Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 7293
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ludzie pióra i nie tylko. Na lokalnym skrawku nieba

Czwartek, 13 października 2011, 8:02
Aktualizacja: 8:09
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ludzie pióra i nie tylko. Na lokalnym skrawku nieba
Fot. RED
– Tą pozycją chciałam wypromować środowisko literackie Jeleniej Góry – mówi o swojej najnowszej książce Wiesława Siemiaszko–Zielińska, która wczoraj w Książnicy Karkonoskiej przedstawiła wydany w tym roku tomik „Odnalezieni na skrawku nieba”.

– Kogo pani odnalazła na tym skrawku nieba? – zapytała autorkę Alicja Raczek, p. o. dyrektorka Książnicy Karkonoskiej, która przedstawiła zebranym członkom i przyjaciołom Jeleniogórskiego Klubu Literackiego postać Wiesławy Siemiaszko-Zielińskiej. To absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autorka kilku tomików poetyckich, zbioru opowiadań, mająca na koncie publikacje w branżowej prasie i innych mediach, antologiach i almanachach.

– Ta pozycja jest pierwszą tego typu w mojej twórczości – powiedziała Wiesława Siemiaszko-Zielińska. Książka składa się z trzech rozdziałów, a w nich: szereg wywiadów z osobami związanymi z jeleniogórskim środowiskiem literackim, ale nie tylko. Są też rozmowy z postaciami szerzej znanymi, choćby pisarką Olgą Tokarczuk, czy też Januszem Styczniem. Ten na łamach „Odnalezionych…” wspomina legendarnego poetę buntownika Rafała Wojaczka, z którym się przyjaźnił. Autorka zamieściła także kilka własnych recenzji publikowanych w prasie krajowej i zagranicznej.

Na spotkanie promujące książkę dotarła część bohaterów pozycji, z którymi autorka przeprowadzała w latach 90. XX wieku wywiady na antenie lokalnej Telewizji AVAL. Ludzi tych – rozmaitych profesji – połączyła pasja pióra i sztuki słowa. W „Odnalezionych na skrawku nieba” znalazł się zapis tamtych rozmów. W Książnicy Karkonoskiej „wywołani” przez Wiesławę Siemiaszko-Zielińską twórcy nie tylko czytali swoje odpowiedzi sprzed lat, lecz także ustosunkowywali się do nich z perspektywy minionego czasu.

Wśród „przepytywanych” znaleźli się: Elżbieta Śnieżkowska-Bielak, Irena Hryncewicz, Ewa Pelzer, Halina Cychol, Jan Hanc Jan Owczarek oraz Lesław Wolak, którzy byli obecni wczoraj w Książnicy Karkonoskiej. Autorka przeprowadziła także wywiad z Krystyną Sussabowską, Marią Suchecką i Januszem Motylskim, związanym z Karpaczem artystą malarzem, który wzbogacił „Odnalezionych…” o barwne ilustracje. Każda rozmowa poprzedzona jest krótkim biogramem bohatera oraz jego życiową dewizą.
– Niektórych postaci, z którymi rozmawiałam, już nie ma wśród nas – zaznaczyła Wiesława Siemiaszko-Zielińska mówiąc o Alicji Bakierowskiej i Mieczysławie Janus.

Muzyczne przerywniki w postaci piosenek własnego autorstwa zapewnił przygrywający sobie na gitarze śpiewający poeta Ryszard Stańko.
– Ta książka to, między innymi, promocja niewielkiego, ale aktywnego środowiska literackiego Jeleniej Góry – podsumowała autorka. To także swego rodzaju zapis „archiwalny”, który i odpowiadającym, i czytelnikom może dostarczyć odpowiedzi, jak przez minione prawie 20 lat zmieniała się świadomość twórcza bohaterów tego sympatycznego wydawnictwa. Książka, której wydawcą jest Jeleniogórski Klub Literacki, ukazała się nakładem AD REM przy pomocy finansowej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group