Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 4130
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lupa, Zadara i “Chopin bez fortepianu” na JST

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 października 2015, 8:09
Aktualizacja: Wtorek, 6 października 2015, 16:56
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
W niedzielny wieczór (04.10) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida, dziewiątego dnia jubileuszowej XLV edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, wystawiono spektakl “Chopin bez fortepianu” Barbary Wysockiej i Michała Zadary w reżyserii Michała Zadary w wykonaniu Teatru Centrala z Warszawy i Agencji Artystycznej GAP. Wcześniej widzowie mieli okazję spotkać się z Krystianem Lupą, obejrzeć występ klauna Rufi Rafi i poznać teksty zwycięzców Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej.

Organizatorzy, w ramach Festiwalu 45. JST, nie zapomnieli także o najmłodszych widzach. Z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno wśród dzieci, jak i nieco starszej publiczności, spotkał się klaun Rufi Rafi, który w foyer Teatru im. Norwida przez blisko godzinę poprowadził interaktywny spektakl nie tylko dla dzieci “Historie domowe”. Nieco później w Restauracji Teatralnej aktorzy Teatru im. Norwida czytali teksty Marty Fortowskiej i Rogera Piaskowskiego - zwycięzców Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej - w reżyserii Szymona Waćkowskiego.

- Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze był dla mnie - debiutującego reżysera laboratorium własnego stylu. Tu eksperymentowałem z wcieleniem w życie teorii Junga, z grupką aktorów pracowałem nad nową techniką aktorską i tu budowałem początki. W Jeleniej Górze zaczął się krystalizować krąg tematów i motywów, do których w kolejnych latach powracałem – mówił z ekranu telebimu podczas wczorajszego spotkania Krystian Lupa (z przyczyn zdrowotnych nie mógł być osobiście). Artysta opowiadał także o istocie swojej sztuki, o sukcesach jeleniogórskiego teatru w Paryżu z “Pragmatystami” Witkiewicza (1981) oraz swoich osobistych doświadczeniach. Wśród obecnych w sali konferencyjnej teatru pojawiła się Alina Obidniak, wieloletnia dyrektorka Teatru im. Norwida, bez której jeleniogórskiego epizodu Krystiana Lupy nie byłoby.

Przypomnieć należy, że realizowane w Jeleniej Górze autorskie spektakle Krystiana Lupy: “Przezroczysty pokój” (1979) i “Kolacja” (1980) - były rodzajem manifestu artystycznego reżysera. Inne jeleniogórskie realizacje Lupy to: “Życie człowieka” Leonida Andrejewa (1977), “Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka” Witkiewicza (1978), “Matka” Stanisława Przybyszewskiego (1979), wspomniani “Pragmatyści” Witkiewicza (1981), “Pieszo” Sławomira Mrożka (1982), “Ślub” Witolda Gombrowicza (1984) oraz “Maciej Korbowa i Bellatrix” Witkiewicza (1986), gdzie krytycy docenili jego umiejętności warsztatowe: wydobycia najsubtelniejszych motywacji postaci, precyzję wkomponowaniu scen, świadomą grę momentami milczenia, użycie sekwencji powtórzeń czy spowalniania tempa scenicznej akcji.

Wieczorem na dużej scenie Teatru im. Norwida został owacyjnie przyjęty przez jeleniogórzan monodram “Chopin bez fortepianu”, który zrealizował warszawski Teatr Centrala i Agencja Artystyczna GAP pod wodzą prof. Jerzego Hausnera. Autorami scenariusza napisanego z dużą dozą poczucia humoru są: reżyser Michał Zadara oraz aktorka Barbara Wysocka.

Co prawda w spektaklu pojawiają się dwa koncerty fortepianowe e-moll i f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, lecz partię fortepianu zastępuje…aktorka Barbara Wysocka. Jej monolog jest niezwykle interesującym głosem w dyskusji o autonomii i swobodzie sztuki.

“Chopin bez fortepianu” łączy strukturę koncertu i widowiska teatralnego. Stawia gorzkie pytanie o możliwą wolność i o prawdę bycia twórcą w Polsce. Barbara Wysocka komentuje, mówi raz szybko, kiedy indziej wolno, przechadza się po scenie, to znów siada na krześle i staje na fortepianie, opisuje zmiany tonacji, poszczególne tematy muzyczne, wartości nut, słowem - przekłada to, co widz słyszy na język muzykologiczny. Jej performatywny wykład jest fachowy, emocjonalny i gęsty.

Spektakl uhonorowany został Nagrodą dla Osobowości Artystycznych 53. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Grand Prix 49. Przeglądu Teatrów Małych Form “Kontrapunkt” i Grand Prix 13. Festiwalu Prapremier 2014 w Bydgoszczy. Teraz “Chopin bez fortepianu” rusza w tournée po Stanach Zjednoczonych (w sumie 10 pokazów) i grany będzie w Filadelfii i Bostonie, z towarzyszeniem tamtejszych orkiestr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 5-10-2015 10:35
było super!!!!!!!
~ 5-10-2015 19:07
spektakl o Chopinie bardzo mnie wynudził.
~ 6-10-2015 20:52
taki był raczej dla muzycznie zaawansowanych, ale bardzo ciekawy :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group