Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 6105
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Które windy do wymiany?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 stycznia 2019, 6:03
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2019, 17:16
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
– Coraz częściej w budynku przy ul. Sygietyńskiego 3 w Jeleniej Górze dochodzi do awarii windy – skarżą się mieszkańcy tego bloku. – W ostatnim czasie sama zostałam uwięziona w tym dźwigu i myślałam, że umrę ze strachu – mówi pani Anna. – Kiedy administracja budynku w końcu wymieni uszkodzone urządzenia, albo je skutecznie naprawi? – dopytują lokatorzy.
Awaria windy w naszej klatce zdarzała się na początku roku dosłownie raz w tygodniu – skarży się pani Danuta. - Ja i moi sąsiedzi zaczęliśmy się już bać wsiadać do tego urządzenia, bo nigdy nie wiadomo, czy winda nie zatrzyma się pomiędzy piętrami. A kiedy już tak się stanie, musimy czekać aż ktoś zadzwoni po pomoc i ktoś przyjedzie na miejsce, by nas uwolnić, a to trwa nawet do godziny. Mieszkają tu osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich oraz osoby starsze, którym ciężko jest zejść po schodach z wyższych pięter – dodają mieszkańcy Sygietyńskiego 3.

Zdaniem lokatorów, zarządca budynku, czyli Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, już dawno powinna to urządzenie wymienić. Przedstawicielka JSM wyjaśnia jednak, że awaria wind przy ul. Sygietyńskiego nie wynikała z uszkodzeń windy.

Rzeczywiście przez jakiś czas mieliśmy kilka sytuacji, kiedy winda zatrzymywała się pomiędzy piętrami, ale wynikało to z braku prądu, tzw. trzeciej fazy, bez której widy nie działają mimo że lokatorzy mają światło i prąd w swoich mieszkaniach – wyjaśnia Iwona Patek z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Zgłosiliśmy problem do energetyki, która miała usunąć tą wadę. Natomiast same dźwigi przy ul. Sygietyńskiego są stosunkowo nowe, w porównaniu do innych urządzeń w naszych budynkach i nie wymagają jeszcze wymiany. Wszystkie dźwigi w zasobach Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej poddawane są regularnym kontrolom i prewencyjnym konserwacjom przez firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Są okresowe inspekcje, wykonywane przez Urząd Dozoru Technicznegoi. Na bieżąco prowadzone są też naprawy. Dodatkowo w przypadku awarii, w ramach usług serwisowych świadczonych przez firmy zewnętrzne, nasi mieszkańcy jak i każdy użytkownik dźwigu, mają zapewnione usługi pogotowia dźwigowego. Całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, przez cały rok, zapewniony jest dyżur pogotowia w zakresie uwalniania osób z kabin dźwigowych. Jednak do takich awarii dochodzi bardzo rzadko – są to sytuacje wyjątkowe. Przy ul. Sygietyńskiego 3 dźwig jest sprawny i bezpieczny, ale na przerwy w dostawie prądu nie mamy wpływu – dodaje Iwona Patek.

W budynkach Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej eksploatowane są obecnie 104 dźwigi osobowe, w tym 80 wind w administracji „Dwójka” (osiedle Zabobrze II i Zabobrze III) oraz 24 w administracji „Jedynka”.

Od 1998 roku JSM przeprowadza remonty dźwigów – mówi Iwona Patek. - Początkowo były to modernizacje, później wymiany w coraz szerszym zakresie, z pozostawieniem jedynie istniejących elementów konstrukcyjnych.
Podstawowym kryterium ustalania kolejności napraw głównych jest rok produkcji urządzenia lub termin montażu w budynku. Od 2012 roku JSM, wykorzystując możliwości techniczne, wraz z wymianą dźwigów przeprowadza przebudowy szybów windowych i wejść do klatek schodowych wprowadzając dodatkowy przystanek – dostępny z poziomu „0”. W części budynków - w celu kompleksowej likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych - będą realizowane przebudowy dojść, aby osoby niepełnosprawne miały swobodny dostęp z chodnika do swojego mieszkania. Takie dźwigi – z dodatkowym przystankiem na poziomie wejścia - funkcjonują już w budynkach przy ul. Noskowskiego 7, 8, Noskowskiego 4 klatka XII i XIV, Noskowskiego 9 klatka V i VI – łącznie 8 sztuk dźwigów – wymienia przedstawicielka JSM.

W tym roku Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa zawarła umowę na realizację kolejnych pięciu dźwigów w budynkach przy ul. Noskowskiego 10 (klatka IV, V, VI, VII) oraz Noskowskiego 9 (klatka VII). Planuje również wymianę kolejnych czterech wind.

