Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2670
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maciej Lasek o badaniu wypadków lotniczych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 19 kwietnia 2016, 8:44
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Szef Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych Maciej Lasek był gościem konferencji naukowej nt. bezpieczeństwa w lotnictwie, którą w auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej zorganizował Aeroklub Jeleniogórski z okazji swego 70–lecia istnienia.

Maciej Lasek wgłosił wykład na temat odtwarzania przebiegu zdarzeń lotniczych oraz podejścia do bezpieczeństwa – w jaki sposób działać, aby lotnictwo było bardziej bezpieczne. Ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego stawiał trzy podstawowe pytania, które podczas badań członkowie komisji starają się rozwikłać: Co się stało? Dlaczego się stało? Co musimy zrobić, żeby się nie powtórzyło? - Mimo wszystko w wielu przypadkach określa się przyczynę z pewną dozą prawdopodobieństwa. Jeżeli przejrzy się statystyki amerykańskie, to w 70 proc. zdarzeń lotniczych występuje sformułowanie „najbardziej prawdopodobną przyczyną było...” - zastrzegał Maciej Lasek.

Jak mówił gość sobotniej konferencji, 85-90 proc. zdarzeń to szeroko pojęty czynnik ludzki. - To nie tylko błędy popełnione przez załogę, ale też błędy popełnione w procesie szkolenia tej załogi. Jeżeli dochodzi do usterki technicznej, to najczęściej z powodu niewłaściwie przeprowadzonej naprawy – mówił M. Lasek. - Często przyczyn szuka się nie w samym locie, godzinę przed zdarzeniem, ale rok, pięć lat wcześniej – dodał ekspert.

Szef Komisji, która badała m.in. przyczyny katastrofy smoleńskiej podkreśla, jak ważna jest profilaktyka. - To podstawa badania. 42 zalecenia profilaktyczne skierowane do lotnictwa wojskowego zostały wdrożone. Dzięki temu od 2010 roku w lotnictwie wojskowym nie było ciężkiego wypadku (z ofiarami śmiertelnymi lub stratą samolotu). To jest ewenement na skalę państw NATO – mówił Maciej Lasek.

- Uważam, że to jest niezwykle ważny element w edukacji naszych lotników i członków Aeroklubu. Prawda jest orężem w walce o nasze bezpieczeństwo. Chciałbym, aby piloci Aeroklubu Jeleniogórskiego mieli pełną świadomość, że mówienie prawdy o tym, co im się wydarzyło w powietrzu, co ich niepokoi zanim wsiedli do samolotu czy szybowca jest niezwykle istotne w organizacji całego bezpieczeństwa – podkreślił dyrektor aeroklubu Jacek Musiał.

Podczas konferencji władze uczelni, które były gospodarzem spotkania, jak i przedstawiciele lotnictwa zapowiadali możliwość stworzenia nowego kierunku na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej. - Uważam, że kierunek zajmujący się bezpieczeństwem, czyli edukacją specjalistów, którzy będą patrzyli na bezpieczeństwo w sposób nowoczesny, czyli nie reaktywny, tylko proaktywny – zanim coś się wydarzy – ocenił Maciej Lasek.

Podobnego zdania jest Jacek Musiał. - Jest przestrzeń do zagospodarowania przez uczelnię jeleniogórską w szkoleniu ludzi, którzy później mają zajmować się szeroko pojętym zarządzaniem bezpieczeństwa. Jak powiedział dr Lasek, kiedy badamy wypadek, to jest porażka, bo to znaczy, że już się zdarzył – powiedział przedstawiciel Aeroklubu Jeleniogórskiego. - Moją intencją było to, aby przekonać władze uczelni i władze lokalne, że Jelenia Góra to jest miasto, które może być pionierem w budowaniu nowego kierunku szkolenia fachowców, którzy są i będą potrzebni – dodał Jacek Musiał.

- Jeszcze rok temu na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym był kierunek inżynieria bezpieczeństwa – przypomniał prorektor KPSW dr inż. Tadeusz Lewandowski. - Ze względu na małą liczbę studentów, a może i brak promocji czy brak interesariuszy zewnętrznych ten kierunek musieliśmy zamknąć. Stąd marzenie o tym, żeby wrócić na kierunek związany z bezpieczeństwem cały czas jest – tłumaczył T. Lewandowski.

