Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3981
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Małolaty nie za kraty

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 lipca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Młodociani przestępcy nie mają wolnego, a prawo jest wobec nich za mało represyjne.

Wakacje dopiero się zaczęły, a policja już ma coraz więcej zgłoszeń i czynności dotyczących nieletnich sprawców przestępstw. Głównie są to kradzieże.

W Miłkowie 14-latek z pokoju hotelowego ukradł jednemu z gości telefon komórkowy o wartości 600 złotych – poinformowała nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Policjanci odzyskali skradziony łup. Nieletniego po wykonaniu czynności przekazano prawnym opiekunom.

Z kolei w Starej Kamienicy sprzed jednej z posesji zniknęła… brama o wartości tysiąca złotych. Okazało się, że ukradł ją 16-letni mieszkaniec tej miejscowości. Policja złapała wyrostka. Okazało się, że ma on na swoim koncie kilka innych czynów karalnych, których dokonał na terenie gminy.

Wobec małoletnich przestępców wymiar sprawiedliwości jest bezsilny. Sprawa trafia do sądu rodzinnego i nieletnich. Na rozstrzygnięcie trzeba długo czekać. Najbardziej surowe wyroki, czyli umieszczenie w zakładzie wychowawczym, często się nie zdarzają.
Najczęściej rodzice nastolatków będących w konflikcie z prawem muszą zapłacić grzywnę. Sąd też wyznacza dozór kuratorski.

– Polskie prawo jest zbyt mało represyjne w stosunku do młodocianych przestępców – uważa prawnik Halina Skorupska. – Nie jest żadną nauczką, jeżeli sprawca nie odczuje konsekwencji swojego czynu – dodaje.

Z kolei obrońcy praw dziecka są zupełnie innego zdania. Uważają, że pobyt w domu wychowawczym czy placówce opiekuńczej sprowadza przebywających tam nastolatków na jeszcze gorszą drogę. – Tam często poznają przyszły przestępczy światek, narkotyki i inne groźne obyczaje – twierdzi Agnieszka Krawczyk, pedagog i psycholog.

Policjanci podkreślają, że nieletni sprawcy często wywodzą się z tzw. dobrych domów i na co dzień niczego im nie brakuje. Zaznaczają też spadek zainteresowania rodziców tym, co robią ich dzieci, zwłaszcza wówczas, kiedy czasu wolnego jest w nadmiarze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Patol 6-07-2007 10:30
Nie róbta nic tym dzieciom. One są niewinne i na pewno żałują za popełnione grzechy i drógi ras tak na pewno ni zrobiom. Takie dzieci trza mocno przytulić i pogłaskać po głowie!!
~NoWaK 6-07-2007 10:55
Patol, patol co z ciebie wyrośnie?
~paweł 6-07-2007 11:28
ja wysłał bym ich do roboty mówią ze nie ma rąk do pracy to sie znajda bo on ukrdl NIE Z PRZYJEMNOSCI LECZ Z POTRZEBY PIENIEDZY tak wiec moze nad tym tyrzeba sie zastanowic a nie do osrodkow karnych gdzie tam ich naucza jak sie ZABIJA
~SS 6-07-2007 12:35
Emula zamkneli!!!!!!
~wind 6-07-2007 13:21
Może wzorem takich krajów jak np. USA zorganizować obozy pracy dla zdeprawowanych małolatów, gdzie panuje bardzo surowa dyscyplina i po takim obozie nawet ćpuny rezygnują z brania. Przyjemne z pożytecznym :)
~Tacowy 6-07-2007 17:22
Dać ich do xsiedza. On ich nauczy!
~Femme fatale 6-07-2007 18:39
Moim zdaniem najlepszy by był kurator i przymusowa terapia rodzinna.
~on 6-07-2007 19:27
myslalam ze Milkow jest przydzielony Karpaczowi?
~Behciu 6-07-2007 19:30
tylko dlaczego zakratowaliście emula fe nieładnie.:D
~Sobieszowianin 7-07-2007 7:06
do Patol: Patol weź nie komentuj już tutaj więcej razy!!!
~Monia 7-07-2007 16:23
Ludzie.! Weźcie się opanujcie. Kradną bo nie mają pieniędzy a nie bo im się zachciało ponosić brame [ przykład ze Starej Kamienicy ] . No nie bądźmy śmieszni. Powinno się przeprowadzić wywiad środowiskowy w domu tych osób. A nie zamykac w poprawczaku. Wiem dobrze jak tam jest. Już na samo wejście [ zeby tu nie klnąć ] zostajesz ostro pobity. Tak dla zasad. Komuś sie tam ne spodowasz.? Obrywasz jeszcze raz.. To są tylko w skrajnych przypadkach. To że ktoś coś ukradł to nie jest wystarczający powód żeby zamykać przed nim powrót na dobrą droge

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group