Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7695
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mali „studenci” architektury zaliczyli pierwszy semestr!

Piątek, 26 kwietnia 2013, 8:06
Aktualizacja: 8:10
Autor: Org
Jelenia Góra: Mali „studenci” architektury zaliczyli pierwszy semestr!
Fot. Organizator
W środę (24 kwietnia) odbyły się w Jeleniej Górze ostatnie już w tym semestrze warsztaty architektoniczne dla dzieci. Dyplomy 1 Roku otrzymało aż ośmiu kreatywnych i twórczych małych architektów w wieku 5–10 lat. Zajęcia prowadzone były co środę w miejskiej bibliotece dziecięcej i cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Z każdym tygodniem zajęcia miały inny charakter, czasem były to zajęcia projektowe, czasem konstrukcyjne, ale zawsze zaczynały się krótkim wykładem i dyskusją, a kończyły wykonywaniem makiet przez dzieci. Za każdym razem był inny temat przewodni: mosty, wieżowce, domy marzeń, budynki energooszczędne, domy na wodzie, miasta, domy na marsie czy budynki pasywne. Dzieci poznały wiele zagadnień, nauczyły się co to jest recykling i jak budować oszczędnie. Poznały takie pojęcia jak: skala, funkcja, perspektywa czy proporcja.
Nauczyły się dobierać kolory, analizować konstrukcje oraz, jak: jak podeprzeć, przyczepić czy zawiesić.

Pomysłodawczynią zajęć jest architekt Karolina Szkapiak. – Już po kilku miesiącach można było zauważyć ogromne postępy u maluchów. Nie od dziś wiadomo, że dzieci są bardzo pomysłowe i kreatywne. Potrzebowały tylko pewnych wytycznych i wskazówek, by po kilku miesiącach stać się prawdziwymi młodymi inżynierami – opowiada.

- Dziś świadomie budują swoje makiety wykorzystując zielone dachy, studnie, solary, wentylacje i doskonale wiedzą, po co to robią. Makiety robią indywidualnie lub razem- ucząc się przy tym współpracy. A my, opiekunowie, jesteśmy tylko do pomocy. Często dzieci nam opowiadają że coś im w mieście nie pasuje lub jest niedostosowane do ich wieku/ wzrostu/ potrzeb.... że za wysokie krawężniki, że brak ławek, albo mało zieleni. więc poniekąd jest to również dla nas- projektantów dobra lekcja architektury! – dodaje Karolina Szkapiak.

Pierwszy semestr się skończył, ale po wakacjach zajęcia zostaną wznowione. Więcej informacji na www.mali-architekci.pl

Organizatorem warsztatów jest pracownia SK-ARCHITEKCI pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group