Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 7429
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Magiczne drzewa do wzięcia

Czwartek, 29 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 29 czerwca 2006, 18:41
Autor: Agata, TEJO
Jelenia Góra: Magiczne drzewa do wzięcia
Fot. Arek
Znajdź ciekawe drzewo i nadaj mu imię. Zaopiekuj się nim! – apelują organizatorzy ciekawego konkursu z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody oraz jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Tabliczki tożsamości – to hasło zmagań zaproponowanych w projekcie Bogusławy Boguckiej, autorki wielu programów nauczania o ekologii i długoletniej nauczycielki klas o profilu ekologicznym, która dziś pracuje w DODN.

– W mieście znajduje się wiele ciekawych i pięknych drzew, na które warto zwrócić uwagę – wyjaśnia Bogusława Bogucka. – Nie mogą mieć one statusu pomnika przyrody, gdyż nie spełniają wymaganych kryteriów. Mają one jednak dla niektórych wartość sentymentalną, wiążą się z nimi szczególne wspomnienia, czy wydarzenia.

Do udziału w konkursie organizatorzy zaprosili dzieci ze szkół podstawowych z Jeleniej Góry. Zadaniem uczestników jest wyszukanie, opisanie i nazwanie drzewa lub skupiska drzew. W pracy konkursowej (w formie folderu, gazetki, plakatu) należy opisać, w jaki sposób uczestnik zadba o wybrane drzewo i jak będzie się nim opiekować.
Wobec dużego zainteresowania konkursem organizatorzy przedłużyli termin składania prac do 8 lipca.

Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone, a na prezentowanych drzewach będą umieszczone tabliczki, podobne do tych, które znajdują się na pomnikach przyrody.
Znajdzie się na nich imię drzewa i zostaną przekazane oficjalnie pod opiekę określonej placówce, klasie lub laureatom.
Rozdanie nagród oraz prezentacja prac konkursowych odbędzie się 6 października podczas Pikniku Edukacyjnego organizowanego przez DODN, który mieści się przy ul. 1 Maja 43.

<b> Przyrodnicze zabytki </b>
Jak nam powiedział Czesław Narkiewicz, kustosz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Cieplicach, w stolicy Karkonoszy jest sporo wiekowych drzew.
Do najstarszych należy dąb szypułkowy w parku w Maciejowej. Ma 572 cm obwodu. Wiekowy jest także dąb przy ul. Nowowiejskiej, nieopodal Akademii Ekonomicznej (537 cm obwodu). Drzewa te istnieją od około 400 lat.
Swoistym pomnikiem przyrody jest także wierzba rosnąca w Sobieszowie przy ulicy Żabiej. Ma 605 cm obwodu i liczy sobie około 180 lat. To najstarsza wierzba w Polsce.
Ponad 200 lat mają buki rosnące w parku na Wzgórzu Kościuszki.
W Henrykowie Lubańskim można podziwiać najstarsze drzewo w kraju: to cis, który rośnie od ponad… 1300 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
815
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group