Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3173
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Licealiści z senatorem w obronie więźniów sumienia

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 13 grudnia 2014, 9:35
Aktualizacja: Niedziela, 14 grudnia 2014, 8:49
Autor: Mea
Fot. Mea
– Józef Pinior był działaczem „Solidarności” i więźniem sumienia, dlatego został zaproszony na Lekcję z Mistrzem, podczas której uczniowie pisali listy w ramach akcji Amnesty International – mówiła Iwona Kumek dyrektor II LO im. C.K. Norwida w Cieplicach. Spotkanie odbyło się wczoraj (12.12) w liceum.

Senator Józef Pinior przybył na spotkanie wraz żoną Aliną, która również była działaczką opozycji oraz Michałem Guzem, dyrektorem biura senatora. Spotkanie rozpoczęła Iwona Kumek.
- Józef Pinior jest żywym dowodem na to, że listy w sprawie więźniów sumienia dają wolność – podkreślała Iwona Kumek.

- Wiele osób zastanawia się, czy taka akcja komuś pomaga. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak. 30 lat temu trafiłem do więzienia za działalność w „Solidarności”. Strażnicy więzienni słysząc w radiu, że ktoś mnie broni za granicą lepiej mnie traktowali – tłumaczył Józef Pinior.

- Gdy byłem europosłem, wraz z innymi parlamentarzystami, podejmowaliśmy starania o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. Jedna ze spraw dotyczyła studentów w Iranie, którzy nie zostali przyjęci na uniwersytet w Teheranie, bo byli związani z działalnością opozycyjną. Stanęliśmy w ich obronie i udało się, mogli kontynuować naukę – powiedział Józef Pinior.

Uczniowie pytali senatora m.in. o sprawę amerykańskich więzień w Polsce, w których byli torturowani więźniowie, a także o to, czy osoby odpowiedzialne za ich utworzenie powinny zostać ukarane.

- To sąd zadecyduje o tym, w jaki sposób osoby, które zezwoliły na utworzenie w Polsce więzień poza wymiarem sprawiedliwości powinny zostać ukarane. Ja uważam, że te osoby muszą pożegnać się z polityką, bo naruszyły w podstawowy sposób polską Konstytucję – twierdził senator.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Koła Amnesty International. – Napisałam kilka listów w obronie Ukraińca, który jest obecnie więziony w Rosji za udział w protestach na Krymie. Został oskarżony o terroryzm. Uważam, że im więcej listów zostanie wysłanych w sprawie jednej osoby, tym większa jest szansa na uwolnienie tego więźnia – powiedziała Hanna Wołoszyn z klasy 1 a.

- Najbardziej wstrząsnęła mną historia kobiet i dziewczynek z Afryki, które nie mają prawidłowej opieki medycznej i umierają podczas porodów. Władze nic nie robią, by mieszkańcy otrzymali opiekę medyczną. W XXI w. taka sytuacja jest niedopuszczalna – podkreślała Martyna Górska, również z klasy 1 a.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~a dziś? 13-12-2014 11:04
http://3obieg.pl/za-co
~カウボーイビバップ 13-12-2014 11:40
- Najbardziej wstrząsnęła mną historia kobiet i dziewczynek z Afryki, które nie mają prawidłowej opieki medycznej i umierają podczas porodów No to Polska jest w Afryce...
~ 13-12-2014 12:31
a do naszego rządu byśmy nie byli więźniami firm i banków i kolbrzymich kredytów na mieszkanie w ogóle z jakiej racji można było dopóścić do takiego wzrostu cen mieszkań w okolicach 2005/6 roku że mieszkanie kosztujące 40tys zł nage kosztowało 150tys zł ????????
~buuu 13-12-2014 13:45
Niech Pinio lepiej powie gdzie to śląskie Davos co obiecywał.
oskarl 13-12-2014 14:12
Istnieją Zbiory Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Prokuratorów, Statut Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Międzynarodowa Karta Praw Człowieka (w tym Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności), Konstytucja RP – zapewniające o uczciwości, godności, honorze, poczuciu obowiązku oraz przestrzeganiu dobrych obyczajów, o niewykorzystywaniu statutu i nadużywaniu immunitetu, o dbaniu o autorytet, o przestrzeganiu zasad etycznych, o bezstronności, o usunięciach naruszeń i zadośćuczynieniu, o wymaganiach od innych funkcjonariuszy i nadzorze, o obiektywizmie i uczciwości. Bezpieka publicznie używa mo...lnego języka a w ukryciu przystawia ludziom pistolet do głowy.
~Iwo 13-12-2014 14:31
Piękny życiorys to jedno, ale czy wyjaśnił dlaczego teraz trzyma z POstkomunistami ???
~ 13-12-2014 18:45
Wszyscy działacze zrobili dobrze ale sobie w latach powojennych zwykli ludzie pracowali na chleb i odbudowę kraju, partyjniacy mieli lepiej ale dzisiaj partyjniacy mają bardzo dobrze. Znają się na wszystkim , pracują na wszystkich stanowiskach gdzie ich partia wyznaczy, spółki, banki, rady nadzorcze a najlepiej im wychodzi robienie kasy, przeciętni zjadacze chleba są biedni i nie stać ich na nic. Pan Pinior senator, poseł cały czas na topie od lat 90 niech wytłumaczy to 3/4 ubogiej społeczności, legendy, mity, bajki to nie wszystko. Społeczeństwo myśli !!!
~ 14-12-2014 12:33
wstydu nie mają Polska krwawi, Polak bieduje a oni jakimiś odległymi krajami się zajmują i głowa w chmurach chyba im za dobrze na garnuszku rodziców i w d.... się przewraca
~kola 14-12-2014 14:02
A u nas? Od czasów sławetnej transformacji przeprowadzonej przez Piniora i jemu podobnych - rocznie tysiące samobójstw z przyczyn bytowych, setki zamarzniętych bezdomnych każdej zimy, prawie cała młodzież parobkami całego świata, większość narodu wdeptana w bagno bez szans na lepsze jutro, już dziedziczna bieda, kult śmietnika i żebraka. To są koszty jakie musi ponosić reszta narodu za skok na kasę styropianowych bohaterów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group