Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 6933
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Łagodniejszy wyrok dla strażnika więziennego

Środa, 29 lipca 2009, 14:52
Aktualizacja: 14:53
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Łagodniejszy wyrok dla strażnika więziennego
Fot. ......
Sto stawek grzywny po dziesięć złotych każda i pięć lat zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza służby więziennej – taki wyrok usłyszał wczoraj strażnik więzienny Krzysztof W., który trzy lata temu zabarykadował się w wieży wartowniczej aresztu śledczego w Jeleniej Górze i oddał kilka strzałów w ziemię. Wyrok nie jest prawomocny.

Jak mówi Andrzej Wieja, rzecznik prasowy sądu w Jeleniej Górze, wobec Krzysztofa W. sąd rejonowy zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary, a jedną z podstaw do tego było uznanie, że działał on w określonych warunkach mając ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem.

Bezsporny dla sądu był natomiast fakt, że strażnik więzienny przekroczył swoje uprawnienia oraz wyczerpał znamiona przepisu mówiącego o niezasadnym użyciu broni palnej co było zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Prokurator domagał się dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i pięciu lat zakazu wykonywania jakiegokolwiek zawodu związanego z używaniem broni, natomiast obrońca i oskarżony wnosili o uniewinnienie.

Pierwszy, uchylony w minionym roku wyrok w tej sprawie zapadł w 15 listopada 2007 roku. Wówczas strażnik był skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniu wykonania kary na dwa lata.
– Ten wyrok został uchylony i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania głównie pod kątem opinii psychiatrycznych, które budziły najwięcej wątpliwości – mówi sędzia Andrzej Wieja.

Jedna z opinii stwierdzała niepoczytalność Krzysztofa W., druga, mówiła, że w chwili popełnienia czynów strażnik był zupełnie zdrowy, dlatego pojawiły się wątpliwości, dlaczego sąd oparł się na jednej a nie na drugiej opinii. W ostatnim czasie natomiast przez biegłych z Łodzi zajmujących się typowo sprawami funkcjonariuszy służ więziennych wydana została kolejna opinia. Stwierdzili oni ograniczoną zdolność pokierowania własnym postępowaniem.

Przypomnijmy – Krzysztof W., strażnik więzienny 18 kwietnia 2006 roku wskutek wcześniejszych problemów w pracy m.in. z przełożonym, który zesłał go na służbę na wieżyczkę zabarykadował się w wieży i oddał 13 strzałów z broni palnej w ziemię. Szczęściem w miejscach oddanych strzałów nikogo nie było i nikt nie ucierpiał.

Wyrok nie jest prawomocny. Najprawdopodobniej strony odwołają się od tej decyzji sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group