• Sobota, 17 listopada 2018
  • Godz. 20:08
  • Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety
  • Czytających: 4597
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Lek na troski w ODK

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 listopada 2018, 6:16
Aktualizacja: Środa, 14 listopada 2018, 7:48
Autor: WAC
Fot. WAC
Wczoraj (5.11) w Galerii Promocje Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu odbył się wernisaż ostatniej w tym roku wystawy „Pomiędzy ziemią a niebem”. Prezentowane na niej dzieła czwórki artystów: Jerzego Borowca, Stanisława Mierzwińskiego, Pawła Drausa i Katarzyny Wojtyniak można oglądać do 31 grudnia.

Wczorajszy wernisaż zgromadził wyjątkowo liczne grono miłośników sztuki. Nie zabrakło lokalnych artystów, między innymi dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach Jana Supersona oraz członków grupy „Π – Art”. Poza możliwością obcowania ze sztuką goście imprezy wysłuchali wierszy Stanisława Mierzwińskiego oraz piosenek Katarzyny Wojtyniak.

Mimo że czwórkę twórców prezentowanych na wystawie dzieł dzieli wiele: wiek, doświadczenie życiowe, zawód oraz tematyka i technika prac, to łączy miłość do twórczości i sztuki. Sztuki pojmowanej jako formę artterapii, leku na troski i szarość dni codziennego. Sztuka nie jest dla nich źródłem zarobku, ale poszukiwania własnej drogi.

Jerzy Borowiec jest lekarzem weterynarii ze Zgorzelca. Należy do Kolonii Artystycznej „Nowy Młyn” w Szklarskiej Porębie oraz Stowarzyszenia Ars Longa z Kamiennej Góry. Autor ponad trzydziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Maluje głównie obiekty z okolic Lwówka Śląskiego, ginący pejzaż starych wsi dolnośląskich i ich zabytkowej zabudowy.

Stanisław Mierzwiński to - jak mówi o sobie - malarz amator, niezależny i samorządny. Maluje od wielu lat, pisze też wiersze. Jego twórczość cechuje ogromna dbałość o szczegóły, dobra kompozycja, światłocień, bryła malowanych przedmiotów, tło i przestrzeń. Na wystawie prezentuje głównie obrazy o tematyce marynistycznej.

Paweł Draus – absolwent Liceum Plastycznego w Cieplicach, studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Maluje, zajmuje się graffiti oraz sitodrukiem.

- Moje prace malarskie i rysunkowe zainspirowane są rzeczywistością, która mnie otacza – mówi P. Draus. - Podoba mi się tworzenie obrazów i rysunków ze światów mojej wyobraźni: dokładny lub też naiwny surrealizm. Tajemnicze, ezoteryczne lub zabawne postacie w prześmiewczych scenach. Tworzyłem je najpierw tuszem, później długopisem (nie ważne czarnym, czy niebieskim). Powstawały w dużej mierze w celach zarobkowych podczas rocznego pobytu w Barcelonie, gdzie mogłem je z powodzeniem sprzedawać.

Katarzyna Wojtyniak jest studentką III roku Wydziału Techniczno – Informatycznego na kierunku Informatyka Przemysłowa Politechniki Wrocławskiej. Maluje głównie abstrakcje oraz śpiewa.

Twoja reakcja na artykuł?

11
92%
Cieszy
1
8%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Dla bogatych dodatkowy podatek na niepełnosprawnych?

Oddanych
głosów
688
To niesprawiedliwe
42%
Tak
31%
Nie
18%
Nie mam zdania
9%
Głos ulicy
Podatek janosikowy?  48
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 16.11.2018 r.  
Miej świadomość
Koncert dla Niepodległej  1
Dialogi Jelonki
Trudny rok dla rolników 1
Aktualności
Transgraniczna gotowość służb  
Aktualności
W centrum mogą być utrudnienia w ruchu  7
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group