- Nasza kotlina słynie z lotnictwa, natomiast żeby pomysł się ziścił musi być jakieś działania. Tydzień temu rada wydziału zatwierdziła koncepcję utworzenia specjalności. To jest już określona decyzja. Okazało się, że w naszej kotlinie mieszka cała masa specjalistów – byłych pilotów z doświadczeniem dydaktycznym. Moim marzeniem jest, aby to były inżynierskie studia związane z zarządzaniem bezpieczeństwa, nie tylko w lotnictwie – dodał prorektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~lewosławny 18-04-2016 9:07
Przeżarci obłędem pisiory radiomaryjni i tak wiedzą lepiej . Zaczadzenie umysłu pokazuje stan elektoratu pislamczykow. Trzeba wybudować mauzoleum na wzór Lenina .Historia lubi się powtarzać.
~ 18-04-2016 9:26
Ot fachowiec. Pan od szybowców i spadochronów.
~II sort 18-04-2016 11:03
Kłamliwa i tendencyjna ekspertyza, bo przecie PIS wie prawdę, czyli już nie długo na wolności...
~Onufry 18-04-2016 11:10
A dlaczego Rosjanie nie oddadzą tego wraka ? Coś widocznie jest na rzeczy. Cała prawda wyjdzie dopiero po latach, tak jak zawsze.
~Ikar 18-04-2016 11:50
W tym Lasku była taka jedna brzoza o którą nawet pancernik "Potiomkin" roz......iłby się w drobny MAK.
~ 18-04-2016 12:56
Bardzo dobrze, trzeba zapraszać ludzi tak wartościowych w swej profesji, jak p. Lasek. A nie ulegać szaleństwom takich, którzy za podawanie fałszywej informacji o bombie na pokładzie samolotu dostają... posadę w MON
~ 18-04-2016 13:01
W 2002 na podstawie rozprawy zatytułowanej Wpływ interferencji aerodynamicznej na ruch zrzucanych z samolotu zasobników uzyskał w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie stopień doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki
~nienormaność 18-04-2016 13:02
Psiaczee huny ,będą wierzyc w zamach ,do końca świata i jeden dzień dłużej.Dla normalnych ,i przyzwoitych, wystarczy przesłuchanie taśmy z kokpitu ,rozmowy pilotów ,ostanie słowo na k,i straszny krzyk.pasażerów.A w historii zdarzają się takie sytuacje.Adolf ,psychopata miał tez swoich zwolenników.
~mich 18-04-2016 13:27
Swego czasu "wybitny polityk " PIS a obecnie szef TVP powiedział "-ciemny lud to kupi".Nie dotyczyło to katastrofy w Smoleńsku, ale strategia propagandowa niezmienna. Jak można w obliczu tak straszliwej tragedii tak oglupiac spoleczenstwo i zbijac na tym kapitał polityczny Przyczyny katastrofy sa znane i poparte dowodami przez komisje Milera. Ale na tym ciemnogrodowym rynku zawsze się uda cos sprzedać!!!!!!!!!!!!
~Mam zawsze rację 18-04-2016 13:56
Helem mgłą i magnesem ruskie nam zbili prezydenta niezlomnego niepokalanego wieczną dziewice a tylko te zdrajce z brukselki matacza prawdą.
~Derik 18-04-2016 14:12
Właściwy facet na właściwym miejscu. A temat pracy doktoranckiej miał ważny i ciekawy. Wydaje się że nic prostszego niż wyrzucić skrzynię z lecącego samolotu. Problem w tym, jaką trajektorię lotu zastosować, kiedy wypchnąć ładunek i jak zabezpieczyć lecącą "cegłę" przed rotacją. Wszystko przez prędkości oraz opór powietrza. Nie wiem czy konferencja miała charakter otwarty, ale chętnie bym posłuchał, co Pan Lasek miał do powiedzenia. Tylko że jak zwykle - brak czasu i niedostatek informacji o wydarzeniu.
~ 18-04-2016 14:37
PIS, i ich poglądy na tę sprawę mnie nie interesują, ale jeśli chodzi o p. Laska to nie mam do niego absolutnie żadnego zaufania.
~ 18-04-2016 15:35
A kto go teraz opłaca ( dalej ryży),jezdzi bo pośladki się trzęsą wciska kit dalej.Pierwsze oddać kacapy muszą wrak samolotu ( nie oddadzą bo ryży tego niechciał ) teraz zostały tylko ekshumacje i pokażą co było przyczyną tragedii.Ryży z Brukseli to prosto do celi a tę PO-partia okupantów musi być zdelegalizowana.
~Muniek67 18-04-2016 15:52
