Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2694
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lekcje sztuki: Kulturę tworzą mieszkańcy

Piątek, 23 sierpnia 2019, 14:44
Aktualizacja: Sobota, 24 sierpnia 2019, 12:49
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Lekcje sztuki: Kulturę tworzą mieszkańcy
Fot. Przemek Kaczałko
Przedostatnie spotkanie z serii Lekcji Sztuki w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze poprowadziła Joanna Stembalska. Przedstawicielka Biura Wystaw Artystycznych we Wrocławiu opowiadała o działaniach, jakie prowadzono w stolicy Dolnego Śląska – wykorzystywały one przestrzeń miejską i potencjał ludzki.
Od początku stworzenia Biennale Sztuki Zewnętrznej przyświeca nam idea, że galerią nie musi być muzeum. Miasto jest inspirujące, a sztuka jest narzędziem. Prawo do miasta to coś więcej, niż tylko mieszkanie, ale tak naprawdę to prawo do tego, by decydować jak mogłoby wyglądać. Przestrzeń nie jest dana artystom, lecz zadana - powiedziała Joanna Stembalska, która wyznała, że jest pierwszy raz w Otwartej Papierni w Jeleniej Górze i jest tym miejscem oczarowana. - Takie idee przyświecają nam od początku. To imponujące i z dużą zazdrością patrzę i kibicuję Maćkowi Pierzchale - dodała prowadząca trzecią z czterech Lekcji Sztuki.

Otwarta Papiernia działa już niemal od roku - zaczęło się od grupy teatralnej Zobacz Usłyszane, ponadto realizowano wiele prelekcji, wystaw, koncerty i warsztaty.

Otwarta Papiernia jest otwartą przestrzenią dla artystów i organizacji pozarządowych - podkreśla Maciej Pierzchała.

Joanna Stembalska – kuratorka i historyczka sztuki. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku pracuje w BWA Wrocław jako kuratorka, jako od 2013 kierowniczka galerii Studia BWA Wrocław i kuratorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw, m.in. „For Kids and Adults” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, „Być jak Sędzia Główny” w galerii Awangarda BWA Wrocław oraz wielu pokazów indywidualnych, m.in. wystawy „Czarne charaktery” Olafa Brzeskiego w CSW Łaźnia w Gdańsku, „Winning” Piotra Kmity w galerii Awangarda BWA Wrocław. Wyróżniona i nagrodzona za Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, redaktorka publikacji: m.in. „Artyści zewnętrzni” (2008), „OUT OF STH prezentuje” (2010), „Publikacja podsumowująca Biennale OUT OF STH” (2016). Członkini redakcji „Biura – organu prasowego BWA” wydawanego przez BWA Wrocław. Jej zainteresowania koncentrują się m.in. na sztuce w przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza na jej społecznym wymiarze odzwierciedlającym współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze.

W ostatni czwartek sierpnia (29.08, godz. 18:00) kolejna Lekcja Sztuki. Temat spotkania to: "Naprawdę wszyscy: o Podwórku im. Wszystkich Mieszkańców", a poprowadzi je Iza Rutkowska. Wstęp wolny!

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group