Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7155
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Łzy radnych w ratuszu

Piątek, 16 kwietnia 2010, 16:45
Aktualizacja: Sobota, 17 kwietnia 2010, 7:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Łzy radnych w ratuszu
Fot. TEJO
W podniosłej i smutnej atmosferze nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Jeleniej Góry radni wszystkich klubów podjęli uchwałę kondolencyjną, wyraz bólu i żałoby po katastrofie rządowego tupolewa pod Smoleńskiem, w której zginęły najważniejsze osoby w państwie. Oczy niektórych rajców były wilgotne od łez.

Atmosfera dzisiejszego posiedzenia w niczym nie przypominała sesji normalnych. Wyłączone mikrofony, płynąca z głośników muzyka Chopina, cisza, skupienie. Przed księgą kondolencyjną postawiono sztalugi z fotografiami śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego oraz Jerzego Szmajdzińskiego. Biało-czerwone flagi. Żałobne kiry.

Przed godziną 15. 30 do sali obrad zaczęli przychodzić radni, ale nie tylko. Przybyli licznie pracownicy urzędu miasta, a także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz ich goście z Niemiec, którzy przebywają w Jeleniej Górze w ramach wymiany młodzieży.

Obrady rozpoczął przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj w ceremonialnym łańcuchu z herbem Jeleniej Góry. W krótkim wstępie zwrócił wyraził głęboki żal z powodu tragicznego wypadku oraz tak niespodziewanej śmierci wielu cenionych ludzi, w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki. Szef rajców pokreślił, że w katastrofie zginęli Honorowi Obywatele Jeleniej Góry: Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, oraz Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu RP.

Prezydentowi Kaczorowskiemu tytuł nadali radni obecnej kadencji. Jerzy Szmajdziński godność Honorowego Jeleniogórzanina odebrał w roku 2002. Część radnych aktualnych także wówczas zasiadała w radzie.

Hubert Papaj – po uczczeniu Pamięci Ofiar minutą ciszy – powiedział, że katastrofa to nie tylko bolesne doświadczenie kruchości życia i nieuchronności przemijania. Wymowa ostatnich wydarzeń – zdaniem szefa rady – powinna stanowić mobilizację do lepszego działania. Przewodniczący podkreślił, że nie należy skupiać swojej uwagi na sprawach małej wagi, bo szkoda czasu, który – wbrew pozorom – ma swój kres.

Po hymnie państwowym radni przyjęli odczytaną przez Huberta Papaja uchwałę kondolencyjną, której rada miasta wraz z prezydentem wyraża głębokie współczucie rodzinom Ofiar wypadku. Później zebrani ustawili się w kolejce, aby złożyć podpisy w księdze kondolencyjnej. W oczach wielu radnych zobaczyliśmy łzy. Trudno było powstrzymać emocje. Kondolencje na piśmie złożyli także prezydent Marek Obrębalski i jego zastępcy: Jerzy Lenard oraz Miłosz Sajnog. Zabrakło radnych Zbigniewa Ładzińskiego i Cezarego Wiklika Wpisów dokonali także obecni na sali obrad urzędnicy i uczniowie.

Archiwlany już zapis filmowy z uroczystych sesji, podczas których nadano tytuły Honorowych Obywateli Jeleniej Góry Jerzemu Szmajdzińskiemu oraz Ryszardowi Kaczorowskiemu można obejrzeć na stronach Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Autorem dokumentów jest Zbigniew Dygdałowicz z pracowni Dokumentacji Filmowej i Audiowizualnej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group