Jelenia Góra: Luksemburczyk zwycięzcą 62. Tour de Pologne

Niedziela, 18 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lutego 2006, 12:10
Autor: Jelonka.com
Luksemburczyk Kim Kirchen reprezentant ekipy Fassa Bortolo wygrał 62. Tour de Pologne.

W klasyfikacji generalnej wyprzedził on o 5 sekund Holendra Pietera Weeninga oraz o 11 sekund kolejnego kolarza holenderskiego Thomasa Dekkera.

Wyczerpującą "czasówkę" z Jeleniej Góry do Karpacza, czyli ostatni etap wyścigu wygrał właśnie Dekker. Pokonał 19-kilometrową trasę w 30 min. i 54 sek. Kim Kirchę tym razem zajął dopiero szóstą pozycję, co jednak zapewniło mu zwycięstwo.

Kirchen został liderem TdP po VII etapie, podczas którego wyprzedził lidera klasyfikacji Pro Tour – Włocha Danilo Di Lukę i Szweda Thomasa Lovkvista.
- Jest to młody, utalentowany zawodnik, który jest znany nie tylko w Polsce. Wygrywał on wiele innych wyścigów. (…) Myślę, że wygrał bardzo zasłużenie - powiedział Czesław Lang, dyrektor „Tour de Pologne”.

Najlepszy z Polaków – Marek Rutkiewicz w jeździe indywidualnej na czas zajął dopiero 10. pozycję. Pozwoliło mu to jednak awansować na 8. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Klasyfikację górską Tour de Pologne wygrał Bartosz Huzarski.