Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6406
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Legitymacje ubezpieczeniowe do kosza

Wtorek, 5 stycznia 2010, 14:50
Aktualizacja: 14:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Legitymacje ubezpieczeniowe do kosza
Fot. TEJO
Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie już wydawać i potwierdzać papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, które uprawniały do korzystania z opieki medycznej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. To oznacza, że nie trzeba będzie ich już co miesiąc podbijać lub martwić się o ich nieaktualność. Prawo do świadczeń potwierdzą teraz inne dokumenty.

Dotychczasowe legitymacje ubezpieczeniowe będą nam służyły przy wizycie u lekarza do chwili ich wygaśnięcia. Od pierwszego stycznia ZUS zaprzestaje ich wydawania i potwierdzania.

– ZUS odstąpił od tej formy papierowej ponieważ obowiązek przekazywania informacji i danych odnośnie osób ubezpieczonych zdrowotnie jest przekazywany do Narodowego Funduszu zdrowia w formie elektronicznej – mówi Marzenna Domasiewicz, kierownik Inspektoratu ZUS w Jeleniej Górze.

Obecnie ZUS przesyła do NFZ wszystkie niezbędne dane umożliwiające stwierdzenie czy osoba ma prawo do świadczeń zdrowotnych czy nie.
Do końca 2009 roku wydawaliśmy legitymacje ubezpieczeniowe głównie dla pracodawców, którzy zatrudniali poniżej 20 ubezpieczonych pracowników i dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zaprzestanie wydawania takich dokumentów przez ZUS nie będzie miało wpływu na dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent będzie musiał potwierdzić opłacanie składek na ubezpieczenie innymi dokumentami określonymi przez NFZ.

Pracownicy przy wizycie u lekarza będą się teraz okazywać drukiem ZUS RMUA, czyli informacją o miesięcznej kwocie składek, którą co miesiąc otrzymują od swoich pracodawców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały posiadać przy sobie druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowód opłacenia składek.

Osoby, które pobierają świadczenia przedemerytalne czy zasiłki korzystając z opieki medycznej, będą musiały posiadać decyzje wydawane przez ZUS lub dodatkowe zaświadczenia.
Nic nie zmieni się dla emerytów i rencistów, którzy podobnie jak teraz będą okazywać legitymację emeryta i rencisty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group