Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 7020
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Licealiści z senatorem w obronie więźniów sumienia

Sobota, 13 grudnia 2014, 9:35
Aktualizacja: Niedziela, 14 grudnia 2014, 8:49
Autor: Mea
Jelenia Góra: Licealiści z senatorem w obronie więźniów sumienia
Fot. Mea
– Józef Pinior był działaczem „Solidarności” i więźniem sumienia, dlatego został zaproszony na Lekcję z Mistrzem, podczas której uczniowie pisali listy w ramach akcji Amnesty International – mówiła Iwona Kumek dyrektor II LO im. C.K. Norwida w Cieplicach. Spotkanie odbyło się wczoraj (12.12) w liceum.

Senator Józef Pinior przybył na spotkanie wraz żoną Aliną, która również była działaczką opozycji oraz Michałem Guzem, dyrektorem biura senatora. Spotkanie rozpoczęła Iwona Kumek.
- Józef Pinior jest żywym dowodem na to, że listy w sprawie więźniów sumienia dają wolność – podkreślała Iwona Kumek.

- Wiele osób zastanawia się, czy taka akcja komuś pomaga. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak. 30 lat temu trafiłem do więzienia za działalność w „Solidarności”. Strażnicy więzienni słysząc w radiu, że ktoś mnie broni za granicą lepiej mnie traktowali – tłumaczył Józef Pinior.

- Gdy byłem europosłem, wraz z innymi parlamentarzystami, podejmowaliśmy starania o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. Jedna ze spraw dotyczyła studentów w Iranie, którzy nie zostali przyjęci na uniwersytet w Teheranie, bo byli związani z działalnością opozycyjną. Stanęliśmy w ich obronie i udało się, mogli kontynuować naukę – powiedział Józef Pinior.

Uczniowie pytali senatora m.in. o sprawę amerykańskich więzień w Polsce, w których byli torturowani więźniowie, a także o to, czy osoby odpowiedzialne za ich utworzenie powinny zostać ukarane.

- To sąd zadecyduje o tym, w jaki sposób osoby, które zezwoliły na utworzenie w Polsce więzień poza wymiarem sprawiedliwości powinny zostać ukarane. Ja uważam, że te osoby muszą pożegnać się z polityką, bo naruszyły w podstawowy sposób polską Konstytucję – twierdził senator.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Koła Amnesty International. – Napisałam kilka listów w obronie Ukraińca, który jest obecnie więziony w Rosji za udział w protestach na Krymie. Został oskarżony o terroryzm. Uważam, że im więcej listów zostanie wysłanych w sprawie jednej osoby, tym większa jest szansa na uwolnienie tego więźnia – powiedziała Hanna Wołoszyn z klasy 1 a.

- Najbardziej wstrząsnęła mną historia kobiet i dziewczynek z Afryki, które nie mają prawidłowej opieki medycznej i umierają podczas porodów. Władze nic nie robią, by mieszkańcy otrzymali opiekę medyczną. W XXI w. taka sytuacja jest niedopuszczalna – podkreślała Martyna Górska, również z klasy 1 a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group