Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4153
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mały Wrocław blisko Jeleniej Góry

Środa, 28 października 2009, 14:07
Aktualizacja: Czwartek, 29 października 2009, 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mały Wrocław blisko Jeleniej Góry
Fot. TEJO
Wizję Cieplic jako kulturalnego centrum regionu jeleniogórskiego i całego Dolnego Śląska roztoczono dziś podczas konferencji w ratuszu, na której przedstawiono modernizację bazy kulturalnej naszego miasta.

W konferencji prowadzonej przez doradczynię prezydenta Elżbietę Jasiak, wzięli udział duchowni (w tym proboszcz cieplickiej parafii św. Jana Chrzciciela ks. Jacek Raczek), dyrektorzy Ewelina Marciniak (Cieplickie Centrum Kultury) oraz Stanisław Firszt (Muzem Przyrodnicze), Jadwiga Osińska, naczelniczka wydziału funduszy europejskich UM, a także inspektor wydziału kultury, sportu i turystyki Janusz Nagórny. Obecny był prezydent miasta Marek Obrębalski oraz jego zastępcy: Jerzy Lenard i Zbigniew Szererniuk.

Mówiono o modernizacji budynku pocysterskiego, dziś popadającego w ruinę i opuszczonego, który – po zainwestowaniu blisko 16 i pół miliona złotych z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego – stanie się kulturalną perełką dla Cieplic, Jeleniej Góry i całego Dolnego Śląska. Póki co jest przez miasto dzierżawiony, ale samorządowcy po wygaśnięciu umowy dzierżawy (10 lat) zapowiadają, że budynek kupią.

O pomysłach na zagospodarowanie wnętrz tego gmachu mówili Ewelina Marciniak, dyrektor Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury oraz szef Muzeum Przyrodniczego, Stanisław Firszt. Te dwie instytucje są bowiem beneficjentami projektu i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami – w 2012 roku zaproszą gości do nowych siedzib.

– Pragniemy zachęcić do uczestnictwa w naszych imprezach przede wszystkim młodzież – powiedziała E. Marciniak. – Planujemy otwarcie kilku pracowni, w tym fotograficznej oraz informatycznej. Zorganizujemy też salę, w której będą odbywały się cykliczne koncerty i inne imprezy z udziałem publiczności – dodała. PT CCK znajdzie też w budynku przestrzenie biurowe.

Stanisław Firszt długo opowiadał o skarbach, które w Cieplicach były, dziś schowane są w magazynach różnych muzeów w Polsce. To choćby miecz katowski, którym ścięty został Hans Urlich Schaffgotsch, czy też siodło Kara Mustafy, zdobycz z bitwy pod Wiedniem Jana III Sobieskiego. – Przeprowadzka Muzeum Przyrodniczego z Pawilonu Norweskiego (który się na siedzibę placówki nie nadaje) do zespołu pocysterskiego da szansę, aby ubiegać się o wypożyczenie niektórych wartościowych eksponatów zabranych przez inne instytucje w 1950 roku – powiedział dyrektor Firszt.

Zaznaczył jednak, że główną propozycją Muzeum Przyrodniczego pozostanie promocja zasobów naturalnych Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy powiększona o zbiory Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego. – Dyrektor KPN Andrzej Raj zgodził się przekazać kolekcję swojego muzeum, bo KPN zamierza kontynuować działalność edukacyjną tylko na bazie multicentrów, takich jak w Szklarskiej Porębie – mówił Stanisław Firszt. – Zbiory zostaną też uzupełnione o eksponaty, które – z braku miejsce – są schowane w magazynach.

Ekspozycja muzealna będzie także wzbogacona o część poświęconą zakonom w Cieplicach (joanitom, cystersom i pijarom). Swój „kącik” będzie miała rodzina Schaffgotschów. Będzie też wystawa o cieplickich źródłach termalnych. – Przeprowadzka do nowej siedziby jest w zasadzie powrotem do miejsca, gdzie cieplickie muzealnictwo przez ponad 150 lat się rozwijało – podkreślił Stanisław Firszt.

Partnerami projektu są także Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Cieplicach oraz miejscowe Kolegium Zakonu Pijarów. Dzięki renowacji nowy blask uzyska dzwonnica, którą – być może – uda się udostępnić turystom. Nową elewację uzyska też świątynia oraz budynek parafii. Pijarzy pomogą także w organizacji wystawy poświęconej zakonom, która będzie częścią ekspozycji Muzeum Przyrodniczego.
Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, przypomniał także o innych realizacjach związanych ze szlakiem cysterskim: dwóch parkingach (przy ulicy Langego i Podgórzyńskiej), które zapewnią dostępność komunikacyjną Cieplic.

– Cieplice to taki mały Wrocław nawet z większymi atrakcjami niż stolica Dolnego Śląska – podkreślił Stanisław Firszt, któremu marzy się jeszcze rewitalizacja bulwaru nad rzeką Kamienną i uzyskanie miejsc do rozwoju małej gastronomii i handlu w tym zaniedbanym dotychczas miejscu. To już nie są pobożne życzenia, ale wizja możliwa do realizacji.

Mówiono też o remoncie i udostępnieniu Wieży Zamkowej w Jeleniej Górze. Ten temat rozwiniemy w osobnej informacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
968
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group