Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 7402
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Maria Żmuda z książką w Orient Expressie

Czwartek, 7 kwietnia 2011, 7:29
Aktualizacja: 7:30
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Maria Żmuda z książką w Orient Expressie
Fot. Petr
Promocja książki „Bo mój chłopak piłkę kopie” z udziałem autorki, Marii Żmudy, trwa. Tym razem, kolejne z cyklu spotkań autorskich, które do tej pory miały miejsce w Jeleniej Górze odbędzie się 10 kwietnia 2011 w Orient Expressie.

– „Bo mój chłopak piłkę kopie” jest zbiorem krótkich opowiadań dotyczących świata futbolu, a ściślej, najlepszego okresu w polskiej piłce nożnej, tj. lat 70. i 80., kiedy to „nasi” święcili swoje największe tryumfy. Ów świat, został tu ukazany przez pryzmat autobiografii, opowieści o życiu sprzed 20-30 lat. Życiu spędzonym z moim byłym mężem, piłkarzem Władysławem Żmudą – mówi nam Maria Żmuda. – Nie jest to jednak proza skierowana li tylko do kibiców futbolu. Książka ma formę luźnych refleksji, groteskowych, w których można odnaleźć różne podteksty i tropy interpretacyjne. Tu liczy się przede wszystkim humor, dobra zabawa podczas lektury – dodaje.

Istotnie bowiem, „Bo mój chłopak piłkę kopie” bynajmniej nie opowiada o szczegółach technicznych związanych z futbolem, lecz o sytuacjach śmiesznych, pośrednio dotyczących środowiska piłkarzy. O „piłce”, w tym wypadku opowiada kobieta, więc choćby z tego względu „tematu nie wolno traktować poważnie”, podkreślała w licznych wypowiedziach Żmuda. I bardzo słusznie, gdyż ta publikacja na czytelniczą uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na klimat – zbliżony do filmów Barei, do obrazów lat PRL-u, ukazanych przez pryzmat absurdu oraz groteski. Klimat uniwersalny, dla starych i młodych.

W promocji książki, Marię Żmudę od samego początku wspierają znamienici przedstawiciele kultury i sztuki z Jeleniej Góry i nie tylko. Tym razem, w spotkaniu w Orient Expresie udział wezmą: Sebastian Putrowski, Jacek Grondowy i Iwona Chołuj. Start: godz. 17.00. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group