Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 7242
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Majówka w Szklanej Manufakturze

Sobota, 30 kwietnia 2011, 8:45
Aktualizacja: 8:46
Autor: Organizator
W długi weekend warto odwiedzić hutę i grawernię szkła artystycznego, która zlokalizowana jest przy trasie krajowej nr 3 do Szklarskiej Poręby przy ulicy Zgorzeleckiej 1 b w Jeleniej Górze (teren ZREMB–u).

Huta łączy tradycyjne techniki formowania i zdobienia szkła z nowoczesnym wzornictwem. – Zapraszamy na niecodzienny pokaz grawerowania na XIX- wiecznych warsztatach, podczas którego powstają artystyczne przedmioty, dekoracyjno-użytkowe oraz unikaty. W galerii można obejrzeć i zakupić gotowe wyroby – zachęcają gospodarze manufaktury. Huta czynna jest w godz. 10 – 17, a w soboty w godz. 09- 14.00. Placówka jest otwarta także podczas majowego weekendu. Oprowadzenie: o pełnych godzinach, od 10- 16.00

Od średniowiecza Dolny Śląsk należał do jednego z ważniejszych ośrodków szklarskich w Europie. Wiele miejscowości położonych u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich słynęło z wyrobu szkła. Szczególnie znana i ceniona była tutejsza sztuka grawerowania. Na przełomie XVIII/XIX w. w Kotlinie Jeleniogórskiej pracowało ok. 600 grawerów. Wykonywane w manufakturach szklanice i puchary z wizerunkami uzdrowisk, zamków i okolic zwane szkłami kurortowymi stanowiły unikalną pamiątkę dla licznie odwiedzających region turystów i kuracjuszy. Rozwój przemysłu i idąca za nim masowa produkcja przyniosła kres pracy tutejszych rzemieślników. W mrok przeszłości odeszły tajniki tego pięknego zawodu.

Szklana Manufaktura jest okruchem dawnej świetności tych tradycji w regionie. To wyjątkowe miejsce jest repliką dziewiętnastowiecznej grawerni, w której używa się zabytkowych warsztatów z pełnym zachowaniem techniki i porządku pracy z owego okresu.

Więcej informacji:
www.szklanamanufaktura.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group