Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 9009
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kupili szpital

Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2007, 12:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Kupili szpital
Fot. rylit
Czy zrujnowana była lecznica w Cieplicach przestanie straszyć?

Urząd marszałkowski sprzedał zabytkowe obiekty poszpitalne przy ulicy Jagiellońskiej w uzdrowiskowej części miasta. Udało się to po ponad sześciu latach. Tyle czasu minęło od przeprowadzki placówki do nowych obiektów szpitala wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Cieplicki szpital kupiła spółka z Wielkopolski, która sprowadza do Polski używane ciężarówki i furgonetki marki Mercedes. Za zrujnowaną nieruchomość (prawie 34 tysiące metrów kwadratowych z zabudowaniami) zapłaci do kasy urzędu ponad trzy miliony złotych.

Jeszcze nie wiadomo, czy przejęcie ogromnego placu z parkiem, na którym stoją poszpitalne obiekty, ożywi gospodarczo Cieplice. Takie było założenie przy sprzedaży tej nieruchomości. Przez lata blokowała ją „zaporowa” cena, jaką zaproponował właściciel. Pozbawiony opieki (urząd marszałkowski zamknął obiekty na cztery spusty i nie dbał o dawny szpital) obiekt niszczał, co potęgowało koszty inwestycji.
Teraz wymaga gruntownego remontu. Nie jest wykluczone, że tańsze okaże się wyburzenie części dawnego szpitala.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków należy zachować najstarszą jego część, główną bryłę, przed którą stoi figura świętej Jadwigi.

Co Cieplicom w tym miejscu przydałoby się najbardziej? Wielu myśli o poszerzeniu oferty uzdrowiskowej poprzez powstanie w miejscu szpitala kompleksu sanatoryjnego. Ale nie brak też głosów o centrum handlowym, a nawet – osiedlu mieszkaniowym.
Konkretne plany inwestor ma zdradzić za miesiąc. Wówczas oficjalnie spółka z Wielkopolski przejmie zrujnowaną nieruchomość, która na sprzedaż czekała ponad sześć lat.

<b> Odrobina historii </b>
Szpital pochodzi z roku 1865. Budynek powstał jako sanatorium wojskowe dla rannych na frontach wojny o Szlezwig prowadzonej z Danią. Później sanatorium zamieniono w szpital św. Jadwigi. Budynek rozbudowano pod koniec XIX wieku o dwa boczne skrzydła. O chorych troszczyły się siostry zakonne franciszkanki. Po 1945 roku działał jako szpital miejski i okręgowy aż do 2000 roku, kiedy oficjalnie oddano do użytku budowany przez ponad 20 lat szpital wojewódzki w Jeleniej Górze, dokąd przeniósł się personel.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
719
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group