• Poniedziałek, 20 stycznia 2020
  • Godz. 14:55
  • Imieniny: Fabiana, Sebastiana
  • Czytających: 7235
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Marek Dyjak wystąpi w Jeleniogórskim Centrum Kultury

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 września 2013, 8:01
Aktualizacja: Wtorek, 10 września 2013, 8:33
Autor: Org
Fot. Organizator
Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia Marka Dyjaka jego nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jego koncertu będzie można posłuchać 28. września o godz. 19.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30. Bilety w cenie 40 zł – w sekretariacie JCK i na stronie www.jck.pl / zakładka bilety./

Marek Dyjak nazywa siebie barowym grajkiem. - Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Dyjak to Dyjak - mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. On też tak czuł. W 2008 roku na Wielkanoc przymocował do drzewa linkę holowniczą. Pogotowie stwierdziło zgon. Obudził się po kilku dniach w śpiączce, nic nie pamiętał.

Nie każdemu odpowiada styl bycia Dyjaka, choć od trzech lat nie pije i walczy z nałogiem to wciąż pozostaje sobą - i na tym polega jego niezwykły fenomen, który przyciąga koneserów dobrej muzyki. Bywały w jego karierze momenty, w których muzyk mógł iść za ciosem - wbić się na potocznie zwany "artystyczny świecznik". Wolał jednak iść własną drogą, nie zawsze łatwą lecz kierowaną przez siebie samego, nie oddał swojej kariery w cudze ręce.

- Niektórzy widzą w tym artystyczną pozę - Dyjaka wyklętego, samotnika i indywidualistę. Mocnym głosem, śpiewa równie mocne utwory, w których - jak mówią sami fani - jest krew, żółć i łzy. Na rynku papierowych supermenów jest zjawiskiem - ocenia Jan Wołek.

Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą. Dyjak jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty - zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Posmak zetknięcia z tak autentycznym artystą daje śpiew Marka Dyjaka.

Obdarzony rewelacyjnym, niskim głosem dla fanów jest polskim Tomem Waitsem, choc bliższy jest mu żar Włodzimierza Wysokiego. Swój poprzedni album zatytułował „Moje fado”. Bo fado to los. Niczym dramatyczne wyznania brzmią jego interpretacje piosenki Czyżykiewicza „Jednym szeptem” czy przedwojennych szlagierów „Rebeka” czy „Ta ostatnia niedziela”.

Najnowsza płyta „Kobiety” to 11 najpiękniejszych piosenek największych polskich piosenkarek i tekściarek m.in. Osieckiej, Nosowskiej, Bartosiewicz, Celińskiej, Groniec, Umer, Mielczanek. Śpiewa te utwory w niezwykły sposób. Brzmią zarówno pięknie muzycznie i przejmująco. W jednym z wywiadów powiedział:„Kobiety to dla mnie taki oceaniczny rejs bez wcześniejszego doświadczenia na otwartym akwenie”. Dyjak to bez wątpienia i bez żadnej kokieterii TALENT pierwszej wody. Jego koncerty pełne dramaturgii i przepięknych dźwięków są balsamem dla uszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

CН.W.D.P. 9-09-2013 15:13
JA NIE WIEM, CZY TO JEST LEGALNE, ALE TEN GOŚCIU NA FOTOGRAFII PALI PAPIEROSY, A TO CHYBA NIE JEST LEGALNE, BY KULTURALNY PRZEDSTAWICIEL ŚWIATA KULTURY KRYPTOREKLAMOWAŁ PALENIE PAPIEROSÓW, BOWIEM PALENIE ZABIJA ORAZ ZMNIEJSZA PRZEPŁYW KRWI, CO MOŻE SKUTKOWAĆ IMPOTENCJĄ NIE TYLKO UMYSŁOWĄ...
rymcycymcy 9-09-2013 15:20
Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia Marka Dyjaka jego nauczycielka śpiewu ! ...a mamusia zawsze mu mówiła, że jest do tego najładniejszy na świecie ! :) ...warto być :)
~oko 9-09-2013 20:07
centrum kultury z fają w zębach :)
~Ehhh 9-09-2013 21:07
"Rozczaruję Cię, jeśli myślisz, że nie zapomnę Cię. Seta do obiadu i nie ma śladu" :D Uwielbiam go i jego "Zgodę na Antypodach" :D Szkoda, że nie mogę być na koncercie :(
~do oko i CH. 9-09-2013 22:01
szef jednej służby też publicznie palił, nawet na placu Ratuszowym, co zostało udokumentowane zdjęciami, i nikt go za to nie ścigał, dlatego w Jeleniej Górze na przystankach autobusowych wolno palić papierosy, bo nic za to tutaj nie grozi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group