Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 8545
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Kulinarny projekt w świetlicy "Rudawy"

Czwartek, 15 marca 2018, 12:39
Aktualizacja: 22:27
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Kulinarny projekt w świetlicy "Rudawy"
Fot. Użyczone
Po raz drugi trzyosobowa żeńska grupa "Międzypokoleniowy Team" związana ze Świetlicą Wiejską "Rudawy" w Janowicach Wielkich, w składzie: Krystyna Pisarska, Zofia Dul oraz Sonia Wójcicka–Wolf otrzymała dotację w ramach programu "Dolnośląskie Granty".

Przypomnijmy, że jesienią w janowickiej świetlicy realizowany był projekt „Międzypokoleniowy Kalejdoskop Umiejętności”, w którym wzięło udział blisko 60 osób. Teraz, dzięki otrzymanej dotacji, odbędzie się projekt "Janowicki Notes Kulinarny". Zajęcia będą odbywać się od kwietnia do czerwca w Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”, a finał nastąpi na festynie gminnym, na którym odbędzie się otwarty warsztat kulinarny dla większej liczby chętnych.

Ideą warsztatów jest przypomnienia wkładu 12 województw dawnej Polski we współczesne dziedzictwo kulinarne Janowic Wielkich. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Anna Rumińska, rodowita Dolnoślązaczka zakochana w naszym regionie, która poprowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu kulinariów i etnografii kulinarnej. Anna Rumińska jest architektem, antropologiem kultury, działaczką społeczną, edukatorską, propaguje kuchnię historyczną i dzikie rośliny jadalne (warzywa nieuprawne) z naszego regionu, zajmuje się mecenatem i edukacją w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska.

Międzypokoleniowa grupa mieszkańców Janowic Wielkich weźmie udział w siedmiu warsztatach kulinarnych, na których poznają dwanaście potraw nawiązujących do tradycji regionów, z których pochodzą janowiccy seniorzy. Uczestnicy projektu przygotują dania inspirowane historycznymi potrawami i uwzględniające zasady współczesnego żywienia. Powstanie „Janowicki Notes Kulinarny” oraz „Janowicka Mapa Kulinarna”. Wzrośnie wiedza o zdrowym odżywianiu i o kuchni regionalnej, pogłębi się integracja międzypokoleniowa.

Pierwsze warsztaty odbędą się 5 kwietnia o godz. 16.00 w Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”. Projekt pn. „Janowicki Notes Kulinarny” jest dofinansowany w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
326
Tak, często
12%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
4%
Nie, bo mam samochód
30%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, pośmiecili i pojechali
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group