Dlaczego do dzisiaj nie ujawniono rozmowy satelitarnej Kaczyński-Kaczyński przed lądowaniem ? Bo prawdopodobnie byłoby po sprawie. Duma i zadufanie w sobie oraz presja ze strony generałów i prezydenta doprowadziły do tragedii. Przed nimi Rosjanie odlecieli na inne lotnisko, ale co ... ja nie wyladuje nie sadze że Kaczyński podjał taka decyzje ale przełożony i dowódca pilotów.Jedyne czym może grać dzisiaj Kaczyński to grać przypadkowa śmiercią brata - obłudne ! Rosjanie nie oddaja wraka bo maja Nas w d... a nie coś ukrywaja. Zreszta ekspertom wystarczyła pusta puszka po Coca Coli wiec po co wrak.
~oo 18-04-2016 17:17
Do osła powyżej.Jak by takie rozmowy były ,to Pomafia dawno by je ujawniła.
~ 18-04-2016 17:51
do mich-a z 13:27: jeżeli znasz przyczyny katastrofy, to może je opublikuj. Rosjanie póki co przedłużyli śledztwo na kolejne pół roku, bo nie mogą dojść do prawdy.
~mich 18-04-2016 18:12
Do z godż 15;35 To Pan Kaczynski po wyborach z 25 pazdiernika 2015r powiedział ze jemu wrak samolotu już nie jest potrzebny !Bo doskonale wie że to nie zależało ani od rządu Pana Tuska ani nie będzie zależało od rządu Pani Szydło.. tylko od decyzji Pana Putiona .Dlatego Pan Kaczynski się tak zabezpieczyl przed zarzutami że i jemu się tez nie udało wraku samolotu sprowadzić do Polski.Takie oskarżenia były potrzebne w walce politycznej podczas kampanii wyborczej. Dla mnie jest to odrażajaca gra polityczna na tej tragicznej katastrofie w która i Ty internauto swoim kłamstwem się wpisujesz. Pan Tusk nigdy nie powiedział ze jemu wrak samolotu jest niepotrzebny!
~mich 18-04-2016 18:24
Do 17:51. Czy Ty wogole wiesz co Ty piszesz ? Rosjanie prowadzą sledztwo prokuratorskie które ma ustalić winnych katastrofy a nie jej przyczyny .Przyczyny ustalila kontrowersyjna komisja Pani Anodiny. Nie masz zielonego pojęcia co ustala komisja ds. badania katastrof lotniczych a co ustala sledztwo prokuratorskie.
~lewosławny 18-04-2016 18:39
A na tej tragedii największe zyski czerpie KLER!!! Zgarnia kasę za MSZE.Oj faryzeusze ,oj sprzedawczyki ,ten WASZ Bóg pokarze was.
~hmmmm 18-04-2016 19:42
lewosławny a skąd ty taki przewiedzący oceniający kpiący tobie tyż ktoś zginął w wypadku bo wiedze to ty masz,,,
~Nowina Pana L 18-04-2016 20:26
Pan Lasek, często bywał w Jeleniej Górze ;) Jako Turysta i nie turysta? Gdzie Pan. Lasek się zatrzymał w okolicach J.G? Pan lasek !!! Elektronika nie zawodzi?
~ 18-04-2016 23:05
do 09:07 Przyczyny katastrofy "ustalono" już tuż po rozbiciu tupolewa na bardzo drobne cząstki i od razu rozpoczęto "porządkowanie" rozrzuconych części samolotu łącznie z wybijaniem ocalałych szyb. Czy tak się bada przyczyny wypadków? Jak można z nienawiścią potępiać tych, którzy próbują wszystko wyjaśnić? Kto tu jest "przeżarty obłędem"?
~Derik 19-04-2016 7:30
Rosjanie to lud tępy. Wojacy rozbijali szyby w częściach wraku, żeby przełożyć liny i łańcuchy dla zaczepów dźwigowych. Łatwo ocenić sprawę po wybiórczym przedstawieniu migawek przez telewizję publiczną (wreszcie nazwa odzwierciedla funkcję), trochę inaczej wygląda sprawa jak się obejrzy całość materiału opublikowaną przez np: BBC. No ale lud ciemny to kupił, podobnie jak wynurzenia profesora od "ziuuuuu", dowody doktora "puszki po coca coli" i ślady substancji wybuchowych, które okazały się śladami kremu do rąk - Nivea zresztą. Z tematu konferencji zrobił się wątek smoleński - to dobitnie pokazuje, że jeszcze przez kolejne kilkadziesiąt lat naród będzie podzielony przez tą sprawę. Należy naciskać na naszych "sojuszników?" amerykanów, żeby udostępnili zapisy nasłuchów i video z DeepEye.
~pff 19-04-2016 8:10
W komisji smoleńskiej,która teraz powstała brakuje mi tylko "badaczy" ze Starożytnych Kosmitów z H2 ,zwłaszcza pana ze wzburzonym włosem. Wprowadziliby pierwiastek racjonalizmu do gremium.
~Do oo z 17.17 19-04-2016 8:23
Matole rozmowy były ale już masz CiemnyKaczogród w głowie, nawet sposób określania rozmówcy wskazuje na upośledzenie brzozowe
~oko 19-04-2016 9:32
to ten pacholek jeszcze nie w WIEZIENIU ! i to byl komplement...........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group