Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2180
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 listopada 2019, 11:09
Aktualizacja: Piątek, 15 listopada 2019, 14:24
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich wraz z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze zorganizowały spotkanie patriotyczne, podczas którego uczcili Święto Niepodległości.

Chętnych zaproszono do muzeum, gdzie przygotowano stosowną oprawę. Prezes Towarzystwa Stanisław Kańczukowski po przywitaniu wszystkich gości oddał głos Feliksowi Podoleckiemu, który wygłosił prelekcję pt. „Poczta Polska we Lwowie”.

Pan Feliks posiada niezwykle bogaty zbiór eksponatów związanych z pocztą, zarówno tych przedwojennych, jak i obecnych. Dzięki jego pasji możemy poznać historię tworzenia urzędów pocztowych na naszej ziemi.

Tym jednak razem pan Feliks wybrał kilkadziesiąt eksponatów dotyczących urzędów pocztowych, działających w przedwojennym Lwowie, a więc w czasie kiedy jeszcze to niezwykłe miasto należało do Rzeczypospolitej. Przedstawił kartki pocztowe, listy i omówił widoczne na nich stemple i różnego rodzaju naklejki.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej, wystarczy sięgnąć po książkę Feliksa Podoleckiego „Lwowska Dyrekcja Poczt i Telegrafów – placówki pocztowe czynne w latach 1918-1939”.

Kolejne ciekawostki związane z historią naszego regionu przekazał gospodarz Stanisław Firszt.

Bardzo oczekiwaną częścią spotkania był występ zespołu „Sybiraczki i Kresowianie”. Zaśpiewali oni wiele popularnych piosenek związanych z naszymi kresami, a także pieśni patriotycznych. Atmosfera stała się tak przyjemna, że nie było na sali nikogo, kto nie włączyłby się do wspólnych śpiewów.

Twoja reakcja na artykuł?

11
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group