchętniej załatwiają się w piaskownicach
~Sabath 11-11-2008 20:48
ja już mam dwa pieski ale kochany sąsiad nie chciał zgłosić ale ja się zgłosiłem bo trzeba płacić podatki i uważam że ten który posiada koty też powinien płacić
~Do hmmm 11-11-2008 20:49
Koty puszczone wolno łowia myszy, więc są pożyteczne dla wszystkich, a psy tego nie czynią.
~ 11-11-2008 21:17
Na podstawie rejestru psów "zaczipowanych" dostarczonego przez schronisko wyslano zawiadomienia także do wlaścicieli psów zgłoszonych już w urzędzie miasta i to od wielu lat.To nie jest powod do dumy ,bo listów nie wysyla się za darmo.Wystarczyło sprawdzić ,czy piesek z czipem już widnieje w ewidencji i sprawdzić wpłatę.A co do "napracowania"-śmiechu warte.Straż miejska nie sprawdza czy psy posiadają czipy,chociaż jest taki obowiązek.Gdyby placiła większość oplaty moglyby być niższe a schronisko nie miałoby problemów z utrzymaniem.Sprawdzanie tego na ulicach ,to nie jest wielki problem.
~pies 11-11-2008 21:34
czy miasto zapłaci w ramach podatku rachunek za weterynarz za szycie łap bo wszędzie pełno szkieł...???
piipi 11-11-2008 23:48
...BEDZIE smutno,gdy podatek bedzie wysoki,to ludzie beda pozbywac sie swoich pieskow.~Oszczednosc..
~rachunek ekonomiczny 12-11-2008 0:23
Przy założeniu, że wszyscy właściciele 900 psów - (w mieście jest oczywiście 3 x więcej, czego służby finansowe nie ustaliły) - czyli wszyscy zapłacą o te 2 złote więcej (900 x 2 = 1.800 zł) to i tak cena cięęęężkiej pracy radnych nad uchwaleniem tej podwyżki będzie kosztowniejsza ... a ile sie chłopcy napocą a ile się będą kłócić, a jak się będą dopychać do mównicy ...
~nina 12-11-2008 7:56
W miesiącu marcu 2008 pytałam się w kasie o wysokość opłatya za mojego psa ,udzielono mi informacji że urząd zwolnił posiadaczy psów od oplaty ma natomiast wejść inna opłata , ale o tym powiadomią. i co teraz przyślą mi wezwanie ?
~Tee do Tejo 15-11-2008 20:55
Zdjęcie ilustrujące ten artykuł wyśmienite!!!
~reks 17-11-2008 9:34
przez te podatki ludzie nie chcą zwierząt,obecnie w schronisku jest 140 psów,ludzie wyrzucają zwierzęta na ulicę jak przedmioty,myślę że część tych pieniędzy z podatku powinna być przeznaczona właśnie na schronisko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group