Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6366
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lustrzanka za „Świetliste morze”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 8 stycznia 2010, 19:30
Aktualizacja: Sobota, 9 stycznia 2010, 8:22
Autor: TEJO
Fot. Archiwum Organizatora
– Wszedłem niemal na nawis śnieżny nad Kotłem Łomniczki, aby postawić statyw i sfotografować światła Karpacza prześwitujące zza chmur – mówi Piotr Trachta. Warto było, bo zdjęcie pana Piotra wygrało kolejną edycję konkursu fotograficznego „Iluminacje”.

Wernisaż wystawy w ascetycznych wnętrzach parteru Pałacu Schaffgotschów był dziś pierwszym akcentem wydarzeń II Karkonoskiego Festiwalu Światła. – Choć konkurs ogłosiliśmy później niż zwykle, wpłynęło ponad 340 prac z całego kraju, a także zagranicy – mówił Robert Futerhendler, organizator KFŚ.

Fotograficy przysłali ujmujące prace, w znacznej większości na temat, który tyczył iluminowania, czyli oświetlenia przedmiotów światłem sztucznym. Wiele fotografii ujęło jury, ale kłopotów ze wskazaniem tej najlepszej nie było żadnych. Wygrał obraz Piotra Trachty: „Świetliste morze”. Autor nie tylko zrobił niezapomniane zdjęcie, lecz także wiele przy jego wykonaniu ryzykował. Wszedł aż nad Kocioł Łomniczki, ostrożnie postawił na nawisie śnieżnym statyw, i wcisnął spust migawki. Wyszedł bajeczny widok świecącego Karpacza schowanego na chmurami. W nagrodę laureat dostał lustrzankę cyfrową.

Drugie miejsce zdobyło czarno-białe zdjęcie zatytułowane „Randka” przedstawiającą parę siedząca na ławce o wieczornej porze na warszawskim Rynku Starego Miasta. Autor, Roman Lipiński, nie dotarł na wernisaż, bo pochodzi spod Warszawy. Trzecie miejsce przypadło naszemu redakcyjnemu koledze Ryszardowi Literackiemu, który zabłysnął zdjęciem roztańczonego zespołu z MDK „Muflon” zrobionym pod światło. Przypomnijmy, że nasz fotoreporter w ostatniej edycji konkursu Iluminacje zdobył także trzecią nagrodę.

Dyplomy i nagrody wręczał Janusz Pytel, artysta fotografik z jury, który pochwalił uczestników za wysoki poziom nadesłanych prac. Podkreślił także, że jurorzy oceniali zdjęcia nie znając ich autorów. Jurorzy wyróżnili zdjęcia Agnieszki Bondaruk, Anny Borsuk-Krasuckiej, Tomasza Matusiaka, Łukasza Nowaka, Mariusza Ryża, Pawła Sokołowskiego oraz Wojciecha Wandzla.

Komisarzem wystawy był Kamil Łakomy. Wystawę pokonkursową można oglądać na parterze holu Pałacu Schaffgotschów, siedziby ZOD Politechniki Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~mcg 8-01-2010 21:10
Małe sprostowanie dotyczące informacji na temat zajętej lokaty przez pana Literackiego w ubiegłorocznym konkursie..otóż drugie miejsce zająłem Ja, a Panu Literackiemu coś się pomyliło, ponieważ zajął on trzecie miejsce.. pozdrawiam
*piipi* 8-01-2010 21:30
..i moje *Gratulacje dla Naszego Rylita ! ~Szkoda,że zabrakło czasu na *fajne fotografowanie Wojciechowi Zawadzkiemu .. w pracach tego Artysty odnalazłam ciszę,która gasi pragnienie tęsknoty !
~ja 9-01-2010 1:12
Gratulację dla wszystkich - świetne zdjęcia :) Mam tylko zastrzeżenie co do tytułu powyższego artykułu - mógłby być nie co bardziej "lotny" niż "lustrzanka za (...)", zwłaszcza ,że nie współgra z takimi specyficznymi i klimatycznymi fotografiami.
~kris30 9-01-2010 18:45
~kamilo 9-01-2010 18:52
moim zdaniem bylo wiecej o wiele fajniejszych i ladniejszych zdjec od tych co wygraly,np zdjecie pt randka,gdzie tam jest swatlo i jaki to ma zwiazek z karkonoskim festiwalem, skoro karkonoski festiwal to zdjecia powinny byc z naszego regionu,a nie z warszawy czy torunia a zdjecie pana Literackiego taniec to tez nie rozumiem czemu wygralo,w regulaminie dosc jasno kategorie byly okreslone o zadnym tancu nie czytalem.
~mcg 9-01-2010 21:10
Rowniez mam podobne zdanie jak uzytkownik kamilo..myslalem ze bardziej bedzie brana pod uwage kreatywnosc. Wiele zdjec bylo ladnych, np fotografie rzezb ale...ale tam nie ma praktycznie zadnego wkladu fotografa. Ot podszedl i strzelil zdjecie..wyglada ladnie, bo ladna rzezba zostala ladnie podswietlona przez organizatorow, i to cala zasluga..a fotograf stanie pod bylejakim katem, zrobi zdjecie i praktycznie ZERO wkladu..
dolnoślązak 9-01-2010 21:46
Regionalnym artystom fotografikom polecam ustawienie statywu na Skalniku /Rudawski Park Krajobrazowy/ i skierowanie obiektywu na Śnieżkę /Karkonoski Park Narodowy/ o różych porach roku, dnia i nocy. Doświadczycie czegoś więcej aniżeli Stęczyński w swoich poezjach. A wystawa zyska na wartości. Poczujecie się jak ubiegłowieczny Wichmann.
~moniek 10-01-2010 14:20
Moje gratulacje Tato , życzę więcej sukcesów, :))))
~ciastek 11-01-2010 0:38
..... gratulacje dla nagrodzonych autorow i jury,..... piekne zdjecia, ..... malkontentom proponuje wystartowanie za rok, .... "gdzie tam jest swatlo i jaki to ma zwiazek z karkonoskim festiwalem" .... pozostawiam bez komentarza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group