• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 5:12
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 1921
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Marszałek nagrodził cenionego znawcę historii regionu

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Środa, 29 grudnia 2010, 8:48
Aktualizacja: 8:55
Autor: Accipiter
Fot. TEJO
W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu uroczyście wręczono nagrody dla zasłużonych dla kultury i sztuki w województwie. Na liście uhonorowanych nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury znalazł się dr Przemysław Wiater.

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, zwana dalej Nagrodą, przyznawana jest twórcom kultury oraz animatorom w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jest to forma podziękowania i docenienia dla ludzi, którzy z takim zaangażowaniem i pasją przyczyniają się do ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego w województwie dolnośląskim.

Biorąc pod uwagę bogaty dorobek dr. Przemysława Wiatera, marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec przyznał jemu nagrodę uzasadnioną długą listą wyróżniających się sukcesów i dokonań w dziedzinie kultury. Jego osiągnięcia podsumowuje tekst laudacji: „Dr Przemysław Wiater wypromował Karkonosze jako miejsce szczególne – kolonię artystów. Wykazał, że przez stulecia góry te, niezależnie od podziałów narodowych czy politycznych, przyciągały i do dziś przyciągają nie tylko turystów, lecz także twórców zauroczonych tym wspaniałym krajobrazem.”

W świadomości naszego regionu dr Przemysław Wiater funkcjonuje przede wszystkim jako historyk sztuki i dyplomowany kustosz, a także kurator kilkudziesięciu krajowych wystaw muzealnych o dziejach i dniu dzisiejszym karkonoskich twórców oraz kilkunastu wystaw tematycznych prezentowanych za granicą. Jako wieloletni współpracownik magazynu „Góry Izerskie”, jest również autorem ponad 60 artykułów i publikacji naukowych z zakresu dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich ze szczególnym uwzględnieniem życia artystycznego regionu. Ostatnio nakładem wydawnictwa Ad Rem ukazała się jego książka „Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Dr Przemysław Wiater od roku 1995 rozsławia Góry Izerskie, Karkonosze i Szklarską Porębę na cały kraj, Europę i świat. Był organizatorem pierwszej wystawy prac środowiska twórców działających u podnóża Szrenicy „Tutaj. Dzisiejsza kolonia artystów w Szklarskiej Porębie” (1996). W 1997 roku zinwentaryzował zabytkowy cmentarz w Szklarskiej Porębie Dolnej, gdzie pochowano wielu wybitnych przedstawicieli dawnej karkonoskiej kolonii artystów. Zainicjował, zorganizował i kierował międzynarodową wystawą muzealną „Wspaniały krajobraz. Artyści i kolonie artystyczne w Karkonoszach w XX w.” eksponowaną w Polsce i Niemczech w latach 1999-2000. W 2000 r. był pomysłodawcą wytyczenia w Szklarskiej Porębie rowerowej trasy nr 12 nazwanej „artystyczną”, która prowadzi przez miejsca związane z przeszłością i dniem dzisiejszym karkonoskiej kolonii artystów. W 2001 r. doprowadził do odzyskania dziewięciu obrazów Wlastimila Hofmana skradzionych w maju 2000 r. z kościoła w Szklarskiej Porębie Dolnej.

W latach 2000-2001 należał do kierownictwa projektu „Dolina zamków i ogrodów. Kotlina Jeleniogórska – wspólne dziedzictwo”, kolejnej międzynarodowej wystawy, która w 2001 r. wypromowała zamki i pałace u podnóża Karkonoszy. W latach 2000-2002 pełnił funkcję doradcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw muzeów i scalania śląskiego dziedzictwa kulturowego. Był współtwórcą idei powołania Stowarzyszenia „Nowy Młyn”- Kolonia Artystyczna, które od 2005 r. skupia kilkudziesięciu artystów tworzących w Karkonoszach. W 2005 r. doprowadził Szklarską Porębę jako drugie po Kazimierzu nad Wisłą miasto w Polsce do przyjęcia w poczet prestiżowej Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EURO-ART. W latach 2008-2009 był współorganizatorem wystaw prezentujących dorobek karkonoskich twórców w koloniach artystów w Jabloncu nad Nisou i Dachau pod Monachium. W 2008 i 2009 roku współorganizował plenery artystyczne „Ekoglass Festiwal”, które odbywały się pod patronatem Marszałka Marka Łapińskiego i Burmistrza Arkadiusza Wichniaka, przy udziale Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Karkonoskiego Parku Narodowego, Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie i wrocławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Gratulujemy i życzymy kolejnych pomysłów i zrealizowanych projektów!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~elcia 29-12-2010 10:31
gratulacje dla Przemka!!!
~Will Erich P 29-12-2010 11:01
Moje najszczersze gratulacje, oby tak dalej i oby więcej takich ludzi, jak Przemek Wiater. Pozdrawiam serdecznie.
~Krzysiek1983 29-12-2010 14:50
Gratulacje Przemku!!! Przemek Wiater to mentor i przykład dla młodego pokolenia. Chwała mu za to.
~n-l 29-12-2010 17:13
Gratuluję.
~orlaor 29-12-2010 17:56
:::Gratulacje:::: i dzięki za inspiracje
~jan 30-12-2010 10:48
Panie Przemku tak trzymać :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group