Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13093
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kultura otwarta na uchodźców

Czwartek, 10 marca 2022, 15:04
Aktualizacja: 15:06
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kultura otwarta na uchodźców
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (10.03) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawicielki instytucji kultury mówiły o ofercie skierowanej do uchodźców. Był też reprezentant spółki marszałkowskiej, który również mówił o propozycjach dla przybyłych z Ukrainy.

O ofercie dla przybyłych zza naszej wschodniej granicy mówiła przedstawicielka Państwowej Szkoły Muzycznej.

Chcemy zaopiekować się uczniami szkół muzycznych z Ukrainy. Muzyka może przynieść ukojenie, ale też powrót do normalności, którą znali wcześniej - powiedziała Dominiak Łukasiewicz, nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze, która zaprasza do szkoły uchodźców, którzy mieli kontakt z muzyką i chcą kontynuować naukę. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie, podobnie ma być z wypożyczeniem instrumentów muzycznych. - W naszym gronie jest Vitalina Samostrokov, która mieszka w Jeleniej Górze od 2005 roku, więc dobrze mówi po polsku i ukraińsku. Poza tym muzyka to jest międzynarodowy język - dodała D. Łukasiewicz.

Z kolei dyrektorka Muzeum Karkonoskiego zachęcała do udziału w warsztatach dla dzieci i zwiedzania muzeum. Oferta dla uchodźców - zarówno w Jeleniej Górze, jak i Szklarskiej Porębie (Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów) jest bezpłatna.

Zachęcamy uchodźców do chwili oddechu, relaksu, spotkania ze sztuka i kulturą. Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, które nie wymagają specjalnych umiejętności, a bariera językowa nie będzie przeszkodą. Liczymy, że bezpośredni kontakt ze sztuką pomoże ukoić traumatyczne przeżycia i w powrocie do normalności - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka muzeum.

W konferencji wziął również przedstawiciel Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który zapraszał uchodźców na czwartkowe koncerty muzyczne w Galerii Karkonoskiej. Mówił też o planach wprowadzenia nauki języka polskiego, a także poszukiwaniu prawników ze znajomością ukraińskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

8
31%
Cieszy
1
4%
Hahaha
3
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
12
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group