Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9035
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Lekcja patriotyzmu pod Szrenicą

Wtorek, 4 maja 2010, 9:28
Aktualizacja: 9:29
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Lekcja patriotyzmu pod Szrenicą
Fot. Karolina
Najpierw Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. Bożego Ciała, potem uroczystości i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy na Skwerze Jana Pawła II. Tak wczoraj przebiegały obchody Święta Narodowego 3 Maja w Szklarskiej Porębie. Przyszli goście i mieszkańcy, dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r., jest ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej. W tym roku przypada 219 rocznica jej uchwalenia. Władze miasta pod Szrenicą od kilku lat organizują obchody tego ważnego święta, na które zapraszają mieszkańców i przyjezdnych gości. Coraz częściej rodzice i dziadkowie przyprowadzają swoje dzieci oraz wnuczęta. Jest to dla nich prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Przed uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym p.w. Bożego Ciała wystąpił miejscowy chór „Porębianie”, pod kierownictwem Stanisława Leszczawskiego. Następnie odbyło się wprowadzenie sztandarów i modlitwa w intencji naszej ojczyzny. W tym szczególnym dniu nie zapomniano o 96 ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia. Podczas obchodów narodowego święta w całej Polsce to tragiczne wydarzenie było w tle.

Druga część wczorajszej uroczystości miała miejsce na Skwerze Jana Pawła II, gdzie obecni byli burmistrz miasta, radni rady miejskiej na czele z przewodniczącym, radni powiatu, pracownicy magistratu oraz przedstawiciele Policji, służb miejskich, nadleśnictwa, Związku Kombatantów, lokalnych stowarzyszeń, Straży Pożarnej, placówek oświatowych, kulturalnych oraz służby zdrowia. Nie zabrakło też dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów.

Do Szklarskiej Poręby przyjechali także mieszkańcy Piechowic oraz duszpasterz z Krakowa. Po wprowadzeniu sztandarów pod Pomnik Poległych Żołnierzy i wysłuchaniu hymnu, swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta pod Szrenicą. – Obchodzimy dzisiaj radosne święto, święto państwa i narodu, wspomnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja – rozpoczął Arkadiusz Wichniak. Następnie przypomniał wszystkim zebranym o poświęceniu Polaków w walce o niepodległość.

Dzisiaj żyjemy w innych czasach, często zapominając o tamtych wydarzeniach. Święto 3 maja powinno jednoczyć Polaków, także tych żyjących w lokalnych społecznościach. Patriotyzm wywodzi się z obywatelskiego społeczeństwa, które ma wspólne korzenie i historię. – Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć – przytoczył te słowa burmistrz, które wypowiedział Jan Paweł II. Z patriotycznymi melodiami w tle dało się odczuć, iż była to niezwykle podniosła uroczystość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group