Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7898
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/kraj: Kupiłeś używane, niesprawne auto? Możesz go reklamować

Niedziela, 14 lipca 2013, 10:27
Aktualizacja: 10:28
Autor: UOKiK
Używane towary też podlegają reklamacji, a ograniczanie konsumentom korzystania z tego prawa jest zabronione. Przekonała się o tym spółka Pekao Leasing w Warszawie. Za ograniczanie prawa do reklamacji sprzętu poleasingowego prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji nałożyła na nią karę prawie 900 tys. zł.

Pekao Leasing za pośrednictwem strony internetowej sprzedaje używane, poleasingowe towary – m.in. samochody. Po wygaśnięciu umowy leasingu lub z powodu niespłacania rat, produkty te stawały się własnością spółki.

- Wątpliwości prezes UOKiK wzbudził regulamin sprzedaży tych sprzętów umieszczony na stronie internetowej Pekao Leasing – informują przedstawiciele UOKiK. - Po przeanalizowaniu regulaminu umieszczonego na stronie internetowej prezes UOKiK stwierdziła, że znalazły się w nim postanowienia niezgodne z prawem. Na ich podstawie Pekao Leasing nie dawała konsumentom możliwości reklamowania poleasingowych towarów. Zgodnie z prawem, jeżeli kupujemy rzecz używaną, nie tracimy prawa do reklamacji z tytułu niezgodności z umową – dodają.

Gdy poleasingowy sprzęt ma wadę, konsument może żądać bezpłatnej naprawy, wymiany lub ostatecznie zwrotu wpłaconych pieniędzy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na krótsze terminy reklamacji: sprzedawca towaru używanego może skrócić czas na wniesienie roszczeń dotyczących towarów używanych do roku od momentu zakupu.

Prezes UOKiK stwierdziła, że postanowienia regulaminu Pekao Leasing wprowadzają konsumentów w błąd i nałożona na przedsiębiorcę karę niemal 900 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ spółka odwołała się do sądu.

Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie sporu z przedsiębiorcą dotyczącym np. odrzucenia reklamacji, konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
96
Tak
75%
Nie
15%
Było blisko...
10%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Chmurami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group