Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8230
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: LWT 2011. Na układy nie ma rady. Choreograficzne

Wtorek, 12 lipca 2011, 13:47
Aktualizacja: 16:11
Autor: Organizator LWT
JELENIA GÓRA: LWT 2011. Na układy nie ma rady. Choreograficzne
Fot. Organizatorzy
Strukturą miasta rządzą różne układy, które – w języku sztuki – przekładają się na sekwencje ruchu. Te nadadzą rytmu pulsowi miasta zbudowanego na scenie Teatru im. Norwida podczas trwającej tam czwartej edycji warsztatów „Lato w Teatrze”.

Spektakl „Medioracja”, którego przygotowanie wkracza w coraz to kolejne fazy przed weekendowymi (16 i 17 lipca) pokazami, zawiera w sumie kilka takich właśnie układów choreograficznych, które ułożyła solistka baletu Opery Wrocławskiej Anna Szopa. Jedne – bardzo widowiskowe, inne – o większej sile ekspresji, ale wszystkie wymagające od adeptów sceny zgrania, dużej dyscypliny i perfekcji ruchu. Wystarczy bowiem, że jeden z tych elementów zawiedzie, a mocno zostanie zachwiana cała koncepcja widowiska.

Dziś uczestnicy LWT oswajali się ze scenografią – zbudowanym wczoraj miastem. Zresztą – elementem sztuki jest wznoszenie tego futurystycznego ośrodka z kartonowych pudeł na samym początku „Medioracji”. Wszystko w rytm muzyki, dzięki czemu scena staje się tętniącym życiem „placem budowy”. To właśnie miasto będzie tłem poszczególnych sekwencji opartych na motywach wierszy Tuwima i hasłach jego epoki.

A że w mieście „wszystko zdarzyć się może”, widzowie będą świadkami zarówno nocnych „scen romantycznych”, jak i realistycznej „walki na noże”. W to także wpleciony zostanie wątek subkulturowy i filozoficzny, przemycony dzięki manifestom czasów dadaizmu, futuryzmu i surrealizmu.

Adepci sceny, którzy pracują podczas LWT, będą musieli sami zadbać o kostiumy, których wzór dziś przekazał im Tadeusz Wnuk, koordynator „Lata w Teatrze”. Muszą być wielobarwne i dostosowane klimatem do wymowy sztuki: uwzględniać elementy zarówno epoki, jak i własnej fantazji tych, którzy będą je nosić. Część kostiumów, głównie czapki, powstają w pracowni teatralnej.

Dziś młodzież rozmawiała także o happeningu promującym „Mediorację”. Będzie on miał miejsce w nadchodzący czwartek w godzinach popołudniowych na ulicach Jeleniej Góry i placu Ratuszowym. A do pokazów sztuki czasu coraz mniej: pokazy premierowe – przypomnijmy – 16 i 17 lipca o godz. 18 na dużej scenie Teatru im. Norwida. Wstęp wolny!

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group