W przyszłych latach przewidywane są dalsze wymiany - od 3 do 5 sztuk dźwigów rocznie, przy czym realizacja uzależniona będzie od naszych możliwości finansowych – podsumowuje Iwona Patek.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
21%
Nudzi
2
11%
Smuci
3
16%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Somsiad 24-01-2019 6:37
No jednak somsiadka napisałaś ten artykuł, mieszkasz w naszym bloku i pracujesz w jelonce. Raz musiałaś przejść się po schodach i od razu piszesz artykuł, oj smutne musi być twoje życie.... Pozdrawiam, mam nadzieję że winda znów się popsuję ☺️☺️
~j 24-01-2019 7:09
do: ~Somsiad (6:37)
Mój kolega też się zatrzasnąl w windzie z sąsiadką i oprócz tego że od jej męża po twarzy potem dostał, to już trzeci rok alimenty płaci. Powiedział że już do windy więcej nie wsiądzie😉
~Stefan 24-01-2019 10:45
do: ~j (7:09)
Mój kolega z kolei zawsze chodził na piechotę na piąte piętro I pewnego razu pomiędzy 3 i 4 piętrem też spotkał sąsiadkę. Nie wiem co się tam działo, ale była potem straszna awantura na klatce i zamknęli go na 2 miesiące za sianie zgorszenia w miejscu publicznym...
~` 24-01-2019 6:57
Proszę zarządzać dziennik konserwacji od administratora budynku jak nie chce dać to coś kręci trzeba prawnie wymusić. Co 30 dni winy muszą mieć robiony przegląd jak nie działa to znaczy że przegląd był wieki temu a do książki wpisuje się woźna.
~Milosciwy 24-01-2019 7:21
Ale windo-dranie z tych wind! Jak one moga tak parkowac miedzy pietrami??? No windo-dranie lepsze niz te auto-dranie!!! Gdzie straz miejska pytam????
~anonim 24-01-2019 8:01
W czteropietrowych blokach bez wind na trzecich i czwartych pietrach sa uwiezieni lokatorzy niepelnosprawni i starsi. Pokonanie 80 schodow jest niemozliwe.Jak maja zyc?Nie ma mozliwosci, aby ulzyc doli tych mieszkancow? Wprowadzili sie jako ludzie mlodzi, to im nie przeszkadzalo mieszkac na czwartym pietrz, a na starosc wiezienie we wlasnym domu/
~ 24-01-2019 8:16
Windy powinny być montowane w budynkach wyższych niż 2 piętrowe tym bardziej że mamy starzejące się społeczeństwo
~ 24-01-2019 9:58
do: ~ (8:16)
to spróbuj teraz dobudować szyby windowe do bloku 4p z prlu .Mission impossible
~Buahaha 25-01-2019 8:50
do: ~ (9:58)
Sam jesteś mission impossible. Montowałem 5-ęcio przystankowy dźwig konstrukcji samonośnej. Nie to, że się nie da tylko to, że się nie chcę. Teraz technika pozwala na cuda które nawet wciągarki mają zamontowane w nadszybiu, ale po co takie cuda?
~Gosć 24-01-2019 8:28
Oczywiście, że tak - przedtem nikt się nie starzał, a to wszystko wina smogu i chemii zawartej w artykułach spożywczych z marketu.
~ 24-01-2019 9:55
Inna sprawa że jak zainstalują już nową windę to zaraz dzika hołota ją niszczy .
~Anonim+ 24-01-2019 11:56
Czy już wszyscy zapomnieli obietnicy pana Premiera, o instalacji wszędzie wind, tam (chyba) gdzie jest więcej niż 4 piętra? Aha, to jakoś było przed jakimiś wyborami...
~Triceratops 24-01-2019 12:07
do: ~Anonim+ (11:56)
kasa przechodzi przez setki rąk.po drodze kazdy musi skubnąc co nie co a potem lament, ze kasy nie ma..zenada
~nn 25-01-2019 14:38
ta winda ma już 28 lat i ma prawo być zużyta ,a po drugie to każdy budynek i lokatorzy którzy płacą na remont i to nie małe pieniądze to chyba przez tyle lat powinne być na koncie każdego budynku a remonty przez tyle lat niebyło ich wiele
~ 25-01-2019 17:02
Droga pani z administracji, gdzie pani ma te nowe windy na Sygietyńskiego? Ja proponuje najpierw się przejść i pooglądać te cuda techniki, a potem zabierać głos. Winda w bloku nr 5 w drugiej bramie jest spięta metalowymi klamrami, bo się rozpada

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group