Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2463
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Listopadowe święto – obchodźmy je inaczej

Środa, 9 listopada 2011, 14:06
Aktualizacja: 14:07
Autor: artykuł sponsorowany
Święto Niepodległości przypada w Polsce na okres relatywnie gorszej pogody i z reguły ludzie mniej chętnie uczestniczą w spotkaniach i manifestacji. I choć nominalnie jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych to emocje z nim związane są z reguły przygaszone.

- Chcielibyśmy dowieść, że można Święto Niepodległości odmienić – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – To nie tylko chodzi o frekwencję, choć ważne jest, by ideę święta przybliżyć możliwie dużej grupie ludzi. Bardziej nam chodzi o sposób uczczenia tego dnia, o podniosłą, ale bardziej radosną atmosferę, niż zazwyczaj mu towarzyszy.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości , organizowane pod hasłem „Jelenia Góra kocha Polskę” zaczynają się „Manifą Patriotyczną” na Placu Ratuszowym o godz. 11.11, z udziałem orkiestry Dętej przy Filharmonii Dolnośląskiej, ale zaraz potem (ok. godz. 11.40) nastąpi przemarsza na plac przed Kościołem Łaski (garnizonowy), gdzie o godz. 12.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości, a o godz. 13.00 – odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. W przemarszu brać będzie udział młodzież szkolna w sporych grupach, która na Rynku otrzyma czerwone i białe baloniki, kotyliony w takich kolorach i chorągiewki. Organizatorzy zapraszają wszystkich Mieszkańców, prosząc jednocześnie, by elementem ubioru Gości uroczystości były biało-czerwone akcenty.

Ale sam dzień 11 listopada jest tylko cząstką programu obchodów tego święta.

Obchody już się zaczęły we wtorek – II Przeglądem Twórczości Patriotycznej w Sali widowiskowej przy ul. Cieplickiej 172.

W środę, 9 listopada – wieczornica patriotyczna – „Feliks Konarski – wiersze sercem pisane” w Książnicy Karkonoskiej o godz. 17.00.
W czwartek, 10.11 – konferencja naukowa „Harcerstwo szkołą patriotyzmu”, zorganizowaną pod patronatem Biskupa Legnickiego i Prezydenta Jeleniej Góry z okazji 100-lecia Harcerstwa i 93 rocznicy odzyskania niepodległości. Konferencja, organizowana przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, rozpoczyna się krótko przed południem (11.30) i trwa do popołudnia (14.30) w auli I LO przy ul. Kochanowskiego. Prelegentami będą księża i osoby świeckie.

Poza piątkowymi oficjalnymi uroczystościami w tym samym dniu (11. listopada) odbędzie się kilka innych spotkań i przedsięwzięć, m.in.: „Ogniska patriotyzmu” – śpiewanie pieśni przy żywym ogniu, na terenie d. Kolegium Jezuickiego przy ul. M. Kopernika (początek – godz.18.00)

Jubileuszowy koncert w 70-rocznicę śmierci Ignacego Paderewskiego odbędzie się także w piątek (11.11) w Filharmonii Dolnośląskiej. W programie, który rozpoczyna się o godz. 19 prezentowane będą utwory wielkiego, polskiego kompozytora i polityka.

Poza przedsięwzięciami kulturalnymi nie zabraknie sportowych – otwarty Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości organizuje Osiedlowy Dom Kultury. Początek zapisów – godz. 9.00, o godz. 10.00 – otwarcie turnieju. W kilku kateroriach wiekowych – dzieci, młodzież seniorzy – zmierzą się wszyscy zainteresowani szachiści jeleniogórscy.

A 13 listopada (niedziela) odbędą się dwie imprezy – IV Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej (godz. 10.00 – początek przesłuchań konkursowych, godz. 16.00 – koncert zespołu „Dzień Dobry” (piosenka poetycka, z bogatymi instrumentarium), o godz. 17.30 – ogłoszenie wyników, koncert laureatów. Miejscem Festiwalu jest sala koncertowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30), a organizatorem – Chorągiew Dolnośląska ZHP, Hufiec ZHP w Jeleniej Górze, mecenat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta.

XIII Bieg Niepodległości na osiedlu „Orle” odbędzie się także w niedzielę na dystansie 10 km (dla dzieci – dystanse odpowiednio krótsze, zależnie od kategorii). Zapisy do Biegu – od godz. 8.30.

Szczególną niespodzianką w dniu 11 listopada br. jest poświęcenie obrazu Św. Marcina, odzyskanego przez księdza J. Frąca, proboszcza z Sobieszowa. Obraz zaginął u schyłku wojny i został wywieziony do Niemiec. Niedawno ujawniono, że przechowywany jest w Monachium. Staraniem gospodarza parafii został zwrócony do prawowitego właściciela i w Dniu Niepodległości zawiśnie znowu we wnętrzu kościoła. Uroczysta msza – o godz. 12.00

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group