Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 3135
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Kulinarny projekt w świetlicy "Rudawy"

Czwartek, 15 marca 2018, 12:39
Aktualizacja: 22:27
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Kulinarny projekt w świetlicy "Rudawy"
Fot. Użyczone
Po raz drugi trzyosobowa żeńska grupa "Międzypokoleniowy Team" związana ze Świetlicą Wiejską "Rudawy" w Janowicach Wielkich, w składzie: Krystyna Pisarska, Zofia Dul oraz Sonia Wójcicka–Wolf otrzymała dotację w ramach programu "Dolnośląskie Granty".

Przypomnijmy, że jesienią w janowickiej świetlicy realizowany był projekt „Międzypokoleniowy Kalejdoskop Umiejętności”, w którym wzięło udział blisko 60 osób. Teraz, dzięki otrzymanej dotacji, odbędzie się projekt "Janowicki Notes Kulinarny". Zajęcia będą odbywać się od kwietnia do czerwca w Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”, a finał nastąpi na festynie gminnym, na którym odbędzie się otwarty warsztat kulinarny dla większej liczby chętnych.

Ideą warsztatów jest przypomnienia wkładu 12 województw dawnej Polski we współczesne dziedzictwo kulinarne Janowic Wielkich. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Anna Rumińska, rodowita Dolnoślązaczka zakochana w naszym regionie, która poprowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu kulinariów i etnografii kulinarnej. Anna Rumińska jest architektem, antropologiem kultury, działaczką społeczną, edukatorską, propaguje kuchnię historyczną i dzikie rośliny jadalne (warzywa nieuprawne) z naszego regionu, zajmuje się mecenatem i edukacją w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska.

Międzypokoleniowa grupa mieszkańców Janowic Wielkich weźmie udział w siedmiu warsztatach kulinarnych, na których poznają dwanaście potraw nawiązujących do tradycji regionów, z których pochodzą janowiccy seniorzy. Uczestnicy projektu przygotują dania inspirowane historycznymi potrawami i uwzględniające zasady współczesnego żywienia. Powstanie „Janowicki Notes Kulinarny” oraz „Janowicka Mapa Kulinarna”. Wzrośnie wiedza o zdrowym odżywianiu i o kuchni regionalnej, pogłębi się integracja międzypokoleniowa.

Pierwsze warsztaty odbędą się 5 kwietnia o godz. 16.00 w Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”. Projekt pn. „Janowicki Notes Kulinarny” jest dofinansowany w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group